Thermografisch & Adviesbureau Uden BV je skúsená agentúra špecializujúca sa na nezávislú inšpekciu a poskytovanie odporúčaní pre priemysel a stavebníctvo. Odbornosť spoločnosti siaha od kontrol v stavebníctve, cez preverovanie mechanických inštalácií až po procesné kontroly a inšpekciu elektronických súčiastok. Pri všetkých aplikáciách sa pritom Thermografisch & Adviesbureau Uden BV veľmi výrazne spolieha na termovíziu.

„Máme za sebou dlhú históriu vykonávania kontrol elektrických rozvádzačov v priemyselných aplikáciách pomocou termovíznych kamier, ale ešte nikdy sme túto technológiu nepoužili pre kontrolu elektroniky v kokpite,” poznamenáva Ralf Grispen, majiteľ Thermografisch & Adviesbureau Uden BV. V skutočnosti prišiel tento nápad od dlhodobého zákazníka Thermografisch & Adviesbureau Uden BV dánskej nákladnej leteckej spoločnosti Star Air patriacej do skupiny A. P. Moller-Maersk Group špecializujúcej sa okrem iného na poskytovanie vysoko spoľahlivej nákladnej prepravy.

Termovízia pre kontrolu kokpitu

„Predstavitelia Star Air vedeli, že by sme mohli úspešne vykonávať kontroly vniknutia vody do kompozitných materiálov lietadiel pomocou termovíznych kamier. Ale technici leteckej spoločnosti chceli vedieť, či by sme mohli použiť rovnakú technológiu tiež pre revízie elektroinštalácií a kabeláže vo vnútri kokpitu. Povedali sme si, že to skúsime,” pokračuje Ralf Grispen.

Ralf Grispen s Robom Hutingom, spolumajiteľom holandskej firmy, cestovali na letisko pri Kolíne nad Rýnom, kde sa nachádza flotila lietadiel Star Air. Technici leteckej spoločnosti pripravili kokpit Boeingu 767-200 pre kontrolu elektrických častí a Thermografisch & Adviesbureau Uden BV tím začal vykonávať svoje postupy. Kontrola prostredníctvom termovíznych kamier odhalila rozdiely teplôt v elektrických rozvádzačoch kokpitu v podrobných detailoch a inšpekčný tím bol naozaj schopný detegovať počiatočný defekt na jednom z odporov. Výsledkom z tejto pokusnej kontroly bola zákazka pre Thermografisch & Adviesbureau Uden BV na inšpekciu ďalších 11 lietadiel typu Boeing 767-200.

Časovo úsporné kontroly

„Chybné rezistory sa zahrievajú a to je presne dôvod, prečo termovízia dokáže ľahko zistiť takéto defekty a to aj veľmi malé problémy v počiatočnej fáze vzniku. V prípade Star Air sa táto technológia ukázala byť ideálna vo všeobecnosti pre preventívnu údržbu a elektrickú inšpekciu vo vnútri kokpitu. Najmä u starších opotrebovanejších lietadiel je kľúčové kontrolovať pripojenia a upevnenia na pravidelnej báze. S termovíznymi kamerami to vieme zrealizovať rýchlo, presne a nákladovo efektívne,” hovorí Ralf Grispen.

Kontroly kokpitu termovíznou technológiou sú veľmi presné a časovo úsporné. Hlavnou výhodou termovízie je veľmi rýchla a presná lokalizácia problémov v elektrických obvodoch. Z termovíznych snímok je možné okamžite vidieť, ktorý komponent je príčinou problému. „Nabádali sme k využitiu termovízie na kontrolu kokpitu, pretože nám dáva presný obraz o stave našich lietadiel. Ako jeden z najvýznamnejších poskytovateľov vysoko kvalitnej leteckej nákladnej dopravy, Star Air robí všetko, čo je v jej silách, aby zaručila, že všetko vybavenie je v perfektnom stave, aby si posádka a náklad mohli vychutnať bezpečný let. Sme radi, že termovízia nám to pomáha dosiahnuť,” nadväzuje Carsten Holm, technický viceprezident Star Air.

Najmenšie detaily v obraze

Thermografisch & Adviesbureau Uden BV používa termovíznu kameru FLIR P640 disponujúcou vysokým rozlíšením a celým radom pokročilých funkcií, vďaka ktorým je múdrou voľbou pre termovízne prieskumy. „Kamera nám poskytuje vysoké rozlíšenie, ktoré nám umožňuje zobraziť tie najmenšie elektrické časti, ako aj najmenšie teplotné rozdiely. Ďalšou výhodou veľkého farebného displeja FLIR P640 je, že môžete súčasne zdieľať snímky s vaším zákazníkom alebo kolegami. Pre nás je to vlastnosť, ktorú nemožno podceňovať, pretože nám umožňuje uistiť našich zákazníkov a ukázať im, že odvádzame dobrú prácu. Tiež možnosť nahrávania krátkych filmov robí z tejto termovíznej kamery veľmi šikovný nástroj. Myslím, že kamera má zároveň veľmi dobrú rovnováhu medzi robustnosťou a ergonómiou,“ vysvetľuje Ralf Grispen.

Termovízna kamera

Kamera FLIR P640 je ľahko ovládateľný prístroj poskytujúci presné merania teploty z bezpečnej vzdialenosti. Pre profesionálnych používateľov ako sú konzultanti alebo termovízni technici predstavuje neoceniteľnú pomôcku. Model P640 má k dispozícii vyššie rozlíšenie, čo znamená vyššiu presnosť merania teploty, najmä pri malých objektoch. Tie je možné teraz mapovať z väčšej vzdialenosti bez zníženia kvality získaných dát.

Rozsiahle možnosti hlásení a záznamu

„Softvér dodaný spolu s P640 sa ľahko ovláda a umožňuje poskytovať perfektne zdokumentované a detailné správy o našich zisteniach technickému tímu, ktorý na základe toho uskutoční potrebnú opravu. Od výrobcu kamery dostávame pravidelné aktualizácie softvéru, vďaka čomu môžeme využívať ďalšie extra vlastnosti,“ pokračuje Ralp Grispen.

Certifikácia FLIR

Thermografisch & Adviesbureau Uden BV využíva služby školiaceho centra FLIR Infrared Training Center (ITC). „Máme troch ľudí, ktorí sú plne certifikovaní FLIR ITC. Pravidelne sa zúčastňujeme školení organizovaných FLIR-om a preto sme vždy informovaní o najaktuálnejšom vývoji v produktovom portfóliu spoločnosti. Školenia nám pomáhajú implementovať technológiu termovízie v reálnych aplikáciách,“ dodáva na záver Ralf Grispen.

www.flir.com

-bb-