So sídlom asi 40 km severne od Stuttgartu, spoločnosť CNC-Bearbeitung Jürgen Buss GmbH (lokálne známa pod názvom Buss Toolmaking) si získala reputáciu profesionálneho a spoľahlivého partnera v oblasti CNC opracovania a výroby nástrojov pre odvetvia ako je automobilový priemysel, zdravotníctvo, životné prostredie a poľnohospodárstvo; pravidlo, aby jeden zákazník netvoril viac ako 10-15 percent obratu, svedčí o šikovných manažérskych schopnostiach. Rozumný úsudok sa vo firme používa aj čo sa týka investícií do obrábacích strojov a preto firma používa stroje Haas, ktoré ponúkajú najlepší pomer ceny k špecifikáciám vo svojom odvetví. Firma si takýmto spôsobom zaisťuje konkurencieschopnosť na trhu s veľkým počtom subdodávateľov.

Na firmu dohliada jej majiteľ a zakladateľ Jürgen Buss. Pán Buss dal výpoveď v miestnej strojárskej firme vo veku 26 rokov, pred 23 rokmi. Namiesto toho si zvolil, že využije svoje skúsenosti s CNC opracovávaním na založenie svojej vlastnej firmy, ktorá bude frézovať plastové diely pre systémy merania obsahu plynu v komíne. Tieto systémy boli úspešné a okrem toho firma získala aj niekoľko zmlúv na oceľové súčiastky a začiatky podnikania boli na svete. Odvtedy sa neobzrel späť.

Pán Buss si zaobstaral prvý stroj Haas v polovici 90-tych rokov, pretože to bola cenovo efektívna a kvalitná alternatíva k uznávaným nemeckým, švajčiarskym a japonským značkám, ktoré v tom čase prevažovali na miestnom trhu. Okrem štyroch CNC fréz Haas Super Mini Mill si zaobstaral aj niekoľko CNC sústruhov Haas. A i napriek tomu, že celosvetová kríza v roku 2009 znamenala, že spoločnosť sa musela reštrukturalizovať a predať časť zo svojich priestorov, oživenie ekonomiky na prelome dekády znamenalo, že pán Buss pokračoval v investíciách do strojov Haas.

„Najnovším prírastkom je vertikálne centrum Haas VM-6 na výrobu foriem“, hovorí, „ktoré sa pridáva k vertikálnemu obrábaciemu centru VF-2, vertikálnemu obrábaciemu centru VF-2SS Super-speed, vŕtaciemu/rezaciemu centru DT-1 a univerzálnemu obrábaciemu centru UMC-750 s možnosťou 5-osového obrábania, ktoré bolo nainštalované v januári 2014. Stroje Haas, ktoré bežia 10-12 hodín denne, opracovávajú všetky možné typy materiálov od plastov a hliníkových odliatkov cez mosadz a oceľ až po nehrdzavejúcu oceľ a tvrdé zliatiny. Veľkosť série môže byť akákoľvek až po 1000 kusov.“

Pán Buss priznáva, že má slabosť pre americké stroje. Vlastní Ford Mustang a Jeep a samozrejme aj Harley Davidson. Samozrejmosťou je, že už navštívil továreň Haas v južnej Kalifornii aby sa na vlastné oči pozrel, kde sa jeho stroje navrhujú a vyrábajú.

„Príbeh spoločnosti Haas je veľmi zaujímavý“, hovorí. „Vysvetlili mi históriu spoločnosti a obdivujem, čo Gene Haas spolu so svojimi kolegami dosiahli. Myšlienka vytvorenia virtuálne modulárneho systému obrábacieho stroja s nízkou cenou ale vysokou kvalitou bola majstrovským kúskom. Úspech strojov sa odráža na úspechu tímu spoločnosti súťažiaceho v sérii NASCAR, Stewart-Haas Racing. Závod NASCAR bol v skutočnosti absolútnym vrcholom môjho výletu; jedinečná skúsenosť. Absolútne šialenstvo! Celý svet je teraz zvedavý, či sa podarí tento úspech zopakovať aj v seriáli F1.“

Láska, ktorú pán Buss prechováva k rýchlosti, sa odráža aj v jeho dielni. Aby získal vysoký výkon zo svojich strojov, tak okrem montáže viacerých zverákov na každý stroji - UMC-750 má dvojicu zverákov, VM-6 má tri zveráky, zatiaľ čo DT-1 má štyri – má takisto možnosť vysokorýchlostného obrábania v ovládaní Haas, ktoré je súčasťou každého stroja.

Možnosť vysokorýchlostného obrábania funguje na princípe analýzy zmeny smeru vektora alebo zmeny uhlu, od jedného bloku k ďalšiemu. Keď je zmena smeru vektoru veľmi malá, tak ako je to pri kóde, ktorý je vytvorený pomocou malej hodnoty tolerancie rezu, ovládanie dokáže interpolovať pohyb vyššou rýchlosťou podávania ako keď je zmena smeru vektoru väčšia. Impozantné je to, že možnosť vysokorýchlostného obrábania dokáže opracovávať rýchlosťou až 1000 blokov za sekundu - to je jeden blok každú tisícinu sekundy!

V súčasnosti má spoločnosť, ktorú riadi pán Buss, certifikáciu manažérstva kvality ISO9001, zákazníkov vo vzdialenosti až 100 km a nové zmluvy získava hlavne na základe odporúčaní. Pán Buss uzatvára: „Jednoducho povedané, vďaka rýchlosti a presnosti CNC strojov Haas - tolerancie sa často pohybujú v rozpätí 0,005 až 0,01 mm - vzbudzuje naša spoločnosť závisť nemeckého obrábacieho priemyslu.“

www.haasCNC.com