Obr. 1 Alluminio Sammarinese musela vylepšiť úroveň svojich technológií, zamerať sa na zložitejšie obrábanie a vyrábať zložitejšie výlisky s vyššou presnosťou a povrchovými úpravami. Bolo to nevyhnutné aj kvôli zákazníkom z oblasti automobilového priemyslu. 

Alluminio Sammarinese je spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu a navrhovanie zákazkových priemyselných profilov, obzvlášť pre automobilový, elektronický, nábytkársky a konštrukčný priemysel. Firma bola založená v roku 1981 a odvtedy postupne rastie, čiastočne vďaka plánovanému programu investovania do najnovších výrobných technológií, ktoré zahŕňajú dve univerzálne obrábacie centrá Haas UMC-750 s možnosťou päťosového obrábania.
Spoločnosť má sídlo v San Maríne, ktoré je celé obklopené Talianskom a tvrdí, že je najstarším suverénnym štátom a konštitučnou monarchiou na svete. Na začiatku firma vyrábala výlisky hlavne pre priemysel výroby okien, neskôr však Alluminio Sammarinese rozšírila svoje portfólio do množstva ďalších sektorov a aktivít. Dnes sa spoločnosť považuje viac za konštrukčnú firmu ako len za výrobcu výliskov. Odvetvie výroby okien v skutočnosti v súčasnosti predstavuje iba jedno percento celkovej výroby.

I napriek svojmu úspechu sú si však majitelia a riadiaci pracovníci spoločnosti vedomí potreby posúvať sa stále vpred. Stefano Ceccato, výkonný riaditeľ spoločnosti Alluminio Sammarinese, ktorého otec spoločnosť založil, hovorí, že konkurencia vo forme krajín s nízkymi platmi je najväčšou hrozbou pre budúcnosť firmy. „Pred 10 alebo 20 rokmi boli naši hlavní konkurenti z Talianska,“ hovorí, „zatiaľ čo teraz sú z východnej Európy, Turecka a niekedy aj z Číny. Aby sme túto prekážku prekonali, musíme zvýšiť našu úroveň technológie a byť schopní vykonávať komplexnejšie opracovávanie a vyrábať komplexnejšie výlisky. Výrobky tiež musia ponúkať lepšiu presnosť a povrchové opracovanie, obzvlášť v sektoroch, ako je napr. automobilový priemysel.“

S. Ceccato hovorí, že stroje Haas UMC-750 s možnosťou päťosového obrábania sú súčasťou plánu firmy na výrobu komplexnejších dielov. „Stroje Haas UMC-750 sme kúpili preto, lebo ponúkajú veľmi atraktívny pomer kvality a ceny. Vyrábame veľké množstvo komplexných automobilových dielov a potrebovali sme stroje s možnosťou päťosového obrábania, ktoré nie sú príliš drahé. Diely, ktoré vyrábame, sú dosť veľké, a preto sme kúpili dva stroje Haas UMC – jeden pracuje a druhý zatiaľ nakladá/vykladá. Sú rozmiestnené v malej bunke a obidva riadi jeden človek. Napriek tomu, že sme ich nainštalovali iba pred pár mesiacmi, stroje Haas už teraz pracujú 21 hodín denne v troch zmenách po sedem hodín (nie v klasickej osemhodinovej zmene po dohode s odbormi).“ Spoločnosť Alluminio Sammarinese hlási, že stroje už od začiatku fungujú skvele, bez ohľadu na jeden technický problém, ktorý sa týkal použitia na zákazku vyrobeného upínacieho prvku a ktorý rýchlo vyriešila značková predajňa Haas, pobočka firmy Celada v Taliansku. Spoločnosť Celada, ktorá je členom veľmi uznávaného dodávateľa obrábacích strojov, R. F. Celada Macchine Utensili SpA, poskytuje odborný predaj, servis a podporu v celom Taliansku vrátane San Marína.

„Služby, ktoré dostávame, sú výborné,“ hovorí S. Ceccato, „a stroje Haas UMC-750 fungujú spoľahlivo. Práve skúšame opracovávanie presnejších dielov a s výsledkami sme veľmi spokojní. V podstate by sme chceli väčšiu verziu modelu UMC-750. Neustále investujeme a takýto stroj by sa nám veľmi hodil.“

Vôbec nie je prekvapujúce, že 100 percent výroby spoločnosti Alluminio Sammarinese s rozlohou 10 000 m2 je určených na export, 60 percent do Talianska a zostávajúcich 40 percent do zvyšku Európy. Automobilový priemysel, kvôli ktorému boli stroje Haas hlavne zakúpené, predstavuje 20 – 25 percent zákazníkov spoločnosti.

„Vo všetkých prípadoch sa snažíme pomôcť našim zákazníkom vyrábať lepší produkt, či už to znamená zníženie nákladov alebo zvýšenie kvality, vo všeobecnosti pridanie akejkoľvek hodnoty,“ uzatvára S. Ceccato. Univerzálne obrábacie centrá Haas budú bezpochyby hrať dôležitú úlohu pri tom, aby táto filozofia pretrvala ešte mnoho rokov. Spoločnosť Alluminio Sammarinese si odvtedy objednala ďalšie dva stroje Haas UMC-750, obidva sú verzie Super Speed (SS) s vretenom s rýchlosťou 15 000 ot./min. a ich inštalácia je naplánovaná na október 2015.

www.haasCNC.sk