Odchod z komfortnej zóny zabehnutých procesov

Výrobcovia sa čoraz viac obracajú na automatizáciu s využitím robotiky, aby zvýšili produktivitu a dosiahli konzistentnú kvalitu výstupu zmenou spôsobu svojej činnosti. Spoločnosť JEIN si stanovila podobné ciele. Zatiaľ čo technický tím v Indonézii sa zameral na prijatie robotickej automatizácie, spoločnosť bola ohromená myšlienkou, že sa presunie z komfortnej zóny – zmení svoje manuálne procesy platné už 20 rokov.

Jednoduché a ľahké nasadenie kobotov

Spoločnosť JEIN označila za svoj preferovaný spôsob automatizácie nasadenie robotov, konkrétne spolupracujúce UR3 od Universal Robots. „Po porovnaní rôznych značiek na trhu sme si vybrali roboty UR, pretože sa ľahko obsluhujú, vyžadujú minimálnu údržbu a sú cenovo výhodné. V Indonézii sú navyše ľahko dostupné centrá technickej podpory a servisu pre tieto koboty,“ konštatoval Agustinusa P. Simanullang, technický riaditeľ spoločnosti JEIN.

Malé, ľahké a kompaktné vyhotovenie kobotov UR3 dopĺňalo výrobné zariadenie spoločnosti, ktoré malo z hľadiska priestoru isté obmedzenia. Koboty boli nainštalované bez potreby drastických zmien v usporiadaní pracovného priestoru. Pre tím bola dôležitá aj flexibilita, ďalšia vlastnosť kobotov UR. Koboty podporujú použitie rôznych koncových efektorov – chápadiel, spájkovačiek, skrutkovačov, čo umožňuje tímu prispôsobiť koboty rôznym úlohám.

Spoločnosť JEIN nadviazala spoluprácu so spoločnosťou PT Surya Sarana Dinamik (SSD), ktorá je miestnym zastúpením Universal Robots. Jej úlohou bolo prispôsobenie robotov UR3 tak, aby vykonávali tri úlohy – skrutkovanie, spájkovanie, vybratie a umiestnenie. Technický tím pod vedením A. Simanullanga, ktorý bol v oblasti kobotov nováčikom, ich úspešne nainštaloval do výrobnej linky v priebehu niekoľkých mesiacov. „Som veľmi šťastný, že pracujem s kobotmi Universal Robots, pretože sú veľmi ľahko programovateľné a bezpečné na používanie. Za mesiac sme sa oboznámili s ich fungovaním a úplne sme ho pochopili aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností s robotikou,“ povedal Sabar, technik závodu v JEIN.

Vyššia bezpečnosť pracoviska

Spoločnosť JEIN každý mesiac vyrába viac ako 400 000 výrobkov, aby obslúžila zákazníkov na celom svete. Doba zákazky (čas potrebný na výrobu produktu) musí byť krátka s minimálnymi chybami, aby bolo možné trvale dosahovať tento cieľ výroby. Nasadenie UR3 znížilo záťaž pracovníkov pri vykonávaní monotónnych a opakujúcich sa úloh vrátane oddeľovania odrezaných častí dosky s plošnými spojmi (PCB) a pripevňovania skleneného displeja na autorádiá. Koboty tiež stabilizovali taktový čas (čas cyklu konkrétneho procesu) a znížili tento čas o polovicu.

Bezpečnosť bola tiež pre technický tím dôležitým faktorom. Roboty UR navrhnuté s patentovaným bezpečnostným systémom umožňujú zamestnancom pracovať v tesnej blízkosti bez potreby bezpečnostného oplotenia (na základe posúdenia rizika). Koboty navyše odbremenili pracovníkov od vysoko rizikových činností, ako je spájkovanie a oddeľovanie rezaných častí PCB, ktoré emitujú nebezpečné výpary a prachové častice.

„Jednou z kľúčových vlastností robota UR3 je riadenie jeho sily pre adaptívnu bezpečnosť; sníma vonkajšie sily a po zistení kolízie sa okamžite zastaví. Naši pracovníci sú po predchádzajúcom vyhodnotení rizika schopní pracovať v tesnej blízkosti robotov bez ochrany,“ uviedol Sukijan, vedúci závodu spoločnosti JEIN.

Úspech automatizácie

Koboty UR3 sa v spoločnosti PT JVC Electronics Indonesia ukázali ako nástroje prinášajúce zmenu. „Prijatím kobotov sa nám podarilo zvýšiť efektivitu výroby, kvalita našich výstupov je tak teraz stabilnejšia. S posunom k automatizácii možno našu pracovnú silu presunúť do iných procesov. Dokázali sme znížiť prevádzkové náklady viac ako o 80 000 USD ročne, “uviedol A. Simanullang.

Úspešné nasadenie kobotov UR3 v spoločnosti JEIN presvedčilo vedenie spoločnosti a skupiny o ľahkosti, s akou možno automatizovať doterajšie manuálne procesy. Cieľom skupiny JVCKENWOOD bude teraz nasadiť koboty UR vo svojich prevádzkach v Japonsku, Číne, Malajzii a Thajsku.

Pozrite si sprievodné video z nasadenia kobotov UR3 v PT JVC Electronics Indonesia.

www.universal-robots.com