Bosna a Hercegovina je krajinou na vzostupe. Od konca vojnového konfliktu v roku 1995 už uplynulo 20 rokov, počas ktorých tento národ obnovil a zaviedol reformy voľného trhu, aby podporil rast hospodárstva. Mnohí ľudia, ktorí utiekli pred vojnou, sa už odvtedy vrátili. Medzi nimi je i Almir Gvoždar, ktorý sa vrátil v roku 1996 späť z Nemecka, všetky svoje úspory investoval do používaného obrábacieho CNC stroja a v rodinnej garáži začal vyrábať hliníkové diely vo firme s názvom GAT d. o. o.

Počas pobytu v Nemecku (občania vojnou postihnutých krajín ako napríklad Bosna a Chorvátsko mali v Nemecku status dočasných utečencov), pán Gvoždar pracoval ako technik vo firme ABM Fahrzeugtechnik GmbH so sídlom v Breisbachu, blízko nemeckých hraníc s Francúzskom. Spoločnosť ABM je popredným výrobcom vysokovýkonných dielov pre motocyklový priemysel a neskoršie mala byť prvým zákazníkom firmy GAT.

„Po prvý raz som počul o strojoch Haas ešte keď som pracoval v ABM,“ hovorí pán Gvoždar. „Vedel som, že CNC stroje Haas sa ľahko obsluhujú, majú dobrý servis a technickú podporu. Stroje Haas sú tiež za dobrú cenu – najlepší nákup na trhu!“

Spoločnosť GAT má 12 modelov Haas vrátane zvislého obrábacieho centra VF-2, dvoch nástrojových sústruhov TL-1 a jedného sústruhu TL-25. Najčerstvejšie prírastky však sú dve päťosové univerzálne obrábacie centrá UMC-750; prvé, ktoré prišli do regiónu bývalej Juhoslávie (Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko a Slovinsko). Tieto stroje boli nasadené do výroby dielov, ako napríklad spojkové páky, ktoré spoločnosť GAT navrhla v spolupráci so svojim zákazníkom.

„Videli sme, že od investície sa stále zvyšuje dopyt na päťosové diely,“ hovorí pán Gvoždar.“ „Odvtedy, čo používame UMC-750 sa zvyšuje produktivita i kvalita dielov. Dosahujeme aj lepšie ceny na finálne výrobky.“

Okolo 90 percent dielov vyrábaných na strojoch UMC-750 sa obrába z hliníka. Mnohé z nich sú určené pre motocykle – napríklad komponenty pre nádrže, vzduchové filtre a tachometre – a mnohé zahŕňajú vytváranie zložitých voľných plôch.

Spoločnosť GAT obrába diely pre iné odvetvia priemyslu, napríklad pre sektory metrológie a lekárskych prístrojov, a priťahuje rastúce množstvo zákazníkov zo západnej Európy. Keďže mzda operátora v Bosne a Hercegovine je asi 400 € mesačne, firma je extrémne konkurencieschopná. Spoločnosť GAT pridáva hodnotu dielom tým, že navrhuje zmeny dizajnu, čo ďalej znižuje cenu. Toto je veľkou výhodou, najmä pri väčších objemoch – spoločnosť vyrába v sériách až do 10 000 kusov. Pán Gvoždar je tak ohromený obrábacími CNC strojmi Haas, že dokonca zakúpil frézovací stroj Mini Mill Haas pre miestnu priemyselnú školu na pomoc pri vzdelávaní budúcich strojných operátorov.

Keď návštevníci prichádzajú do spoločnosti GAT dnes, víta ich pôsobivá, architektonicky stvárnená budova z modrého skla, očarujúci vodný prvok v hale, a čistá, výkonná výrobná hala s dobre vyškolenými operátormi, ktorí vyrábajú vysokokvalitné presné diely. Všeobecná prezentácia a štandardy by sa mohli porovnať s firmami vo Švajčiarsku alebo Nemecku. Nachádza sa v oblasti s rýchlo sa rozvíjajúcou modernou infraštruktúrou a málokto by si pomyslel, že tento región bol jedným z najviac zničených vojnou na svete. Vizionárska spoločnosť akou je GAT, s vysokými štandardmi, ambíciami a vlastníkmi so zmyslom pre naliehavosť, vracajú priamo Bosnu a Hercegovinu späť na mapu.

www.haasCNC.com