Švédsky nábytkársky gigant IKEA v Adelaide v Austrálii je domovom nielen cenovo dostupného nábytku a švédskych mäsových guľôčok. Teraz je prevádzkovateľom aj najväčšej mestskej MDS v krajine. Inštalácia s kapacitou 1,2 MWh s názvom IKEA eleXsys Microgrid zahŕňa strešné pole s 3 024 solárnymi panelmi a 3,45 MWh batériou, ktorá má veľkosť troch 12-metrových prepravných kontajnerov. Systémy MDS sú riadené platformou dynamického riadenia napätia eleXsys a platformou EnergyX IoT spoločnosti Azzo.

Jonathan Ruddick, finančný riaditeľ spoločnosti Planet Ark Power, ktorá je poskytovateľom fotovoltických a batériových riešení či riešení pre MDS a tvorcom platformy eleXsys, uviedol, že táto technológia umožňuje platforme „pripojiť až 10-násobne väčšie množstvo energie, ako momentálne umožňujú solárne technológie a obmedzenia siete“.

Spolupráca v Austrálii

Projekt vo výške 6,6 milióna dolárov bol čiastočne financovaný z grantu vo výške 1,95 milióna dolárov z Fondu pre obnoviteľné technológie vlády Južnej Austrálie. Epic Power vlastní a prevádzkuje MDS, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s IKEA, Planet Ark Power, SA Power Networks a vládou Južnej Austrálie.

„Tento projekt MDS je dokonalým príkladom spolupráce medzi podnikateľskou komunitou, priemyslom a vládou, ktorá pomáha posunúť výrobu smerom k čistej energii v Austrálii,“ povedal Peter Richmond, vedúci IKEA Australia pre oblasť udržateľnosti.

IKEA Adelaide bude čoskoro využívať 100 % solárnu energiu

MDS, ktorá bola inštalovaná v roku 2020 a ktorej súčasťou sú aj strešné fotovoltické panely uvedené do prevádzky vo februári 2022, v súčasnosti dodáva 70 % energie potrebnej pre obchodný dom IKEA. Druhá fáza projektu, ktorá by mala byť dokončená do roku 2025, zabezpečí, aby MDS pokryla 100 % dopytu obchodného domu po elektrine prostredníctvom dodatočných fotovoltických panelov inštalovaných na udržateľných drevených tieniacich konštrukciách cez parkovisko. „IKEA sa zaviazala stať sa cirkulárnym a klimaticky pozitívnym podnikom,“ uviedol P. Richmond.

MDS bude podporovať aj národnú distribučnú sieť

MDS bude tiež podporovať juhoaustrálsku energetickú sieť posielaním prebytočnej energie do siete v čase špičkového dopytu. Očakáva sa, že ročne odstráni 890 ton emisií oxidu uhličitého. „MDS nielen maximalizuje výrobu čistej energie v Južnej Austrálii, ale tiež šetrí náklady, ktoré by inak bolo potrebné investovať do modernizačných projektov z hľadiska pripájania nových zdrojov do distribučnej siete. Zároveň poskytuje sieťovú podporu štátnej elektrickej sieti, z čoho má úžitok širšia komunita Južnej Austrálie,“ skonštatoval J. Ruddick z Planet Ark Power.

Clive D’Cruz, generálny riaditeľ spoločnosti Epic Energy, dodal: „Investícia do austrálskej mestskej MDS, prvej svojho druhu podporuje nášho partnera IKEA pri dosahovaní ich cieľov v oblasti ochrany klímy a zároveň prináša výhody miestnej komunite prostredníctvom podpory stability siete.“

MDS, ktorú oficiálne uviedol do prevádzky minister energetiky a baníctva Južnej Austrálie Tom Koutsantonis, zvíťazila v kategórii Inovácia a spolupráca v rámci vyhlásenia Ocenení za energetiku a baníctvo za rok 2022 v Južnej Austrálii.

Zdroj: Hitchens, K.: IKEA Microgrid Goes Live. Creates Australia’s Largest Virtual Power Plant, Microgrid Knowledge. [online]. Publikované 25. 5. 2023. 

-tog-