Groupe PSA šetrí náklady a zlepšuje kvalitu a pracovnú ergonómiu vďaka robotom UR

Vďaka výsledkom dosiahnutým iba v priebehu ôsmich mesiacov bude druhý najväčší výrobca automobilov v Európe modernizovať všetky svoje výrobné zariadenia s využitím robotov UR10 vrátane tých na Slovensku.
Groupe PSA šetrí náklady a zlepšuje kvalitu a pracovnú ergonómiu vďaka robotom UR

Spoločnosť Universal Robots, globálny dodávateľ kolaboratívnych robotov, ohlásila, že PSA Group, druhý najväčší európsky výrobca automobilov značiek Citroën, DS, Peugeot, Vauxhall a Opel, zvyšuje výkonnosť a znižuje náklady pomocou robotov Universal Robots (UR). Výsledkom nového robotického systému, ktorý využíva coboty UR10, je lepšia pracovná ergonómia a redukcia nákladov v rozmedzí dvoch až ôsmich eur na jeden automobil, čo predstavuje celkovú prvotnú úsporu vo výške 400 000 až 1,6 milióna eur. Automatizovaný robotický systém navyše prispieva k vyššej kvalite prostredníctvom 10 % spresnenia geometrických tolerancií pri výrobe, čo sa prejavilo v nulovej chybovosti pri 200 000 autách vyrobených novým systémom.

„Zvolili sme roboty UR10 pre ich dosah, jednoduché programovanie a pracovnú bezpečnosť, ale navyše sme boli príjemne prekvapení rýchlosťou, s akou sa nám investícia vrátila,“ povedal Cedric Grandjean, architekt systému finálnej montážnej linky v PSA Group. „Keď implementujeme nové roboty, vždy očakávame pomalší nábeh výroby, ktorý časom vyrovnáme, ale v tomto prípade k nemu vôbec nedošlo. V skutočnosti sme zaznamenali návratnosť investície 6 až 12 mesiacov – podľa pracoviska, na ktorom boli roboty nasadené.“

Ako prvá inovovala PSA Group svoje výrobné zariadenie v Sochaux s ročnou kapacitou 400 tisíc vozidiel o výrobnú linku s robotmi UR10, ktoré sú súčasťou jedinečnej, spolupracujúcej prevádzky. Coboty s dosahom ramena 1,3 m sú upevnené na pohyblivej platforme, ktorá sa počas výroby pohybuje pod vozidlom. Operátori pripravia vozidlo do požadovanej pozície, robot pod vozidlom realizuje úkony skrutkovania a pracovníci medzitým robia ďalšie montážne úlohy. Kolaboratívne roboty majú zabudovaný bezpečnostný mechanizmus umožňujúci operátorom pracovať v blízkosti automatizovaného systému bez rizika zranenia.

Hoci ide o pomerne komplexnú úlohu s požiadavkou bezchybného zhotovenia, programovanie robota trvalo technikom PSA Group iba mesiac. Celý systém montážnej linky bol implementovaný v továrni v Sochaux v priebehu iba ôsmich mesiacov. PSA Group si potom dala celý unikátny systém vrátane integrácie s robotmi UR10 patentovať podľa národných i medzinárodných štandardov s tým, že ich nasadí vo všetkých svojich továrňach vo Francúzsku, v Španielsku a na Slovensku.

„Priemyselné roboty sa začali využívať najskôr v automobilovom priemysle, ale veľká väčšina týchto automatizačných aplikácií bola určená do ťažkých prevádzok, ako je zváranie či úprava povrchov, pričom montážne operácie vykonávali manuálne ľudia,“ uviedol Jacob Pascual-Pape, generálny manažér Universal Robots pre južnú Európu. „Aplikácia v PSA Group predstavuje významný predel – kolaboratívne roboty UR sú teraz schopné prevziať aj zložitejšie úlohy priamo na montážnej linke, pričom pracovníci už nemusia vykonávať monotónnu prácu v nepohodlných pozíciách vo výrobnom prostredí, ktoré nemožno modernizovať tradičnými priemyselnými robotmi.“

www.universal-robots.cz