Bunge Finland je spoločnosť vyrábajúca a predávajúca vysoko kvalitné rastlinné margaríny a oleje. V roku 2009 kúpila firmu Raisio, ktorá mala vo Fínsku vyše 50 ročnú tradíciu výroby margarínov. Pred časom prišiel jeden z veľkých medzinárodných odberateľov s požiadavkou na implementáciu systému automatickej kontroly procesu balenia v závode vo fínskom Raisio.

Spoločnosť sa rozhodla na viečka obalov margarínov umiestniť 2D kód, aby mohla spáriť správne viečko s príslušným obalom. Navyše bolo treba zabezpečiť, aby jedno balenie skladajúce sa zo šiestich kusov, obsahovalo ten istý správny produkt.

V minulosti prebiehala kontrola kvality vizuálne a evidovali sa v papierovej forme. Firma chcela vylúčiť v procese balenia prípadné ľudské chyby a predísť situáciám, keď by obal z predchádzajúcej série omylom vstúpil aj do tej nasledujúcej alebo by sa expedovala šarža s obalmi v nesprávnom jazyku.

Bunge už istý čas používala priemyselné laserové čítačky čiarových kódov QX-830 od firmy Microscan, ktorými snímala EAN-13 kódy na dne každého obalu. Najnovšie potrebovala čítať 2D kódy na viečkach a z dôvodu zachovania maximálnej synergie a kompatibility sa znova obrátila na technológiu od spoločnosti Microscan. Výber padol na priemyselné 2D čítačky QX Hawk. Tie sú plne integrované s technológiou tekutých šošoviek umožňujúcou zaostrovanie na nekonečnú vzdialenosť.

Zabudované spracovanie spoločne s troma vysoko rýchlostnými vstupmi/výstupmi priamo do/z čítačky umožňuje QX Hawku kontrolovať aj výšku naplnenia obalu. QX Hawk dekóduje 2D čiarový kód, porovnáva ho s databázou a v prípade nesúladu automaticky zastavuje výrobnú linku. Riešenie medzičasom ukázalo v závode svoje prednosti. Krátko po inštalácii vďaka nemu zastavili šaržu obsahujúcu nesprávny produkt, ktorá sa balila na expedíciu. Tým si takmer okamžite zabezpečili návratnosť investície do nového riešenia.

Bunge sa venuje postupnému zavádzaniu klasických čítačiek čiarových kódov na zvyšných výrobných linkách, ale chce zároveň rozšíriť používanie 2D technológie čiarových kódov. Závod vo Fínsku je jeden z prvých v rámci spoločnosti, ktorý používa 2D čiarové kódy na kontrolu kvality. „Rozšírenie systému o strojové videnie by mohlo priniesť zaujímavé možnosti, ako je napr. kontrola vytlačeného dátumu spotreby na obale. Chceme z technológie vyťažiť maximum a plniť náročné požiadavky zákazníkov,“ povedal Mika Tammi, vedúci údržby v Bunge Finland.

www.microscan.com