Obr. Dvojprevodník OMC vyrobený z jedného kusa materiálu spolu s dutými kľukami, ktorý I. Cavallaro vyrába na stroji UMC-750, má označenie V-Strong One.

Približne pred 10 rokmi Ivan a jeho brat Walter, tiež cyklista a obsluha CNC strojov, išli do podnikania s filozofiou „robiť niečo sami pre seba a vyrábať niečo mechanické,“ spomína si Ivan. Až do roku 2008/2009 obrábali malé diely pre miestne firmy. Potom prišli s nápadom navrhnúť, vyrábať a predávať svoje vlastné cyklistické komponenty ostatným milovníkom tohto športu pod značkou OMC-Italia.

Stroj Haas síce nemá kolesá, ale je takou istou vášňou I. Cavallara ako bicykle. Jeden z najúspešnejších produktov značky OMC, produkt, ktorý skutočne dostal spoločnosť na mapu serióznych výrobcov cyklistických komponentov, je pomenovaný z úcty k spoločnosti Haas. Odborníci z odvetvia obrábacích strojov vedia veľmi dobre, že označovanie vertikálnych obrábacích strojov spoločnosti sa začalo strojom VF-1: Very First One (úplne prvý), ešte na konci 80. rokov. Dvojprevodník OMC vyrobený z jedného kusa materiálu spolu s dutými kľukami, ktorý Ivan vyrába na stroji UMC-750, má označenie V-Strong One.

„V roku 2012 sme modernizovali náš softvér CAD/CAM na TopSolid a prerobili sme diel tak, aby bol ešte ľahší a pevnejší,“ hovorí I. Cavallaro. „Walter a ja sme investovali posledné peniaze, aby sme uviedli tento produkt na trh v čase, keď sa talianska ekonomika nachádzala vo veľmi náročnej situácii. Zariskovali sme, ale vedeli sme, že máme skvelý diel.“
Štandardne sa dva predné prevodníky obrábajú samostatne a potom sa zoskrutkujú spolu na stredový náboj, na ktorý sa tiež prichytia kľuky pedála. Na zostave OMC tvoria náboj a prevodníky jeden kus, vyrobený opracovaním dvojkilogramového pevného kusa, kde po skončení obrábania zostane z pôvodnej hmotnosti iba 160 gramov. Dve samostatné kľuky sú duté, čo tiež šetrí množstvo hmotnosti. Kľuky sú tiež vyrobené z pevného kusa. „Na začiatku je viac ako 7 kilogramov hliníka a na konci, keď máme hotovú celú zostavu – veľmi pevnú zostavu ozubených kolies a kľúk –, je kompletná hmotnosť okolo 540 gramov,“ hovorí I. Cavallaro.

„Šetrenie hmotnosti a zosilnenie pevnosti sú naše dva najdôležitejšie ciele. Profesionálni cyklisti prenášajú obrovské množstvo energie cez predné prevodníky a kľuky pedálov, takže naše produkty skúšame na skúšobnom zariadení, aby sme sa uistili, že dostaneme ten najvyšší pomer pevnosti a hmotnosti. Z hľadiska produktivity nám Haas UMC-750 umožnil znížiť opracovanie predných prevodníkov z 10 operácií na jedno jediné nastavenie. Stroj sa osvedčil ako výborná investícia. Tolerancia je okolo 4 mikrónov, čo pre tento stroj nie je absolútne žiadny problém.“

Bohužiaľ, Ivanov brat a obchodný partner Walter prišiel o život pri tragickej nehode na motocykli v lete roku 2015. V tom ťažkom roku I. Cavallaro pokračoval v budovaní značky OMC ako inovátora ultraľahkých komponentov pre bicykle. Walter by bol bez pochýb hrdý. Tak ako jeho brat, aj on bol blázon do bicyklov. A všetci blázni do bicyklov sú posadnutí jazdením rýchlejšie a ďalej. A pritom si to chcú čo najviac užívať.

www.haasCNC.com