Francúzsky výrobca čipových kariet Gemalto patrí k špičke v tomto rýchlo rastúcom obore. Sortiment siaha od aplikácií bankových kariet s mikroprocesorom a kariet SIM alebo UICC pre mobilné telefóny, cez elektronické pasy a čipové identifikačné karty až po karty pre online autentifikáciu a bezkontaktné platobné systémy. Na implementáciu kariet, diaľkový dohľad nad aplikáciami a zabezpečenie osobných informácií uložených na týchto zariadeniach, dodáva Gemalto softvér pre servery, konzultácie, školenia a širokú škálu outsourcovaných služieb. V roku 2010 vykázala spoločnosť Gemalto obrat 1,9 miliardy eur a zamestnávala 10 000 ľudí. „V našom závode v Gemenos vo Francúzsku testujeme, či sú naše mikromoduly správne pokryté ochranným lakom. Presnejšie povedané, kontrolujeme rozmery, vycentrovanie a čistotu vrstvy laku a to, či bol lak nanesený rovnomerne a bez pretečenia,“ vysvetľuje Thierry Padovani, inžinier zodpovedný za povrchovú ochranu a montáž v spoločnosti Gemalto.

„Pretože lak je spevnený vláknami, sú chyby rovnomerného pokrytia modulu pravidelným javom. Dôsledkom je, že pravidelná údržba nanášacieho stroja je absolútnou nutnosťou. Chceme byť schopní zistiť problém čo najskôr, aby sme tak znížili počet chybných modulov.“ V závode v Gemenos sa vyrába 12 000 modulov za hodinu. Keďže sú karty umiestnené v dvanástich pozíciách, kontroluje sa vždy dvanásť modulov súčasne. Vzdialenosť kontrolného zariadenia od nanášacej stanice je 50 cm. Predtým bola kontrolná stanica vzdialená 3 až 4 metre od miesta, kde sa nanášal lak. „Hľadali sme spoľahlivé riešenie, ktoré by nám umožnilo rýchlu a presné detekciu chýb aj pri veľkých objemoch výroby a aby pri výskyte chyby spustilo alarm. Tento systém strojového videnia je pripojený priamo na riadiaci systém stroja a vykonáva svoju prácu perfektne. Umožňuje nám dosiahnuť významné zvýšenie produktivity.

Kamery Keyence sú inštalované na šiestich linkách a plánujeme nimi vybaviť aj siedmu. Kamery pracujú už tri roky 24 hodín denne sedem dní v týždni a so stabilnou detekciou sme úplne spokojní,“ hovorí Padovani. Detekciu chýb komplikuje skutočnosť, že použitý lak je priehľadný. „Tento problém sme jednoducho vyriešili použitím špeciálneho osvetlenia, ktoré nám odhalí rozdiely v opacite,“ vysvetľuje Padovani. „Snímané obrazy sú spracovávané čiernobielo s rozlíšením 1,2 megapixelov. Systém je možné veľmi rýchlo nastaviť a uviesť do prevádzky. Firma Keyence vyvinula modul pre validáciu testovacieho zariadenia, ktorý používame už od počiatku a dokonale sa osvedčil.“ Systém CV-5000 je určený pre veľmi rýchle farebné a čiernobiele snímanie jednou alebo niekoľkými kamerami. Veľkou prednosťou je stabilita snímania. Oblasť použitia je meranie rozmerov, detekcia správnej pozície a vizuálna kontrola. CV-5000 je najvýkonnejší samostatný systém strojového videnia na trhu.

Napríklad obraz s veľkosťou 1 megapixel spracuje za 20,5 ms. Tento výpočtový výkon umožňuje realizovať úlohy s niekoľkonásobnou súčasnou kontrolou a ďalej zvyšovať spoľahlivosť prevádzkovej kontroly vďaka vynikajúcej opakovateľnosti (sedemkrát lepšia ako u súčasných bežných produktov) a má mnoho funkcií na spracovanie obrazu, ktoré umožňujú optimalizovať presnosť kontroly. Systém CV-5000 je riadený vysokorýchlostným modulom na spracovanie obrazu a vysokorýchlostným procesorom RISC (Reduced Instruction Set Computer). Obidve sú doplnené dvoma signálovými procesormi DPS (Digital Signal Processors) určenými špeciálne pre spracovanie obrazu.

Všetky typy radu CV-5000 požívajú tieto štyri procesory, ktoré im umožňujú paralelné spracovanie údajov a dosahujú veľkú rýchlosť spracovania – dvojnásobnú v porovnaní s inými špičkovými systémami dostupnými na trhu. Systém je taktiež vybavený dvojnásobnou zásobníkovou pamäťou, ktorá umožňuje spustiť nový záznam v okamžiku, kedy je starý obraz ešte len spracovávaný. To umožňuje dosiahnuť takt kontroly okolo 16 ms (t.j. približne 3 700 dielov za minútu) a to aj v režime bez prekladu obrazových bodov. Systém CV-5000 umožňuje pripojenie na riadiace I/O, Ethernet, USB a RS-232. Môže byť pripojený aj na PLC a PC.

www.keyence.eu