Obr. 1: Jens Lange založil svoju firmu Lange CNC so svojou ženou Steffi.

A takto opisuje príbeh svojej firmy jej zakladateľ, JensLange. „Pracoval som pre miestnu priemyselnú firmu. V tom čase sme spolu s pár priateľmi pretekali s diaľkovo ovládanými RC autami – vo voľnom čase, bol to koníček. Jeden z mojich priateľov, ktorý bral pretekanie s RC autami veľmi vážne, ma poprosil, aby som mu na jeho auto vyrobil hliníkové osky a ja som mu ich vyrobil. Bol s nimi natoľko spokojný, a ďalší tiež, že som sa rozhodol kúpiť starú konzolovú frézku, aby som zistil, čo ešte dokážem vyrobiť. Čoskoro miestne firmy zistili, že vo svojom voľnom čase vyrábam diely, a dostal som pár objednávok.

Po troch-štyroch mesiacoch som po skončení pracovného času strávil ďalších osem hodín prácou vo svojej vlastnej dielni! Bolo to šialené, ale miloval som to. Približne po roku, okolo roku 2008, som sa rozhodol, že nastal ten správny čas kúpiť si frézu s meničom nástrojov. Vtedy som išiel na veľtrh AMB v Stuttgarte a tam som spoznal spoločnosť Haas. Okamžite som zistil, že ich CNC stroje boli tie správne stroje pre mňa. Boli relatívne lacné, veľmi dobre vybavené a celkovo ponúkali skvelý pomer medzi kvalitou a cenou. Mojím prvým strojom Haas bolo vertikálne obrábacie centrum VF-1, ktoré stále naplno vyťažujeme rovnako ako v deň, keď sme ho kúpili.

Stále som mal svoju bežnú prácu a večery som trávil so strojom Haas vo svojej dielni. Takto to išlo sedem rokov, až kým sa nám nenarodila dcéra a vtedy moja manželka Steffi povedala: ´Musíš sa rozhodnúť, či chceš takto pokračovať alebo zariskovať a robiť na plný úväzok vo svojej vlastnej firme.´ Pán Straub, ktorý bol na čiastočnom dôchodku a v minulosti pracoval ako obrábač, mi prisľúbil, že pre mňa bude pracovať, takže som hneď mal svojho prvého zamestnanca. Keď sme sa so Steffi rozhodli mať vlastnú firmu, Lange CNC, kúpili sme sústruh Haas ST-10Y s poháňanými nástrojmi, ďalší stroj VF-1 a vysokorýchlostný stroj VF-2SS. 

Hneď ako sa zákazníci dozvedeli o našom rozhodnutí pracovať na plný úväzok, mali sme pár objednávok, takže fakt, že stroje Haas sme objednali a doručené boli do troch týždňov, sa nám skvele hodil. Veľa dielov vyrábame pre miestnu firmu SMS Machinenbau, sú to diely pre špeciálne stroje. Počet kusov je malý, typicky jeden až desať kusov, napríklad ovládacie pedále alebo otočné rukoväte. Vyrábame veľa prírub ložísk – programy majú až 100 000 riadkov a tolerancia je 0,02 mm, čo však pre ST-10Y nie je žiadny problém. Často ho používame na výrobu dielov s toleranciou 0,008 mm.

Florian je náš obrábač, ktorý ovláda ST-10Y. Práve vyrába 250 malých vretien pre miniatúrne zveráky používané v stomatológii a metrológii. Najväčšie šarže, ktoré vyrábame, sú, povedzme, 500 malých hranolových častí pre zákazníkov, ako je VW. Našou špecialitou sú však malé šarže a to je dôvod, prečo sa ideme spojiť s ďalšou miestnou firmou, čo nám umožní vyrábať aj väčšie šarže: 2 000 a viac.

Stroje Haas sa veľmi ľahko používajú. Jeden z našich obrábačov, Hans Maier, robil obrábača 20 rokov predtým, ako prišiel robiť k nám. Dali sme ho robiť na VF-1 a za pár dní ho bez problémov ovládal. Máme tu aj učňa, volá sa Bahadir Deniz, je študentom miestnej školy a pracuje na VF-1. Ide mu to veľmi dobre a viem, že s ovládaním strojov Haas nemá žiadny problém.
Všetky naše stroje bežia od 6:30 ráno do 10:00 večer, každý deň. Predtým, ako sme sa presťahovali do týchto priestorov, bola mojou dielňou garáž, bez kúrenia a zateplenia, takže VF-1 bežal pri teplote okolo 0 °C. Aj napriek náročným požiadavkám, ktoré na naše stroje kladieme, sme nemali so strojmi Haas žiadne vážne problémy a stále si zachovávajú presnosť. Keď potrebujeme pomoc, miestna podniková predajňa Haas (HFO) nám dokáže poslať náhradný diel alebo servisného technika do 24 hodín. Pre mladú, začínajúcu firmu, ako sme my, je tento fakt veľmi cenný. Nepochybujem o tom, že si kúpime aj ďalšie stroje Haas.“

www.haasCNC.com