Poskytovanie vysoko výkonných dielov pre vozidlá poháňané štvorvalcovým motorom Volkswagen s protiľahlými valcami je veľkým biznisom, ktorý netrpí nedostatkom dodávateľov v Európe alebo USA. Jedna spoločnosť so správnou akreditáciou a tlstým katalógom náhradných dielov motora, bŕzd a podvozku (Custom and Speed parts – CSP) sídli v Bargteheide, blízko Hamburgu, v Nemecku.

Spoločnosť CSP, ktorú založil Peter Köhmann v roku 1987 je dobre známa znalcom VW, v neposlednom rade aj pre svoje pretekárske úsilie tým, že testuje mnohé svoje diely vyrábané na obrábacích CNC strojoch značky Haas. Nádherne remeselne vyrobený dragster spoločnosti poháňaný motorom VW Karmann Ghia Typ 34 je vystavený v miestnosti pri vchode do výrobného závodu, obklopený variantmi klasického motora vystavenými na podstavcoch.

Najviac upravovaný Typ 34 je držiteľom rekordu vo svojej triede na 1/4 míle za 8,85 sekundy (156mph). Jeho motor s obsahom 2165 cm3 dosahuje výkon 500bhp, čo je 10 razy viac ako pri štandardnom vozidle, ktoré používa rovnakú veľkosť bloku a skrine. Takmer všetky diely vyladenia, bŕzd a zavesení vyrobila spoločnosť CSP.

„Toto je naše víkendová mánia,“ hovorí Peter. „Pretekárska činnosť samozrejme potrebuje veľa času a peňazí, ale je to veľká skúšobňa výrobkov CSP a púta mnoho pozornosti. Chceli sme, aby pretekárske vozidlo bolo čo najlepšie, takže keď ho staviame, zameriavame sa rovnako na kvalitu, povrchovú úpravu ako aj na výkon. Po jeho rekordnej jazde sme ho ako sa patrí nalakovali. Samotné lakovanie si vyžiadalo 500 pracovných hodín.“

Zameranie spoločnosti na kvalitu sa netýka len estetického vzhľadu. Všetky výrobky CSP sa vyrábajú tak, aby vyhoveli náročným nemeckým normám TÜV.

„Diely, ktoré vyrábame a predávame prispievajú k tomu, že vozidlá VW a Porsche jazdia rýchlejšie než sa vôbec predpokladalo v dobe ich konštrukcie. Takže musíme mať istotu vo všetkom, čo vyrábame a predávame, že je certifikované a testované podľa najvyšších štandardov. Chceme, aby naši zákazníci vedeli, že si môžu svoje vozidlo zobrať na diaľnicu a že budú v bezpečí. Existujú dostupné lacnejšie výrobky z čínskych tovární, ale na nemeckých cestách by som im nedôveroval.“

Thomas Kelm je pravou rukou Petra Köhmanna a má na starosti programovanie a výrobu na CNC strojoch.

„Pôvodne sme na výrobu dielov používali subdodávateľov,“ hovorí. „Kvalita a dodávky boli prinajmenšom nepravidelné. Neočakávane, spoločnosť, ktorá pre nás vyrábala diely, odišla z podnikania. Tak sme si sami kúpili obrábacie CNC centrum VF-3 Haas.“

Thomas sa sám naučil používať SolidWorks a CAMWorks. „Ja som viac mužom nápadov,“ hovorí Peter. „Svoje nápady naskicujem a Thomas ich stvárni v modeloch CAD a vytvorí programový kód. Tak sme sa ocitli v situácii, že nakoniec sme mohli vyrábať diely, ktoré som vymýšľal. Boli sme schopní ich vyvinúť, vycibriť a dostať rýchlo do výroby. Diely, ktoré naši subdodávatelia vyrábali ako konštrukčné diely, my sme boli schopní obrobiť z jedného kusa, takže vyzerali a aj fungovali omnoho lepšie.“

Napríklad držiak zadnej kotúčovej brzdy sa pôvodne vyrábal na dvoch strojoch: najprv na sústruhu a potom na zvislej fréze. Teraz sa diel vyrába v jednej zostave na stroji Haas.

Peter je aj nadšeným horským cyklistom, takže spočiatku, keď sme mali novú frézu Haas, stále ju udržiaval v činnosti a precvičoval si svoje zručnosti konštruktéra vytváraním nadstavca rozsahu, aby sa zmestil do 11-rýchlostných puzdier Shimano. Rovnako ako vylaďovacie diely VW aj krúžok Shimano sa obrába s pevného odliatku a potom sa upraví anodizáciou na čiernu farbu. Nemusí sa stať hlavným podnikateľským počinom spoločnosti, ale je to príklad, ako kreatívne myšlienky vždy nájdu prácu pre jej obrábacie stroje.

Medzičasom, stroje VF-3 Haas a VF-2SS Haas s vyššími rýchlosťami vretena umožnili spoločnosti vyrábať lepšie prototypy nových výrobkov.

„Stroje Haas používame tak trochu ako 3D tlačiarne,“ hovorí Peter. „Napríklad, nahrubo obrábame nové strmene brzdy, ktoré potom používame na montážne skúšky. Hoci finálny výrobok je odliatkom, obrábanie prvých verzií z hliníka je rýchlejšie a jednoduchšie.

Hotové výrobky samotné nemusia byť originálmi, ale CSP sa snaží udržať autentický finálny vzhľad všade, kde je to možné. Napríklad, jeden z držiakov brzdy vyrábaný spoločnosťou umožňuje zákazníkovi vyradiť originálne bubnové brzdy a namontovať omnoho výkonnejšie diskové brzdy, pričom stále udržiava tradičný päť-skrutkový vzor kolesa, typický pre vozidlá VW zo šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Kryty ventilov sú ďalším oporným výrobkom CSP. Originály sú tenkostennými konštrukciami. Kryt ventilov CSP je vyrobený z jedného kusa a je dostupný v anodizovanej verzii v širokej palete rôznych farieb. Vylepšené výrobky zabraňujú netesnostiam, zlepšujú chladenie a tlmia hluk. A samozrejme, aj nádherne vyzerajú! Predtým tieto diely vyrábal subdodávateľ a stáli CSP 9 € kus. Teraz ich vyrábame doma a stoja 5 €!

„Vyrábame okolo 500 kusov a to je pre nás neobvykle vysoký počet. Spravidla vyrábame série 10 až 100 kusov, na sklad. Mnohé naše diely sa vyrábali ako zvárané oceľové konštrukcie, a teraz ich strojne obrábame z jedného kusa. Radi skenujeme diely a potom ich z modelov technicky upravujeme. Je to veľmi rýchly a efektívny spôsob ako dostať niečo nového do výroby. Mohli by sme prípadne zainvestovať do 5-osového stroja Haas, takže potom dokážeme obrábať hlavy valcov. Toto je smer, ktorým sme sa uberali: zložitejšie diely.“

Okrem Typu 34, dielne CSP sú domovom rôznych vozidiel poháňaných motormi VW, väčšina z nich sa používa aj na testovanie výrobkov. Pod plachtami je niekoľko vozidiel Porsche 356s: jedno je v polo-obnovenom stave; jedno je trochu zaprášené, alebo veľmi originálne a bez pochyby veľmi žiaduce.

Vedľa CNC strojov Haas sa objavuje ohromný plochý oceľový stôl stroja, na ktorom je posledná Petrova mánia: VW Transporter s deleným predným sklom, ktorý CSP dáva znovu dokopy. Stále ešte nenafarbený, klasický „Bus“ zo šesťdesiatych rokov minulého storočia bude mať pravdepodobne tie isté farby ako dragster a bude sa používať ako podporné vozidlo pretekárskeho tímu a slúžiť aj ako doplnková skúšobňa pre nové a prototypové diely. A podobne ako dragster, bude postavený tak, aby lietal.

Ako stojíme a obdivujeme posledný projekt, Peter mi podáva držiak brzdy: „Ešte jedna, jednoduchá vec, ktorú teraz robíme a predtým sme ju nerobili,“ hovorí. „Na naše výrobky vyrývame čísla dielov. Neznie to veľmi zdravo, ale vyrývanie namiesto vyrážania čísel ručne je ďaleko rýchlejšie a konečný výsledok vyzerá aj oveľa profesionálnejšie.

Usmieva sa: „To len, aby som to zhrnul, skutočne. Stroje Haas nám pomohli vyrábať naše výrobky lepšie, nájsť nové diely na výrobu a všeobecne zlepšovať všetko, čo robíme. Veci sa nádherne vyriešili.“

www.haasCNC.com