Tak isto ako čokoládové zajace a cukríky jelly beans nesmú vo veľkonočnom košíku chýbať ani penové cukrovinky Peeps. Tieto cukrovinky nie sú však určené len na Veľkú Noc. V priebehu rokov ku žltým kuriatkam Peeps pribudli cukríky v rôznych farbách a tvaroch pre každú príležitosť. Napríklad na Vianoce sa predáva veľký biely penový snehuliak, na Valentína zasa malinové srdce pokryté mliečnou čokoládou a na Halloween oranžová penová tekvica Peep.

Spoločnosť Just Born prevádzkuje závod s rozlohou takmer 50 tisíc metrov štvorcových v meste Bethlehem v Pensylvánii, kde sa tieto cukríky vyrábajú a balia. Závod otvorili v roku 1932 a odvtedy sa podstatne rozrástol, aby sa v ňom mohol vyrábať čoraz širší sortiment Peeps produktov ako aj cukríky jelly beans Mike and Ike a Hot Tamales.

V polovici roku 2013 sa Just Born rozhodla prejsť na jednej zo svojich baliacich liniek z tradičného škatuľového balenia na maloobchodné, ktoré putuje priamo do regálov obchodov. Rob Sweatman, zástupca riaditeľa prevádzky v Just Born hovorí, že chceli svoje produkty mať balené priamo pre maloobchodný predaj, aby pracovníkom v obchodoch uľahčili ich skladovanie a aby ich produkty lepšie vynikli na regáloch. Ale ich doterajší baliaci proces, pri ktorom museli ručne baliť do paliet, im neumožňoval baliť spôsobom ovinovania škatúľ (tzv. wrap-around).

Realizácia automatického balenia nového druhu obalu si vyžadovala v závode inštaláciu sekundárneho baliaceho vybavenia, ktorú vykonala na jar 2014 spoločnosť Aagard Group, LLC. Toto zariadenie prináša úsporu nákladov na prácu, flexibilitu balenia a jednoduchosť prechodu na iný druh obalu.

Flexibilita žiadaná

Sweatman vysvetľuje, že kým hlavným dôvodom pre inštaláciu nového sekundárneho baliaceho vybavenia bolo prechod na maloobchodné balenia, tento nový proces im priniesol oveľa viac výhod ako len nový druh balenia. „Dostali sme systém so zásobníkom poskytujúci ochranu pred upchatím, automatické balenie a paletizovanie. Toto zariadenie zároveň prinieslo úspory nákladov vďaka zníženým požiadavkám na prácu a zníženému riziku zákonnej zodpovednosti vzťahujúcej sa na manuálnu prevádzku,” poznamenáva Sweatman.

Linka, na ktorej sa inštalovalo nové strojné zariadenie, vyrába a balí cukrovinky Peeps v tvare kuriatok. Pred prechodom na automatické balenie 6 až 10 pracovníkov manuálne balilo individuálne zabalené produkty do ručne poskladaných škatúľ, pričom do jednej škatule sa zmestilo 36 horizontálne uložených balení Peeps.

Na novom zariadení sa môže manipulovať s troma rôznymi druhmi balenia - s päť, desať alebo pätnásť kuriatkami Peeps, pričom v jednom rade je za sebou uložených 5 kuriatok. Základné balenia sa horizontálne obaľujú ovinovacou škatuľou (wrap-around) po 18, 24 alebo 36 baleniach. Takéto maloobchodné balenie má dierkovanú časť, ktorú personál v obchode ľahko odtrhne pred tým, ako vyloží produkt na regály.

Just Born na linke často mení produktové konfigurácie a veľkostí balení, preto bolo veľmi dôležité, aby bolo strojové zariadenie ľahko ovládateľné a umožňovalo efektívny prechod na iný druh obalu.“Na baliacej linke pracujú operátori s rôznou úrovňou zručností, takže technické vybavenie sa musí jednoducho ovládať,“ pokračuje Sweatman.

Čo do rýchlosti Just Born hľadal systém, ktorý by nielen udržal krok s ich dvoma základnými horizontálnymi baliacimi linkami – každá z nich balí rýchlosťou 200 balení za minútu (po päť kusov v jednom balení) – ale aj umožňoval vyššiu rýchlosť v prípade budúcich strojových vylepšení. Systém od Aagard zvláda rýchlosti do 500 balení za minútu a s prehľadom vyhovuje aktuálnym požiadavkám.

Integrovaný proces

Počas sekundárneho baliaceho procesu sa základné balenia Peeps balené na dvoch rotačných baliacich linkách Bosch Packaging Technologz Linium 311 premiestňujú k záverečnej kontrole na dopravníkoch cez kombinovaný systém Mettler Toledo XS2 CombiChecker™ určovania hmotnosti a detekcie kovov.

Po kontrole prijíma zlučovací zásobníkový modul vyrobený na mieru dodávateľom Aagard každý pás produktov na vedľajšie pásy poháňané servomotormi (Aagard štandardne používa na riadenie riešenia od Rockwell Automation.) Tieto vedľajšie pásy sú konštruované tak, aby balenia so zlou orientáciou zo systému automaticky vypadli bez toho, aby spôsobili zastavenie linky. V každom balení sa osobitne zráta počet produktov a následne sa skupina 18 balení oddeľuje a presmerováva na centrálny dopravný pás. Takýmto spôsobom sa predchádza upchatiu linky a tomu, aby odlišnosti vo veľkosti balení ovplyvnili operácie zlučovania.

Dopravníkový pás následne posúva skupiny balení popri zásobníkovom dopravníku. V prípade neočakávaného zastavenia ovinovacej baličky premiestňuje servomotorom poháňané vysúvacie rameno balenia do zásobníkového dopravníka. Dôležité je udržať balenia vzpriamené, aby sa predišlo prípadným poškodeniam produktov. Kapacita zásobníka dokáže ochrániť linku pred prípadným upchatím po dobu šiestich minút (pri baleniach po 5 kusov) a podstatne dlhšie pre väčšie základné balenia. Ako náhle ovinovacia balička pokračuje v bežnej prevádzke, vertikálny zásobník automaticky vracia prechodne uložené balenia späť do baliaceho procesu. Zástupcovia Aagardu tvrdia, že ochrana pred upchatím zabezpečuje celému systému garantovanú efektivitu na úrovni 98,5%.

Balenia sa následne premiestňujú na dopravníku ku ovinovacej baličke do na mieru vyrobeného podávača. Špeciálne navrhnutý pásový systém zabraňuje tomu, aby sa balenia počas presunu neprevrátili. Podávač má servomotorové zariadenia, ktoré sú schopné ukladať balenia rýchlosťou 510 kusov za minútu so špeciálnym dôrazom na kontrolu naukladaných balení. Naukladané balenia sa následne ovinú škatuľou, ktorá sa potom zalepí, zapečatí a predtým ako sa posunie na paletové zariadenie sa skontroluje, či je škatuľa poriadne uzavretá. Škatule vybrané na kontrolu kvality alebo tie, ktoré nie sú poriadne uzavreté, sa zo systému automaticky vyradia.

Dokončené škatule potom prechádzajú cez integrovanú štvorhlavovú atramentovú tlačiareň Markem 5400 a za ňou sa premiestňujú na mieru zhotovené paletizačné zariadenie. To je schopné stavať palety na prekladový hárok alebo priamo na dopravník. Na otáčanie jednotlivých škatúľ pre každý druh balenia a na ochranu perforovaných častí škatúľ počas dopravy sa používa dvojosový obracač.
Všetky rady škatúľ sa sformujú na konci dopravníka, odkiaľ si ich odoberá svojím vákuovým koncovým manipulátorom dvojosový portálový paletizačný robot a kladie ich na paletu. Medzi jednotlivé vrstvy škatúľ sa kladú kartónové rozdeľovače. Paletizačné zariadenie je špeciálne vyrobené tak, že je schopné manipulovať s paletami vysokými až 2,5 metra.

Úspešná modernizácia

Spoločnosť Just Born je s inštaláciou sekundárneho baliaceho vybavenia nadmieru spokojná. „Teraz sme schopní naším zákazníkom poskytnúť balenie, ktoré umožňuje vystaviť náš rad produktov Peeps v regáloch vertikálne. Vďaka baleniu s priehľadným okienkom môžeme oveľa ľahšie uskladňovať a predávať naše cukrovinky. K ďalším výhodám, ktoré sme postrehli, patria eliminácia rizika spojeného s ručným balením, úspora nákladov na materiál použitím maloobchodného balenia namiesto tradičného škatuľového a nižšie náklady na prácu zavedením automatizovaných procesov,“ dodáva na záver Rob Sweatman.

http://aagard.com