Spoločnosť Invensys Operations Management, globálny poskytovateľ technologických systémov, softvérových riešení a poradenských služieb pre priemyselné odvetvia v oblasti výroby a infraštruktúry, úspešne dokončila prvú fázu rozsiahleho projektu automatizácie ropnej rafinérie Yaysky v meste Kemerovo, nachádzajúcom sa v Kuzbaskej oblasti v Rusku. V súlade s podmienkami uzatvorenej multimiliónovej zmluvy dodala spoločnosť Invensys ako hlavný poskytovateľ automatizačných systémov všetky riadiace a bezpečnostné riešenia vrátane prístrojového vybavenia používaného v teréne, analýzy procesov a ventilov. V rámci projektu bol nainštalovaný distribuovaný riadiaci systém Foxboro®, systémy núdzového vypnutia Triconex®, meracie a prístrojové riešenia Foxboro, ako aj nové vizualizačné a konfiguračné nástroje Foxboro.

Aplikačný softvér pre distribuovaný riadiaci systém, bezpečnostný systém a vizualizácia boli vyvinuté v inžinierskom stredisku Invensys Operations Management v Bratislave. Invensys zároveň zabezpečil kompletnú inštaláciu, návrh, vývoj, podporu a školenia u zákazníka. Počas realizácie projektu hrala spoločnosť kľúčovú úlohu pri výbere dodávateľov a zhotovovateľov, riadila ­dodávateľský reťazec a pomáhala zvyšovať efektivitu a transparentnosť cenotvorby s cieľom optimalizovať celkové náklady na projekt. NefteKhimService JSC – ruská obchodná spoločnosť a investor v projekte rafinérie Yaysky – si Invensys vybrala ako hlavného ­dodávateľa automatizačných systémov na základe verejnej súťaže realizovanej v roku 2009.

„Hľadali sme skúseného partnera, ktorý by nám pomohol eliminovať riziká, znížiť náklady, urýchliť uvedenie do prevádzky a čo najskôr dosahovať zisk“ uviedol Alexej Medvedev, riaditeľ oddelenia IT spoločnosti NefteKhimService JSC. „Invensys s nami spolupracoval vo všetkých fázach projektu ako kompetentný a zodpovedný partner a generálny dodávateľ aplikovaných technických riešení a správca všetkých prác na projekte. Toto riešenie nám umožní pokryť rastúci dopyt po benzíne a nafte v Kuzbaskej oblasti bez kompromisov pri bezpečnosti, kvalite a trvalej udržateľnosti. „Okrem najširšej ponuky otvorených technologických riešení má spoločnosť Invensys viac ako 100-ročné skúsenosti s realizáciou veľkých projektov pre veľké aj menšie firmy. V rámci tohto projektu sme šli ďalej, ako je v odberateľsko-dodávateľských vzťahoch bežné.

Bol to naozaj spoločný projekt, na ktorom pracovali tímy z najrôznejších oblastí, od študovania optimálnych technických riešení v prípravnej fáze až po plnenie náročných úloh pri dodávke, inštalácii a uvedení rafinérie do prevádzky,“ uviedol Boris Muratov, generálny riaditeľ spoločnosti Invensys v Rusku. Rafinéria Yaysky v súčasnej konfigurácii dokáže spracovať 3 milióny ton ropy za rok. Po nabehnutí výroby bude ročne vyrábať viac ako 400 000 ton benzínu a 1,5 milióna ton nafty, vďaka čomu pokryje vyše 60 % spotreby paliva v Kuzbaskej oblasti na severozápade Sibíri. Úspešná prvá fáza ­projektu umožní realizovať nasledujúce dve fázy implementácie, ktoré rozšíria výrobné kapacity na 6 miliónov ton ropy za rok a ­pomôžu dosiahnuť až 93 %-nú výťažnosť z ropy.

iom.invensys.sk