Sortiment prílb NEXX je široký, s mnohými rôznymi farbami, štýlmi a dekoratívnymi materiálmi, v závislosti od toho, či kupujúci hodlá jazdiť na skútri do práce alebo na endure naprieč Afrikou. Zdá sa, že všetci zákazníci NEXX chcú niečo odlišné, ale bez ústupkov voči kvalite a bezpečnosti. Dizajn hrá v spoločnosti NEXX preto naozaj veľmi dôležitú úlohu. „Chceme, aby ľudia pri pohľade na prilby videli a vedeli, že ich vyrobila firma Nexx,“ hovorí Helder Loureiro, zakladateľ spoločnosti a generálny riaditeľ. „Naše podnikanie poháňajú nápady a zanietenie. Podstatná je inovácia, vytváranie nových výrobkov a ich rýchle uvádzanie na trh.“

Pán Loureiro pôvodne pracoval pre iného výrobcu prílb v Portugalsku, ale zo spoločnosti a z jej smerovania bol rozčarovaný. Preto sa rozhodol odísť a s pomocou troch investorov spustil firmu Nexx. Založil ju v roku 2000 v meste Anadia, v blízkosti Porta, a prilby Nexx sa dnes predávajú už v 56 krajinách po celom svete. „Od začiatku bolo cieľom spoločnosti vytvorenie značky prvotriednej prilby,“ hovorí. „Na programe dňa nikdy nebolo rýchlo zarobiť veľké peniaze. Namiesto toho sme plánovali reinvestovať a budovať spoločnosť.“ Tržby boli dobré od samého začiatku. Vtedy boli alternatívy často veľmi fádne – želajte si farbu, akú chcete, len nech je to čierna alebo biela!

„Naše prilby boli populárne, pretože popri vytváraní niečoho jedinečného sme sa zamerali na dobrú kvalitu a konkurenčnú cenu,“ hovorí pán Loureiro. „Istým spôsobom by ste mohli povedať, že sme vytvorili modernú prilbu. Pritiahli sme mnohých zákazníkov, najmä z krajín, ako je Francúzsko, kde existuje prosperujúca motocyklová kultúra.“ Jazdci v Európe, najmä v mestách ako Paríž, Miláno a Londýn, si azda najviac na svete potrpia na imidž.

Počiatočný úspech umožnil spoločnosti NEXX presťahovať sa do nových priestorov, ktoré sa ešte rozšírili, aby sa do nich zmestili väčšie zariadenia výskumu a vývoja. Spoločnosť investovala aj do robotov, poloautomatických lakovní a presného strojárstva na zväčšenie továrne. S prísľubom finančnej pomoci z EÚ sa pán Loureiro rozhodol investovať do oddelenia vývoja výrobkov spoločnosti a kúpiť doplnkový stroj RP na výrobu rýchlych prototypov – do činnosti, ktorú vtedy zabezpečovali subdodávatelia.

„Spolupráca so subdodávateľmi pri výrobe prototypov nie je uspokojivým riešením. Chceli sme naše nové návrhy utajiť a chceli sme čo najrýchlejšie vyskúšať mnohé nápady dizajnérov. Spolupráca s externými dodávateľmi bola naším citlivým miestom, najmä z hľadiska nedodržiavania termínov.

„Po určitej úvahe sme našli vhodný stroj na výrobu rýchlych prototypov a boli sme úplne pripravení vydať sa cestou doplnkovej výroby. Keď však skutočne prišiel rad na nákup, distribútor v Portugalsku a Španielsku skončil s podnikaním. Znovu sme vec posudzovali. Necítil som sa vo svojej koži, keď som mal kupovať stroj zo zahraničia, zabezpečovať zaškolenie a podporu až z takej diaľky.

„Práve vtedy robila spoločnosť Haas Automation Europe reklamnú kampaň na výstave v Portugalsku, ktorá ma zaujala, pretože cena stroja Haas bola viac- menej rovnaká ako cena stroja RP.“

S toľkým mediálnym záujmom venovaným doplnkovému stroju RP je príliš jednoduché presvedčiť spoločnosti o tom, že ich potreby prototypov môže pokryť tento typ technológie. Dizajnérskemu oddeleniu, ktoré potrebuje funkčné diely alebo formy a matrice, však dokáže obrábací stroj CNC ponúknuť oveľa viac praktické a univerzálne riešenie. V prípade spoločnosti NEXX sa zvislé obrábacie centrum VF-2 ukázalo ako správna investícia.

„So strojom CNC značky Haas dokážeme v lehote dvoch mesiacov prejsť od myšlienky k prototypu prilby,“ hovorí pán Loureiro. To znamená, že sa už nemusíme obracať na subdodávateľov; všetko sa robí doma. Obrábanie je rýchle a my môžeme skúšať všetky druhy rôznych návrhov dovtedy, kým nedostaneme prvý kus. ” ”

Luís Da Fonte je vedúcim oddelenia dizajnu v spoločnosti NEXX: „Schopnosť vyrábať vlastné prototypy je veľmi dôležitá,“ hovorí. „Bez stroja Haas by bolo nemožné realizovať správny dizajn za taký krátky čas. Vedeli sme, že stroj Haas bude najlepším riešením, pretože môžeme robiť väčšie prototypy pomocou väčšej kapacity stola, než by bolo možné pomocou stroja RP. VF-2 používame aj na výrobu hliníkových a oceľových foriem. „To by sme nemohli robiť s doplnkovým systémom.”

Už na začiatku roka 2003 začala spoločnosť NEXX používať rôzne materiály ako koža, výšivky, kovové vložky a guma s cieľom zvýšiť príťažlivosť „módnej značky“. Tieto dizajnérske pokusy spustili šialenstvo, ktoré viedlo k prudkému nárastu tržieb. Nexxpro teraz navrhuje prilby mnohým skupinám zákazníkov vrátane mužov, žien, a dokonca deťom. V roku 2014 spoločnosť získala ocenenie v povestnej súťaži Red Dot design award za jeden zo svojich najpopulárnejších modelov, model Switx.

„V súčasnosti je Nemecko trhom číslo jeden,“ hovorí marketingový riaditeľ André Varandas. „Ale ďalšími silnými trhmi sú Francúzsko, Taliansko, Portugalsko, Brazília a USA. Rôzne krajiny uprednostňujú rôzne veci: V Brazílii napríklad skutočne milujú jasné farby, zatiaľ čo v Nemecku majú radšej dizajn v čiernej farbe. Veľmi aktívne vyhľadávame príležitosti na Ďalekom východe, teda v Južnej Kórei, Taiwane, Japonsku a Indonézii. Trhy so skútrami v niektorých ázijských krajinách majú enormný potenciál. Krok za krokom celosvetovo rastieme.“

Spoločnosť NEXX tiež dúfa, že zvýši svoje pôsobenie na svetových pretekárskych okruhoch, aby ešte viac posilnila svoj značkový profil.

Máme snahu sa prezentovať ako sponzor v Superbike World Championship,“ hovorí pán Varandas. „Cielene sa zameriavame na Superbike World Championship a podporovali sme už aj jazdcov v USA. „Cielene sa zameriavame na Superbike World Championship a podporovali sme už aj jazdcov v USA. V súčasnosti predávame po celom svete asi 100 000 prílb ročne – naším cieľom v budúcom roku je 120 000 kusov, všetky sme navrhli a vyrobili v továrni v Portugalsku. Z pohľadu tvaru existujú štyri typy plášťa: full face, open face, maxijet a dual sport. Všetky formy a prototypové diely na nové prilby sa obrábajú strojovo na VF-2 Haas.“

Stroj Haas pracuje na plný úväzok 9 – 10 hodín denne,“ hovorí pán Loureiro. „Pracuje bez problémov a podpora zo strany portugalského distribútora (HFO AfterSales) je vynikajúca. Čoskoro budeme určite potrebovať ďalší stroj CNC a na základe našej skúsenosti verím, že kúpim ďalší stroj Haas.“

www.haasCNC.com