J. Fredriksson je vývojovým pracovníkom na píle Sävar Sag švédskeho dodávateľa dreva Norra Timber. Tá sa nachádza uprostred nekonečných borovicových a smrekových lesov na severe krajiny. Dreva je tam viac než dosť. „Napriek tomu je v tvrdej konkurencii drevárskeho priemyslu dôležité investovať do špičkových technológií, aby sa zvýšila produktivita a tým aj príjmy,“ zdôrazňuje J. Fredriksson. Ďalšou špecialitou tejto píly je počítačový tomograf pred piliarskou linkou. Hodnotí kvalitu kmeňov a prispieva tak k optimálnemu rezu. Chráni tiež zariadenie detekciou cudzích predmetov, ako sú napríklad kúsky kameňov, ktoré by mohli zničiť pílové kotúče.

Pri samotnom procese pílenia podporuje automatizačná technika od spoločnosti Festo modulárny dizajn s flexibilnými funkčnými terminálmi CPX/VTSA a veľkým počtom normalizovaných valcov DNC. Vďaka flexibilným modulom priemyselnej zbernice možno moduly zariadenia prispôsobiť individuálnym požiadavkám zákazníkov na celom svete. Technológia ventilového terminálu s podstatne menšou potrebou káblov skracuje čas na inštaláciu a uvedenie do prevádzky.

„S novou piliarskou linkou zvyšujeme výťažnosť dreva z kmeňa o 6 %.“

Johan Fredriksson,
vývojový pracovník v spoločnosti Norra Timber

Vyššia výťažnosť dreva

J. Fredriksson si pochvaľuje vyššiu výťažnosť: „Doteraz sme na rezané dosky mohli použiť iba 50 % kmeňa. S novou piliarskou linkou zvyšujeme výťažnosť dreva z kmeňa o 6 %.“ Zvyšok z kmeňa tvoria hobliny, ktoré sa používajú v celulózovo-papierenskom priemysle, ako aj piliny a kôra pre vlastnú elektráreň, ktorá vyrába teplo pre sušičky. „Nová piliarska linka od USNR je lepšia ako iné technológie pílenia, pretože pri jemných a presných rezoch vzniká pomerne málo pilín a hoblín,“ hovorí J. Fredriksson. Ďalšia výhoda zvýšenia produktivity je, že celá piliarska linka s jednotlivými modulmi zmenšuje vzdialenosti medzi kmeňmi na dopravníku, takže možno využiť aj vysokú rýchlosť dopravníka.

Rýchlejšie uvedenie do prevádzky

„Aj automatizačná platforma CPX a funkčne integrované ventilové terminály CPX/VTSA, ktoré riadia všetky pohony bez ohľadu na to, či sú pneumatické, servopneumatické alebo hydraulické, významne prispievajú k nášmu modulárnemu dizajnu,“ konštatuje Jonas Ljung, manažér pre konštrukciu v USNR. Odolné ventilové terminály vo vyhotovení IP65 odolávajú prachu, pilinám a hoblinám a sú prevádzkované s rôznymi tlakovými zónami. Riadia množstvo pneumatických valcov typu DNC a ADN, ktoré preberajú funkciu polohovania, upínania, centrovania a prepravy.

Hydraulické pohony dostávajú elektrické impulzy prostredníctvom automatizačnej platformy CPX. Tam, kde je kvôli rôznym rozmerom kmeňom a tým aj rôznym polohám pri upínaní a centrovaní potrebná väčšia flexibilita, sú pneumatické valce ovládané servopneumatickým modulom CMAX prostredníctvom CPX/VTSA. Použité pneumatické valce DNC sú vybavené aj systémom merania dráhy, aby bolo možné dosiahnuť presné polohovanie.

Štandardizované moduly zbernice

Spojenie s úrovňou riadenia procesov zabezpečuje modul zbernice CPX. „Tu vo Švédsku väčšinou používame modul Profinet, pre ostatných európskych zákazníkov ModBus od Schneider Electric. V USA a Kanade však možno piliarsku linku dodávať s modulom Ethernet/IP alebo DeviceNet na CPX,“ hovorí J. Ljung na margo vysokej flexibility funkčne integrovaných ventilových terminálov od spoločnosti Festo.

S CPX/VTSA odpadá montáž rozvodnej skrine kvôli vysokému stupňu ochrany IP65. Preto a vďaka technológii priemyselnej zbernice sa čas na inštaláciu a uvedenie do prevádzky zníži o 65 %. Je potrebná menej rozsiahla kabeláž, pretože je tiež o 80 % menej pripájacích bodov. „Okrem toho už viac ako desať rokov máme partnera v oblasti automatizačnej techniky, spoločnosť Festo, ktorej odborníci na automatizáciu sú pre nás vždy k dispozícii so servisom a poradenstvom, a to po celom svete,“ hovorí J. Ljung.

„Boli sme veľmi radi, že spoločnosť USNR nainštalovala novú linku za dva týždne, takže po štyroch týždňoch sme mohli opäť pracovať na plný výkon. Plánovali sme totiž odstávku šesť týždňov,“ informuje projektový manažér J. Fredriksson z Norra Timber. Kratší čas uvedenia do prevádzky bol možný vďaka modulárnemu dizajnu piliarskej linky. Reduktory, obracač kmeňov, dopravníkové linky a jednotky pásových píl sú nezávislé jednotky, ktoré boli zostavené v montážnych halách švédskej pobočky USNR v Söderhamne s kompletnou automatizačnou technikou a zabudované do haly Norra Timber ako kompletné moduly.

Zdroj: Špičková technológia pri rezaní dreva. Festo AG. [online] (krátené)

-tog-