Zo spoločnosti PPM, nachádzajúcej sa menej ako 32 kilometrov od New Yorku, vyrástla uznávaná vedúca spoločnosť v oblasti výroby moderných ortopedických implantátov, prístrojov a sterilizovaných zavádzacích systémov. Spoločnosť používa 40 fréz CNC a 6 sústružníckych centier CNC od firmy Haas a špecializuje sa na výrobu implantátov do kolien, kĺbov, lakťov, ramien a chrbtice, ako aj prístrojov a nástrojov potrebných na umiestnenie takýchto zariadení do tela. „Svoju prvú frézu Haas sme kúpili v roku 1992 a odvtedy neustále pokračujeme v investovaní do technológie od firmy Haas,“ uvádza John Phillips, Franov najstarší syn a prevádzkový generálny riaditeľ spoločnosti PPM. „Štandardizácia na platforme Haas nám uľahčuje plánovanie práce a presun pracovníkov z jedného stroja na druhý.

PPM poskytuje služby na zákazku pre množstvo zákazníkov z oblasti ortopédie, medzi ktorých patria napríklad firmy Stryker, Zimmer a Biomet. Spôsobilosť spoločnosti v oblasti obrábania pomáha podporovať kompletnú ponuku produktov od ich návrhu, cez obrábanie až po konečný produkt, pričom spoločnosť využíva rad fréz Haas Super VF a sústružníckych centier SL.

Stroje od firmy Haas používame posledných 20 rokov, ale vyradili sme len niektoré z nich,“ hovorí John. „Väčšina z nich beží 20 hodín denne, ale stále dosahuje rovnakú kvalitu, ako keď boli úplne nové. V každom prípade sa nám naša investícia vyplatila. Podľa nášho názoru pomer výkonu a ceny, ktorý ponúka firma Haas, nemá konkurenciu.

Spoločnosť PPM nevyrába spotrebný tovar, komponenty vyrábané na dlhých linkách úhľadne upravených strojov majú veľmi presné a vysoko komplexné vlastnosti.

Vezmime si napríklad toto kĺbové dlátko,“ hovorí John, držiac nástroj dlhý približne 25 cm so zúbkovou úpravou na rezanie na jednej strane, prechádzajúcej do šesťuholníkového tvaru na druhej strane. „Bežne by sa vyrábalo na brúsiacom stroji CNC, ale my používame 4-osovú technológiu Haas s pravouhlou hlavou, aby sme vložili nástroj pod takým uhlom a pri takých vysokých otáčkach za minútu, že dokážeme napodobniť 5-osovú aplikáciu, pričom vyrobíme dlátko s nástrojovou úpravou, ktorá sa nedá technológiou brúsenia napodobniť. Výsledné dlátko umožňuje vďaka svojmu vyhotoveniu so zúbkami veľmi účinné rezanie, čo majú doktori radi, pretože sa môžu dostať dnu a von veľmi rýchlo, pričom sa znižuje čas výkonu operačného zákroku.

John Phillips hovorí, že spoločnosť je len málokedy informovaná s dostatočným predstihom, ktoré diely a kedy bude potrebné dodať. Preto sú flexibilné vlastnosti strojov firmy Haas ďalším životne dôležitým prvkom podieľajúcim sa na každodennom úspechu spoločnosti v podnikaní. Spoločnosť PPM ponúka až 60 kónických stopiek rôznych tvarov [napríklad] len jednoduchým stisnutím spúšťacieho tlačidla, často v množstvách 1 200 alebo 1 500 kusov za mesiac. Zároveň spoločnosť často vyrába produkty na zákazku v počte len 5, 20 alebo 100 kusov.

Kónické stopky spoločnosti PPM sú zložité titánové diely, na ktorých výrobu sa používa niekoľko strojov Haas, napríklad na operácie zahŕňajúce úzke zošikmené zahrotenie, frézovanie, vŕtanie, závitovanie, sústruženie a opracovávanie do šesťuholníkového tvaru. Dnešný podnik je na hony vzdialený od podniku, ktorý vo svojom suteréne založil Fran Phillips v roku 1967. Po skromných začiatkoch sa však podnik rýchlo rozrástol a v sedemdesiatych rokoch sa presunul do dielne zamestnávajúcej 40 pracovníkov, čo bolo pred strategickou zmenou v jeho smerovaní začiatkom osemdesiatych rokov, ktorá bola základom budúceho podniku PPM.

V podstate sme rozšírili svoju výrobu o zdravotnícke pomôcky a nikdy sme sa nepozerali späť,“ hovorí John. „Vtedy nebolo veľa firiem pôsobiacich v oblasti ortopédie a to bola veľká príležitosť na naše podnikanie. Dnes je to evidentne úplne iná hra – vynaložili sme intenzívne úsilie, aby sme investovali niekoľko miliónov dolárov na vybudovanie našich systémov kvality, postupov a plánov kontroly v súlade s normami ISO 13485, čo je presne to, čo sme urobili. Napokon však kľúč k nášmu úspechu – a najdôležitejšia vec, ktorú sme vybudovali – nie je na predaj: je to naša povesť.

Dnes sa tlak, ktorému čelila PPM, sústreďuje vo veľkej miere na zákazníkov hľadajúcich riešenia v zahraničí, zvyčajne v Číne, Malajzii a iných nízkonákladových oblastiach sveta. V dôsledku toho spoločnosť vyplnila dieru na trhu výrobou profesionálnych zdravotníckych komponentov, ktoré nechce nik iný vyrábať, pretože nie sú pre nich ziskové“.

John Phillips opisuje spôsob výroby spoločnosti PPM ako „pravdepodobne trocha iný“, keď sa v procese pozitívneho atakovania modelov CAD v programe Pro-Engineer vytvorí náš strojový kód v rámci rovnakého balíka CAD, s výsledkom presne kopírujúcim požiadavku klienta, počínajúc masívnou úpravou, až po skutočný produkt vyrobený presne podľa špecifikácie.

S použitím technológie Haas sa stávame chtivými; využívame 4-osovú otočnú hlavu, s ktorou vieme opracovať štyri strany obrábaného materiálu, a potom pretrieme pomocou jedného zariadenia a sme hotoví, a to len v dvoch krokoch predtým, ako výrobok odíde na naše oddelenie na konečnú úpravu začisťovaním,“ dodáva.

Bežné materiály, ktoré sa na strojoch Haas obrábajú, sú nehrdzavejúca oceľ 17/4, nehrdzavejúca oceľ 400 a 300, titán, chrómový kobalt a PEEK (polyéter-éterketón). V súvislosti s uvedeným uzavrela spoločnosť PPM prvú objednávku na PEEK a tieto diely sa budú tiež vyrábať s použitím technológie Haas.

Nemáme žiadne prevádzky na dlh – svoje zariadenia kúpime, vyplatíme a ideme ďalej,“ vysvetľuje John. „Stroje Haas sú pre nás mimoriadne vhodné, rovnako ako ich cenová skladba. Stroje, ktoré sme kúpili, nestáli 500 000 USD ako iné svojho druhu, stáli oveľa menej, takže sme mali prostriedky na ich úpravu podľa našich potrieb a mohli sme ich ihneď vlastniť. Okrem toho, čo sa týka veľkosti produktov, ktoré vyrábame, obrábacie priestory a stoly majú tú správnu veľkosť a stroje nemajú žiaden problém dodržiavať prísne tolerancie, ktoré si výroba našich dielov vyžaduje.

John Phillips a jeho rodina plne chápu dôležitosť dielov, ktoré vyrábajú, rozdiel, ktorý môžu vniesť do života pacienta a potrebu venovať veľmi dobrú pozornosť špecifikáciám a kvalite.

Môj otec práve oslávil 73. narodeniny,“ hovorí John, „ale keď mal 62, začal si užívať skrátený pracovný čas a viac času trávil hraním svojej obľúbenej hry, golfu. Zlomil si však bedrový stavec L4 a nemohol chodiť. Užíval lieky proti bolesti a používal vozík, aby sa mohol pohybovať. Bol to chlapík na prahu svojho zlatého veku, ktorý si chcel užívať svet, a zrazu bol na pokraji síl! Nuž a tento istý chlapík má dnes v chrbtici nový diel od spoločnosti PPM a nikdy by ste o ňom nepovedali, že mal kedysi problém. V skutočnosti práve vyhral svoj klubový šampionát v golfe!

Haas_QR

www.haasCNC.com