Riešenie

Konštruktéri spoločnosti CT Pack z talianskeho Ferrara navrhli, že by bolo možné vyhnúť sa otáčavému pohybu pri zachovaní vodorovnej polohy keksov, ktoré by sa následne navŕšili do stĺpca jeden na druhý a takto by boli pripravené na balenie. Bruno Alberti, manažér oddelenia hardvéru a softvéru spoločnosti CT Pack, uvádza „Naši konštruktéri v spolupráci s Robertom Locom, odborníkom na lineárne motory zo spoločnosti Rockwell Automation, vyvinuli riešenie na platforme integrovanej architektúry (Integrated Architecture™), ktoré bolo inovatívne avšak súčasne postavené na existujúcich súčastiach dostupných na trhu. Aj keď bola splnená požiadavka na rýchlosť aplikácie, ďalší problém predstavovala mimoriadna veľkosť lineárnych servomotorov radu LDC-Series™. Motory vďaka svojej hmotnosti neboli schopné manipulovať s hmotnosťami, o ktoré v tomto projekte išlo, a preto sa našlo iné riešenie. Použili sa pevné vinutia a magnety sa používajú ako pohyblivé diely. Vďaka obráteniu tradičnej koncepcie bolo možné znížiť hmotnosť a veľkosť a takisto sa tým vylúčila potreba hýbať s kabelážou.“

Výsledky

Inštaláciou dvoch cenovo výhodných servomotorov s vysokým výkonom oproti sebe došlo k zdvojnásobeniu dostupného výkonu, avšak rozmery stroja sa takmer nezmenili. Lineárne motory, ktorých rýchlosť možno meniť pomocou softvérovej aplikácie Motion Analyzer, možno prispôsobiť v reálnom čase rôznym, z komerčných dôvodov požadovaným výškam navŕšených stĺpcov spracúvaných keksov. Dokonalé riadenie pohybu s individuálnymi krokmi s veľkosťou 9 mm umožňuje prevádzkovú rýchlosť 100 ms a zrýchlenie do 2,5 g. Ďalšou špeciálnou vlastnosťou je skutočnosť, že aj napriek množstvu 48 nainštalovaných motorov je celý riadiaci systém ­založený na servomeničoch Kinetix® 6000. Používané programovateľné procesory (PAC) navyše patria do radu meničov Allen-Bradley ControlLogix™, ktoré používajú protokol ethernet. Vďaka tomu sa všetky výrobné údaje prenášajú v reálnom čase do systému sledovania zariadenia aj do manažérskych podnikových systémov.

Zdroj: CT Pack zvyšuje rychlost svých balicích strojů na dvojnásobek a snižuje množství odpadů díky technologiím od Rockwell Automatiom, Automation Today, No. 1, 2012, s. 10 – 11.