Obr. 1 V škole La Joliverie sa nachádza desať strojov Haas vrátane horizontálneho obrábacieho centra EC400 a sústruhu ST-30Y s osou Y a poháňanými nástrojmi.

Určite nemôže byť na svete veľa Technických vzdelávacích centier Haas (HTEC), ktoré sú tak dobre vybudované a vybavené a s takými dobrými zamestnancami ako je priemyselná škola La Joliverie v meste Nantes vo Francúzsku. Všetky strediská HTEC sú založené na presných štandardoch určených v programe spoločnosti Haas, napriek tomu je však väčšina z nich relatívne skromnými doplnkami k škole alebo fakulte s dvomi alebo tromi strojmi Haas a snáď aj s počítačovou miestnosťou, kde sa nachádza pár miest na výučbu CAD/CAM.

V škole La Joliverie sa nachádza desať strojov Haas, ktoré dodala miestna značková predajňa Haas (HFO) Realmeca, vrátane horizontálneho obrábacieho centra EC400 a sústruhu ST-30Y s osou Y a poháňanými nástrojmi. Na škole sú tiež dva roboty značky Fanuc, niekoľko súradnicových meracích strojov, pár systémov na prednastavenie korekcie nástrojov a dve klimatizované IT miestnosti určené oddelene pre CAD/CAM a CAE. Vystavené je tiež slušné množstvo projektov študentov - motokáry, plachetnice a iné dopravné prostriedky na kolesách vrátane vozidla, ktoré drží svetový rekord v dĺžke prejdenej vzdialenosti.

„Máme tu dva vzdelávacie programy - odborný bakalársky program technik obrábania a BTS, čo je post bakalársky program, kvalifikácia v odbore industrializácie mechanických produktov. Takže pre našich študentov je práca s CNC strojmi veľmi dôležitá. Stroje Haas máme už približne 10 rokov. Firmu Haas sme si vybrali preto, lebo stroje sa ľahko používajú a sú rozšírené v priemyselnom odvetví v regióne Nantes. To znamená, že po ukončení štúdia na našej škole sa študenti zamestnajú vo firmách v regióne, medzi ktorými sú veľké korporácie ako Airbus a ich subdodávatelia aj malé miestne firmy,“ konštatuje Thierry Journaud, zástupca riaditeľa pre odborné a technické vzdelávanie na škole.

V budove, ktorá sa nachádza 50 metrov od HTEC, sa nachádza celé jedno oddelenie venované dlhodobej vášni a záujmu školy: elegantné, ocenené „auto“ Microjoule, držiteľ rekordu v dĺžke prejdenej vzdialenosti, ktoré zamestnanci a študenti nepretržite vyvíjajú už 30 rokov. Od samého začiatku, naprieč viacerými generáciami, projekt vedie a inšpiruje Philippe Maindru, guru pre prejdenie najväčšej vzdialenosti a zamestnanec školy La Joliverie.

„Vyučujem spaľovacie motory v bakalárskom programe. Som automobilový technik a od roku 1985 súťažím v súťaži o najúspornejšie auto. Je to o skonštruovaní auta, ktoré ide rýchlosťou približne 30 km/h a je skonštruované tak, aby spotrebovalo čo najmenej energie. Našou prvou súťažou, na ktorej sme sa zúčastnili, bol maratón Shell Eco v roku 1985. V roku 1992 sme sa stali globálnymi víťazmi. Odvtedy sme úspešne náš titul obhájili a dokonca sme prekonali svetový rekord pre vozidlá poháňané benzínom, plynom, etanolom, vodíkom a elektrické vozidlá. Aby sme to vyjadrili číselne, Microjoule dokáže prejsť 3761 kilometrov na jeden liter benzínu. Ako konštruujeme naše autá? Nuž, potrebujeme (množstvo) dielov, ktoré nám dodáva naša CNC dielňa - HTEC. Fáza projektovania dielov prebieha na počítačoch, následne náš tím prenesie digitálne plány a vyrobí diely na obrábacích strojoch Haas. Študenti, ktorí študujú stredoškolské odborné predmety, vyrábajú jednoduchšie diely, zatiaľ čo študenti študujúci bakalársky program vyrábajú náročnejšie diely Čo sa týka tých najnáročnejších dielov, tie vyrábajú učni. Z kvality dielov (vyrobených na CNC strojoch Haas) sme nadšení, tieto diely sú vždy presne také, ako sme si ich predstavovali,“ konštatuje Philippe Maindru.

„Aj naďalej budeme stavať na desiatich rokoch skúseností, ktoré sme pri práci na strojoch Haas doteraz získali, pretože vynikajúco spĺňajú naše požiadavky. Jedným najdôležitejším dôvodom prečo používame stroje Haas je ten, že číslicovo ovládaný riadiaci systém je rozšírený, ľahko sa používa a to je presne to, čo potrebujeme na výučbu. Zároveň zodpovedá praxi v priemysle. CNC stroje Haas sú tiež kompatibilné s balíčkami profesionálnych programov, ktoré používame, takže po skončení štúdia na škole La Joliverie sa študenti dokážu uplatniť na pracoviskách a, čo je najdôležitejšie, dokážu používať stroje Haas, ktoré tam nájdu,“ uvádza Thierry Journaud.

www.haasCNC.com