Pre západných spotrebiteľov bola kedysi značka Made in Taiwan synonymom pochybnej kvality, hoci tento ázijský tiger budoval nové hospodárstvo s výrobným sektorom ako svojou základňou. V súčasnosti sú úzke uličky mesta Taipei, hlavného mesta krajiny, miestom, kde môžete nájsť novú generáciu výrobcov. Napríklad priatelia Maru Shen a Jeffrey Chen pôvodne stratili vzájomný kontakt a až neskôr zistili, že si obaja vybrali zarábanie na živobytie pomocou obrábacích strojov CNC značky Haas. Teraz, keď už neorganizujú výlety na nablýskaných Ducati, MV Agusta a Vespa, sa venujú konštruovaniu a výrobe náhradných dielov pre rastúcu skupinu fanúšikov – appassionati.

Mesto Taipei je zbláznené do motocyklov. Podľa najaktuálnejších dostupných štatistík (2010) je v meste Taipei a jeho okolí zaregistrovaných 13,4 milióna motocyklov, čo je oficiálne najvyššia hustota motocyklov na obyvateľa na svete. Existuje mnoho dôvodov, prečo je tu táto závislosť od dvoch kolies. Po prvé, úzke mestské uličky sú prepchaté autami, motocykle parkujú zdarma a stúpajúce ceny benzínu podporujú uprednostňovanie motocyklov obyvateľmi mesta.

Spoločnosť Marus Performance so sídlom v okrese SanChong v Taipei, dôležitej štvrti pre subdodávateľské výrobné spoločnosti, bola pôvodne typickým obchodom s motocyklami, opravovňou, údržbou a predajom skútrov. „O motocykle som sa zaujímal už odvtedy, keď som študoval na priemyslovke a roky som robil úpravy na svojich motocykloch,“ hovorí Maru. „Samozrejme, keď si zhotovujete diel pre svoju vlastnú motorku, chcete, aby to bolo niečo špeciálne – odlišné od dostupných, sériovo vyrábaných dielov.“

Pán Shen veľmi skoro zistil, že nie je jediný so svojou záľubou v zákazkových náhradných dieloch. Než si to uvedomil, spoločnosť Marus Performance rozširovala svoje aktivity do oblasti, ktorá by jemu a jeho manželke Gomi Ho mohla poskytnúť dôvod na existenciu a veľmi dobré živobytie. „Nikdy sme nemali dlhý zoznam zákazkových dielov, ktoré potrebovali strojové obrábanie. Predovšetkým by sme ich museli nakupovať od tretích firiem, čo bolo časovo náročné a vyžadovalo veľa energie. Potom sme prišli na to, že by sme pravdepodobne mohli diely vyrábať sami a dokonca aj lepšie, a tak sme začali oslovovať spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom obrábacích strojov CNC.“

Hoci pán Shen hovorí, že prvá vec, ktorá ho zaujala na fréze Haas Super Mini Mill, bola cena, vysvetľuje aj to, aké bolo pomerne jednoduché ju ovládať osobou, ktorá nemá žiadne skúsenosti, čo bol dôležitý argument pre niekoho, kto robí prvé kroky do sveta strojového obrábania CNC. „Keď som sa rozhodol kúpiť stroj Haas, našiel som mnoho odkazov na internete, umiestnených inými používateľmi strojov Haas, ktoré ukazujú operátorov, ako používajú stroje Haas,“ vysvetľuje pán Shen. Pozerali sme tieto výučbové videonahrávky a zistili sme, že to nie je až také zložité, ako sme si mysleli.Od inštalácie frézy Super Mini Mill značky Haas vzrástli ročné tržby spoločnosti Marus Performance na pôsobivých 1,5 milióna nových taiwanských dolárov (50 000 USD). „Na začiatku roka 2014 sme chceli začať aj vyvážať a podarilo sa nám dosiahnuť malý pokrok,“ hovorí pán Shen. „Hlavné je, že stroj Haas je veľmi spoľahlivý, takže sa nemusíme obávať, že sa pokazí. To nám dáva istotu, že môžeme prijímať objednávky bez obavy, že sklameme nových zákazníkov.“ Uvádza príklad vrchnáka palivovej nádrže na motocykel značky MV Agusta, ktorý práve uviedli na trh na Taiwane. Vrchnák palivovej nádrže je zhotovený z leteckého hliníka kvality 7075 s vysokou tvrdosťou.

„Naša cena je konkurencieschopná, pretože používame vysoko spoľahlivý obrábací stroj Haas a programové vybavenie CAM dobrej kvality. Práve sme tento diel – náhradný vrchnák na palivovú nádrž MV Agusta – začali vyvážať a doteraz sme vyrobili 50 kusov. Výroba každého dielu zaberie asi jednu hodinu a 15 minút a vyžaduje si jemné strojové obrábanie.

Zoznam potenciálnych náhradných dielov je samozrejme takmer nekonečný, ale príklady komponentov, ktoré pán Shen vyrába, zahŕňajú súpravu tlmiča riadenia, kryty kolies, kývne ramená, brzdové adaptéry, veká karburátora, brzdové páky, montážne objímky na riadidlá, kryty motora a puzdra termostatu. Spoločnosť vyrába aj 12" ráfiky na skútre Vespa 946/GTS/GTV. Ráfiky sa strojovo obrábajú z výkovkov a vyžadujú intenzívne operácie hrubovania, profilovania a kontúrovania.

Artitek CNC

„Maru a ja sme mali veľmi zaujímavý životný príbeh, pretože náš pôvodný partnerský vzťah bol vlastník dielne – a zákazník,“ vysvetľuje zakladateľ spoločnosti Artitek Jeffery Chen. „Potom sme na niekoľko rokov stratili vzájomný kontakt, kým som nezačal svoje vlastné podnikanie, a on ma našiel cez Facebook. Zistil, že používam stroje Haas – rovnako ako on.“

Dnes spoločnosť Marus Performance navrhuje zákazkové diely na motocykle, vyrába prototypy a prvé diely na fréze Haas Super Mini Mill. Obe spoločnosti potom diskutujú, ako skonštruovaný diel vyrábať sériovo vo väčších objemoch, analyzujú, ako zdokonaliť a zefektívniť výrobný proces a koľko by mali účtovať za hotové komponenty.

Spoločnosť Artitek používa niekoľko strojov Haas, a síce dve vertikálne obrábacie centrá VF-2SS Super-Speed a jedno centrum na vŕtanie a rezanie závitov DT-1. Najčerstvejším prírastkom, z júla 2013, je väčšie vertikálne obrábacie centrum VF-3SS Super-Speed. Spoločnosť má aj otočný stôl Haas HRT210SP, ktorý slúži ako štvrtá os na jednej z fréz VF-2SS.

„Hlavným dôvodom, prečo som si vybral značku Haas, je predovšetkým to, že sa vyrába v USA, a po druhé, že má veľmi jednoduché ovládanie,“ hovorí pán Chen. „Keď som si kúpil prvý stroj Haas, nevedel som nič o strojovom obrábaní CNC, ale do 12 týždňov som bol úplne odborne zdatný. Veľmi ma podporil distribútor spoločnosti Haas, ktorý vedel odpovedať na všetky otázky a vyriešiť všetky naše problémy.“ Pán Shen hovorí, že veľa jeho priateľov spochybňovalo jeho rozhodnutie, keď zmenil v roku 2010 svoju prvú profesiu hudobníka a zvukového technika na strojové obrábanie CNC. Bolo aj zopár takých, ktorí mu povedali, že výroba je odvetvie, nad ktorým „zapadá slnko“, ale on sa takto na vec nepozeral.

„Inovácia v strojovom obrábaní CNC sa nikdy nezastaví,“ hovorí. „Pretože technológia ide vždy len vpred, nikdy nie späť. Z toho dôvodu sa strojové obrábanie CNC nikdy nestane odvetvím, nad ktorým zapadá slnko. Za ostatné tri roky sa naša spoločnosť rozrástla veľmi rýchlym tempom a prekvapili sme tým všetkých ľudí, ktorí mali o nás pochybnosti. Mám pocit, že sa moja tvrdá práca vyplatila.“ Záľuba pánov Maru a Jeffreya, odhodlanie a oddanosť myšlienke investovať do cenovo dostupnej technológie povedie bez akýchkoľvek pochybností od jedného úspechu k druhému.

„Zatiaľ čo trávime čas diskusiou, ako obrábať diely na motocykle, hovoríme aj o tom, ako zlepšiť zručnosť v ich riadení a ako môžeme vyrábať diely, ktoré budú zákazníci s láskou vlastniť,“ uzatvára pán Chen. „Ak sa tieto diely predávajú dobre na Taiwane, nevidím dôvod, prečo by sa nepredávali dobre aj v zámorí. Dôležité je, že sú nádherne vyrobené a že naše stroje CNC sú spoľahlivé a rentabilné.“

www.haasCNC.com