Zariadenie na prepravu batožiny meria 73 kilometrov. V najrušnejších dňoch sa tu prepraví 120 000 kufrov a tašiek. Technické problémy sa tu jednoducho nemôžu vyskytnúť, preto pre Fraport prichádza do úvahy len taká technika, ktorá ponúka vysokú spoľahlivosť. Na termináloch 1 a 2 sú napríklad nainštalované stovky rozvádzačov TS 8 a takmer 300 kompaktných rozvádzačov CM. Tieto modulárne systémy chránia kompletnú regulačnú techniku gigantického batožinového zariadenia. Fraportu sa podarilo dosiahnuť spoľahlivosť na 99,65 %.

„Táto vysoká úroveň spoľahlivosti je pre letisko vo Frankfurte veľkou konkurenčnou výhodou,“ hovorí Herbert Grünwald, vedúci prevádzky zariadení na prepravu batožiny. Prepravné zariadenie spája terminál 1 a 2 systémami tunelov dlhými kilometre. Jednotlivé kusy batožiny sa transportujú v štandardizovaných prepravných schránkach. Vysoko presný špičkový systém s laserovými prístrojmi a skenermi prepravuje schránky rýchlo a bezpečne do cieľa cez početné ­výhybky. Na ceste míňajú niekoľkostupňové kontrolné body, kde je každá schránka plnoautomaticky presvietená röntgenovým prístrojom.

Vysoko citlivá riadiaca elektronika je umiestnená v rozvádzačoch TS 8, podobne ako silové prvky. Vzhľadom na to, že všetky tieto komponenty produkujú pri svojej prevádzke markantné teplo, rozvádzače sú vybavené chladiacim systémom TopTherm. Na ­rozdiel od väčšieho brata TS 8 sú menšie kompaktné rozvádzače CM v prevádzke v popredí v bezprostrednej blízkosti dopravníkov. Nachádzajú sa tu napr. výstupy z PLC systémov určených senzorom a akčným členom. Rozsiahly montážny program rozvádzača TS 8, ako aj veľkú paletu príslušenstva možno bez obmedzenia využiť i pre kompaktný model CM.

Dobre chladené

V komunikačnej stanici terminálu 2 sa zbiehajú vlákna dátovej, ­rečovej a video komunikácie. V priebehu rokov sa jednotlivé rámy v 50 rozvádzačoch TS 8 zapĺňali čoraz hustejšie prepínačmi a inou sieťovou technikou. Teplo produkované prístrojmi radikálne narástlo, teplomer v komunikačnej miestnosti sa šplhal k 40 °C. Fraport našiel jednoduché riešenie v podobe inštalácie špecifického klimatizačného systému LCP Extend od Rittalu, ktorý bolo možné implementovať pri bežiacej prevádzke.

Ide o hotové klimatizačné dvere, ktoré sa niekoľkými hmatmi namontujú na zadnú stranu rámu. Vzduchový, resp. vodný výmenník tepla dokáže spracovať za hodinu 3 000 m3 vzduchu a je schopný zvládnuť v jednom rozvádzači ­tepelný výkon do 12 kW. LCP Extend bol nainštalovaný v šestnástich rozvádzačoch. Teplota v miestnosti sa odvtedy pohybuje v rozmedzí 20 až 22 °C. Na tomto mieste sa ukazuje, ako dokážu súčasné moderné systémy ponúknuť pragmatické a rýchle riešenia a účelovo ochrániť dovtedy vynaložené investície.

www.rittal.de