Pneumatika Cyber Tyre obsahuje snímač, ktorý zhromažďuje dôležité údaje, aby bola jazda bezpečná, pričom snímač je prepojený so softvérom integrovaným do palubného počítača vozidla. Pneumatika dokáže neustále monitorovať množstvo vstupov. Patria sem informácie o tlaku v pneumatikách, hĺbke dezénu, teplote pneumatiky, zrýchlení a schopnosti snímača vnímať vodu a ľad na vozovke.

Pneumatika Cyber Tyre odovzdá všetky tieto informácie do riadiacej jednotky vo vozidle spolu s varovaním o vlhkosti vozovky, veľkom zaťažení alebo narušení priľnavosti. Vozidlo tieto dáta môže použiť na určenie toho, čo by sa malo robiť s motorom, nastavením riadenia jazdy alebo s odpružením. Tieto informácie umožnia vozidlu prispôsobiť svoje riadiace a asistenčné systémy jazdy, čím sa výrazne zvýši úroveň bezpečnosti, komfortu a výkonu. Okrem toho poskytne rovnaké informácie aj iným autám a infraštruktúre. Vďaka potenciálu 5G dokáže Pirelli umiestniť pneumatiku do širšieho komunikačného kontextu, ktorý zahŕňa vstup do ekosystému cestnej dopravy a aktívne prispieva k vývoju riešení a služieb pre budúcu mobilitu a systémy autonómneho riadenia.

Počas testovania použila spoločnosť Pirelli technológiu Cyber Tyre vo svojich pneumatikách P Zero Trofeo, ktoré boli osadené na automobile Audi A8. Na testovacom okruhu bolo Audi A8 nasledované modelom Q8, pričom keď A8 prešla vodou, odoslala cez 5G sieť varovanie „voda na ceste“ a vozidlo Q8 dostalo toto varovanie skôr, ako sa dostalo na mokrú časť vozovky.

Športový automobil McLaren Artura

Hybridné športové vozidlo McLaren Artura, ktoré je nabité technológiami, je vybavené pneumatikami so snímačmi. Technológia Cyber Tyre ponúka autu a vodičovi množstvo informácií: typ pneumatiky, či ide o zimnú alebo letnú verziu, predpísaný tlak, index nosnosti a rýchlostné hodnotenie – ako aj aktuálne informácie o jazde, napr. teplotu a tlak.

Tieto informácie vrátane teploty a tlaku, neustále monitorované a prenášané v reálnom čase, sú životne dôležité, pokiaľ ide o bezpečnosť. Informácie sú tiež dodávané s väčšou presnosťou v porovnaní s tradičnými snímačmi na ventile, pretože vysielacie snímače Pirelli sú v priamom kontakte so skutočnými pneumatikami a nie s ráfikmi kolies. Dáta dodávané zo snímačov spracováva softvér vytvorený Pirelli, ktorý je integrovaný do elektroniky auta. Niektoré informácie možno vidieť na palubnej doske a centrálnom displeji, ostatné informácie využíva elektronika auta na kalibráciu výstražných systémov vodiča na základe presných charakteristík pneumatík a ich stavu.

Bezpečnosť na cestách na prvom mieste

Vozidlo vybavené systémom Pirelli Cyber Tyre môže vodiča upozorniť, že potrebuje skontrolovať tlak v pneumatikách, aby mohol bezpečne pokračovať v jazde. Prípadne keď je čas vymeniť typ pneumatík, ktoré majú často iné rýchlostné profily pre letnú a zimnú sezónu, auto upozorní vodiča, keď bola dosiahnutá maximálna rýchlosť pre danú pneumatiku. Výrobcovia automobilov definujú špecifické vlastnosti pneumatiky Cyber pre každý model vozidla.

Virtuálny závodný asistent na palube

V prípade McLarenu boli niektoré z týchto funkcií špeciálne vybrané na použitie na pretekárskej dráhe. Napríklad Pirelli Cyber Tyre umožňuje vodičovi prispôsobiť tlak v pneumatikách tak, aby dosiahol lepší výkon na trati na základe jeho individuálneho štýlu jazdy. V dôsledku toho sa menia aj upozornenia, ktoré dostáva každý vodič. Vodiči môžu byť informovaní aj o tom, kedy pneumatiky dosiahli optimálnu teplotu, aby z nich získali maximálny možný výkon. Vodiči môžu byť navyše upozornení, kedy majú pneumatiky opäť ochladiť.

Pirelli Cyber: jedna technológia s rôznymi aplikáciami

Systém Pirelli Cyber Tyre bude predstavovať budúcnosť pneumatík: dokáže dať autám „dotykový zmysel“ tým, že im umožní identifikovať alebo predvídať potenciálne nebezpečné situácie, ako je strata priľnavosti a aquaplaning, čo znamená, že elektronika auta môže okamžite zasiahnuť.

Ďalším krokom budú pneumatiky prepojené v sieti s ďalšími vozidlami a okolitou infraštruktúrou. V novembri 2019 bola Pirelli prvou spoločnosťou na výrobu pneumatík na svete, ktorá vďaka inteligentným pneumatikám vybaveným snímačmi zdieľala informácie týkajúce sa povrchu ciest cez sieť 5G. Spoločnosť prezentovala svoje riešenie na jednom z podujatí v Turíne v roku 2019 ako „prvý prípad na svete zahŕňajúci použitie 5G vylepšených služieb ADAS (Advanced Driver Assistance Systems).“

K autonómnej jazde

Tieto systémy sa neustále vyvíjajú, rovnako ako systémy autonómneho riadenia sú stále pokročilejšie. Úlohy zverené vodičovi, ako je hodnotenie úrovne priľnavosti pneumatiky k povrchu vozovky a hodnotenie poveternostných podmienok, budú čoraz viac prechádzať na pneumatiky, čo znamená, že auto automaticky spomalí, keď sa zhoršia cestné podmienky, pričom sa aktivujú asistenty vodiča, aby sa zvýšila bezpečnosť. Keď sa pripojenie medzi vozidlami sprístupní online, auto bude schopné informovať ostatné autá o bezprostrednom potenciálnom nebezpečenstve. To všetko prispieva ku skutočnému pocitu dotyku, ktorý poskytuje jediná časť vozidla, ktorá je v kontakte s vozovkou: pneumatika.

Zdroj

[1] Pirelli´s Cyber Tyre: When tyres talk. Pirelli. [online]. Publikované 17. 2. 2021. Citované 12. 4. 2022. 

[2] Pirelli: The world´s first company to develop tyres that interact with the 5G network. Pirelli. [online]. Publikované 15. 11. 2019. Citované 12. 4. 2022. 

-pev-