Greenback v Tennessee je oblasť, v ktorej by ste len ťažko hľadali prosperujúci podnik vo sfére obrábania. Je veľmi nepravdepodobné, že by ste na mieste, ktorého populácia predstavuje 4-ciferné číslo, toho veľa objavili. Je to však krajina ako stvorená na voľný čas a cestovný ruch. Vďaka niekoľkým jazerám a spleti vodných ciest vrátane rieky Tennessee je táto oblasť ideálnym miestom pre nadšencov plavby na lodi. Ľahko dostupných je niekoľko národných historických parkov a rekreačných oblastí, ako napríklad Národný park Great Smoky Mountains a štátne lesy Nantahala, ktoré sú tiež vynikajúcim miestom pre poľovníkov.

Ako chlapec trávil zakladateľ spoločnosti TGS Precision, pán Bryan Schmidt, svoje letné prázdniny s rodičmi v Tennessee. Keď pred dvomi rokmi založil svoju firmu, tento  23-ročný mladík sa vrátil späť, pretože ho lákal život vonku v prírode, ako aj štátne daňové stimuly.

Pán Schmidt patrí k tretej generácii vo svojej rodine, ktorá pôsobí v strojárstve. Jeho starý otec a otec založili dielňu v štáte New York, ktorá dodnes funguje. Skôr ako sa Bryan pustil po stopách svojej rodiny, vyštudoval na univerzite strojné inžinierstvo. Len 24 mesiacov od založenia vlastného podniku zamestnáva 21 pracovníkov, má životaschopnú knihu objednávok a 12 obrábacích strojov CNC od firmy Haas.

„Máme osem vertikálnych obrábacích centier VF-2 Haas, jedno VF-4 a VF-3YT,“ hovorí. „Máme tiež sústružnícke centrá Haas ST-10 a ST-20. Stroje od firmy Haas sú základom podnikania a zohrávajú významnú úlohu v našej práci, ktorú robíme pre odvetvie výroby lodí a ostatné odvetvia priemyslu vrátane niekoľkých dobre známych firiem z oblasti spracovania potravín.“

TGS sa tiež diverzifikovala do takých odvetví, ako sú automobilový priemysel a medicína, čo znamená, že stroje Haas režú kovy ako hliníková a uhlíková oceľ 1045, tvrdé zliatiny Hascor, Inconel a nástrojovú oceľ P20.

Návštevníci dielne si môžu všimnúť prevládajúcu súdržnosť a zmysel pre spoločný cieľ, čo sa mnohé iné firmy snažia často márne dosiahnuť. Bryanov brat tiež pracuje v tejto oblasti a jeho matka ho často podporuje povzbudzujúcimi slovami.

„Sme úžasný tím spolupracovníkov,“ hovorí Bryan. „Pracujeme na 2 zmeny, od piatej hodiny ráno do druhej hodiny popoludní. Väčšinu tohto času som tu, keďže pracujem od pol ôsmej až do záverečnej, šesť dní v týždni. Prvých šesť alebo sedem hodín strávim v kancelárii. Potom som v dielni, vediem zmenu a dohliadam na tri alebo štyri stroje Haas.“ Ľudia môžu nad takto stráveným pracovným časom ohŕňať nos, ale jemu jeho elán nič nevezme.

Vďaka sviežemu a horlivému tímu, z ktorého každý člen pracuje 60 až 70 hodín týždenne, je pracovná etika spoločnosti TGS jasná všetkým jej zákazníkom. A hoci pracujú zamestnanci spoločnosti TGS tvrdo, pán Schmidt nezabúda na odmenu. Dni voľna určené na lovecké výpravy sú napríklad bežným spôsobom, ako sa členovia tímu odreagujú mimo priestorov spoločnosti. Obed často tvorí údená zverina servírovaná na veľkom podnose, o ktorú sa všetci podelia.

„Vďaka nášmu odhodlaniu, tímovej práci a strojom Haas dokážeme prácu rýchlo zrealizovať, čo je našou výhodou,“ hovorí Bryan. „Ľudia by chceli svoje diely už včera a v prvom rade očakávajú, že budú presné. Každý jeden diel sa kontroluje z hľadiska presnosti a estetiky. Ak sa pomýliš, druhú šancu nedostaneš, ale ja podnikám dve roky a som veľmi hrdý na to, že nám ešte nikdy žiaden diel neodmietli.“

Pán Schmidt hovorí, že krehká ekonomika poháňa trend „na poslednú chvíľu“ s nervóznymi zákazníkmi, ktorí čakajú do posledného možného momentu pred záväznou objednávkou, čím sa skracujú konečné termíny dodávok.

„Sme flexibilní,“ hovorí pán Schmidt, „nielen čo sa týka pracovnej sily, ale aj vďaka strojom Haas, ktoré umožňujú rýchle nastavenie. Ba čo viac, naše štvorosové stoly ponúkajú kapacitu na zníženie počtu operácií na opracovanie dielu a redukujú časy cyklov. Každý z mojich kolegov vie ovládať stroje Haas, preto sa môžu na strojoch navzájom striedať.“

Veľkosti sérií sa v spoločnosti TGS Precision pohybujú od 1 alebo 2 kusov až po niekoľko tisíc. Upínacie prvky zohrávajú životne dôležitú úlohu pri spracovaní väčších výrobných dávok, pretože umožňujú zhotoviť osem až 42 obrobkov naraz. Jednoduchým nastavením dvoch zverákov súbežne vedľa seba je možné vykonávať prvé a druhé úkony obrábania v rovnakom čase.

„Stroje Haas urobia čokoľvek! A povolenú odchýlku udržia vo dne v noci. Ak ich budete správne používať a nerozbijete ich, zostanú s vami večne, čo je vzhľadom na ich cenu úžasné. To, čo zaplatíme za obrábacie centrum Haas, je polovica, čo iní platia za určité japonské modely. A práve to bol jeden z faktorov, ktorý prispel k nášmu rýchlemu rastu.“

Počas mojej návštevy sú v prevádzke všetky stroje. Jedno vertikálne obrábacie centrum VF-2 pracuje na výrobe série v počte 4 000 dielov určených pre zdravotníctvo. Stroj bude bežať vkuse 10 dní, vyrábajúc ten istý diel. K ďalším súčiastkam, ktoré sa tu v rovnakom čase obrábajú, patria základové dosky prevodoviek a rôzne hydraulické valce pre lodný priemysel.

„Naše možnosti práce sú neobmedzené,“ tvrdí pán Schmidt. „Vyrábali sme nejaké diely pre automobilového zákazníka, ale tieto diely boli za morom dostupné za oveľa nižšiu cenu. Problém je však to, že čas potrebný na realizáciu je šesť alebo sedem týždňov, a ak je niečo nesprávne, musí sa to prerobiť. Ja to urobím za víkend a úplne presne.“

V Tennessee je rozsiahla automobilová komunita. Volkswagen má napríklad veľký závod neďaleko Chattanooga. Úplnou náhodou bol strýko Bryana Schmidta dlhé roky viceprezidentom vo Volkswagene v Nemecku.

„Chcem dosiahnuť taký stav, že moji kolegovia budú vyškolení na moju prácu a ja tu viac nebudem musieť byť,“ uzatvára. „Namiesto toho môžem byť na cestách za novými zákazkami. Myslím, že najväčšou prekážkou na získanie zmlúv napríklad s Volkswagenom bude dostať sa k nim. Už máme technológiu, schopnosti a nebojíme sa ťažkej práce. Všetko čo potrebujeme, je predstaviť sa.“

TGS-qrcode

www.haasCNC.com