Víťazstvo nakoniec prišlo v roku 2011 s austrálskym jazdcom Cadelom Evansom a odvtedy sa o spoločnosti BMC šírila povesť ako o výrobcovi najspoľahlivejších, z technologického hľadiska pokrokových bicyklov. Teraz, tak ako ich vyrába tím, závod produkuje ručne upravované bicykle, navrhnuté na zákazku, s uhlíkovým rámom pre profesionálnych a neprofesionálnych pretekárov a zámožných amatérov.

Na druhom konci cenového spektra sa nosné výrobné rámy spoločnosti BMC vyrábajú v Číne a Taiwane, kde stále prítomní inžinieri schválení spoločnosťou kontrolujú kvalitu, skôr ako sa bicykle pošlú do Európy.

Keď bicykle prídu k nám, sú na 80 % pripravené na jazdu,“ hovorí Martin Känzig, riaditeľ BMC v Grenchene. „My už len domontujeme kolesá a pedále. Len bicykle tej najvyššej kategórie – bicykle so zvláštnym vybavením – sa vyrábajú tu u nás v závode IMPEC od samotného začiatku až do konca.

A ak niekomu nestačí vidieť len veľkolepé bicykle vyrábané na zákazku, návštevníci v Grenchene môžu obdivovať na niekoľkomiliónovom trojdielnom javisku proces výroby uhlíkových trubiek, ktorý je dominantou závodu IMPEC, a ako hovorí pán Känzig, je jediný svojho druhu vo svete. V súčasnosti slúžia na výrobu každého rámu impec spoločnosti BMC 4 km uhlíka.

Uhlíkové rámy bez spojov sú rozhodujúcou a typickou súčasťou bicykla impec spoločnosti BMC. Náš proces sa začína opletaním, pri ktorom sa každá trúbka pomocou robota vloží do stroja a opletie sa štyrmi vrstvami uhlíkových vlákien nanášaných na silikónové telo.

Robot identifikuje typ trúbky, načíta príslušný program a spustí proces nanášania uhlíkového vlákna, pričom dokončenie tejto operácie trvá okolo 7 minút v závislosti od dĺžky a zložitosti trúbky. Druhým krokom je vstrekovanie živice, keď sa trúbka tvaruje do svojej konečnej podoby, a ako sme spomínali, vstrekuje sa do nej živica a nechá sa vytvrdnúť. Nakoniec sa trúbky orezávajú na potrebnú veľkosť pomocou 6-osového robota a diamantovej píly. „V súčasnosti týmto procesom vyrábame okolo 1 300 bicyklov ročne, ale naša kapacita je vyššia – viac ako 2 500 kusov.

Menšie a menej nápadné, ako sú stroje na výrobu trúbok, ale vo výrobnom procese rovnako dôležité, je jediné obrábacie centrum CNC Haas VF4-SS Super Speed, ktoré spoločnosť vlastní a ktoré pribudlo v roku 2010.

Stroj od firmy Haas sa používa na výrobu upínacích prvkov a príslušenstva, plastových komponentov a skúmaných a vyvíjaných dielov alebo prototypov na nové bicykle. Čo sa týka naposledy spomenutého, komponenty navrhujeme pomocou 3D CAD a potom ich obrábame na stroji od firmy Haas – tento postup sa nám zdá rýchlejší a jednoduchší ako používanie iných technológií, napríklad 3D tlače. A okrem toho získate diel so skutočnými mechanickými vlastnosťami, ktorý je pripravený na testovanie v reálnych podmienkach.

Ako dodáva pán Känzig, stroj od firmy Haas je v spoločnosti BMC tiež určený na budúce výrobné účely. „Čo sa týka výrobkov budúcej generácie, jedným zo zámerov je používať VF4-SS na frézovanie trúbok rámov, aby sa mohli umiestňovať bližšie k sebe. Na čo najefektívnejšiu realizáciu tohto zámeru zvažujeme kúpu druhého obrábacieho centra VF4-SS. Koniec koncov je naším plánom vyrobiť úplne nový bicykel s použitím menšieho počtu dielov ako na súčasnom modely“.

Spoločnosť BMC len výnimočne vyrába trúbky s bežným kruhovým prierezom. „Nerobíme to z dôvodov technickej výhody,“ vysvetľuje pán Känzig, “je to viac o dizajnových vlastnostiach, ktoré odzrkadľujú našu značku. Ale týmto spôsobom sme si sťažili postup potrebný na obrábanie.“ A to bol jeden z prvých dôvodov, prečo spoločnosť kúpila stroj od firmy Haas.

Keď sa v roku 2010 vyvíjali dnešné výrobné modely, inžinieri v BMC boli pod tlakom z hľadiska dokončenia výroby prototypu a testovania a spustenia výroby.

Jeden z našich úzkoprofilových výrobkov od externých dodávateľov vždy pokrivkával, čo sa týka obrábania dielov s ohľadom na rozpočet a čas,“ vysvetľuje pán Känzig. „Uvážili sme, že systém bol príliš drahý a veľmi náročný na čas. Jeden z našich inžinierov predtým pracoval pre spoločnosť vyrábajúcu mechanické diely. Už mal skúsenosti so strojmi od firmy Haas a bol ich veľkým fanúšikom, preto bolo rozhodnutie investovať do stroja VF4-SS jednoduché. Stroj používame na výrobu upínacích prvkov a obrábanie, ako aj na výrobu niekoľkých menších dielov, ktoré môžete nájsť na niektorých modeloch. Začali sme tiež frézovať plastové diely – spojky trúbok. Po uskutočnení niektorých dizajnových zlepšení sme trocha zmenili ich tvary. Namiesto zničenia a prerábania našich injektážnych foriem – čo by bolo veľmi nákladné – sme sa rozhodli radšej vyrábať diely pomocou frézy od firmy Haas.

Vysoko špecializované pretekárske stroje spoločnosti použité počas pretekov Tour de France a na iných podujatiach sú tiež vyrobené na zákazku a dokončené v závode v Grenchene – farba rámu sa napríklad zmenila, aby odzrkadľovala pozíciu jazdca, zelená pre vedúcu pozíciu s najvyšším počtom bodov (najdôslednejší finalista), biela s červeným bodkovaným vzorom pre kráľa jazdy do vrchov alebo žltá pre celkového víťaza pretekov. Klásť dôraz na bicykle vyrobené pre individuálnych jazdcov a na mieru na rôzne podujatia je maximálne náročné.

Zákazníci, ktorí si kupujú špičkové bicykle najvyššej triedy, chcú niečo veľmi špeciálne. Čo sa týka sériových bicyklov, je naším najväčším trhom Švajčiarsko,“ hovorí pán Känzig, “hoci sa nám podarilo dosiahnuť dobré tržby nedávno v Nemecku a vo Francúzsku a predaje majú momentálne rastúcu tendenciu v Taliansku. USA patrí tiež medzi naše rastúce trhy, rovnako ako Spojené kráľovstvo. Spolu vyrobíme 45 000 sériových bicyklov ročne. Nie je možné porovnávať spoločnosť BMC s výrobcami ako napríklad Giant, ktorý vyrába niekoľko miliónov bicyklov ročne. Ale ak sa pozeráte na priemerné ceny ich bicyklov, sú určené pre iný trh. Čo sa týka bicyklov impec, naši zákazníci si môžu vybrať medzi úpravou Race Fit a Performance Fit (vyššia, bezpečnejšia a lepšie vyzerajúca), pretože sme rozšírili používanie elektronického radenia Shinamo Di2 na všetky naše výrobky. Čo sa týka všetkých cestných bicyklov, sme v podstate jedným z najväčších nákupcov súprav zo skupiny Di2.

Celosvetovo rastúci dopyt po bicykloch je pre BMC veľmi dôležitý, ale evidentne sú to profesionálne modely vyrábané na zákazku, ktoré kedysi relatívne málo známu cyklistickú firmu zmenili na jednu zo svetovo najžiadanejších značiek. Flexibilné nástroje a výrobné procesy umožňujú spoločnosti experimentovať pri navrhovaní výrobkov a inováciách a, čo je nemenej dôležité, vyrábať upínacie prvky a príslušenstvo potrebné na nové rámy a komponenty.

Stroj Haas VF-4SS už dokázal svoju nenahraditeľnú úlohu v našich operáciách,“ uzatvára Martin Känzig. „V súčasnosti ho využívame iba na 70 – 80 % a každý deň objavujeme nové spôsoby jeho využitia. Jeho programovanie a ovládanie je veľmi jednoduché a je veľmi spoľahlivý.

Zostaviť tímy a bicykle, ktoré budú vyhrávať preteky, je vo veľkej miere o vyriešení problémov ešte predtým, ako vzniknú, čo mal Andy Rihs nepochybne na pamäti, keď zakladal svoj dokonalý závod. Nie je preto náhoda, že si ako jediný obrábací stroj CNC vo firme vybral práve stroj od firmy Haas.

www.bmc-racing.com

www.haasCNC.com