Spoločnosť Sapho GmbH patriaca pod skupinu Bilgram Chemie dodáva v zimnom období posypovú soľ na odmrazovanie regiónov južného Nemecka, Rakúska a časti Francúzska. Soľný sklad, v ktorom sa nachádza až 50 000 ton posypovej soli, sa čiastočne napĺňa z baní v regióne od mája do októbra. V závode Sapho GmbH roky používali uchopovacie zariadenie, ktoré už však neposkytovalo potrebný výkon.

Počas návštevy iného výrobného podniku si všimli novšie a modernejšie riešenie. Zaujímavosťou uchopovacieho zariadenia v navštívenom podniku bolo to, že pracovníci nemuseli zariadenie monitorovať a tak mohli vykonávať inú robotu. Aby sa teda Sapho GmbH dobre pripravila na nadchádzajúcu zimnú sezónu, rozhodla sa investovať do nového uchopovacieho zariadenia.

„Impulzom bolo aj to, že sme chceli získať čo najviac výkonu zo stroja a chceli sme zabezpečiť čistejšie a stabilnejšie ukladanie vriec so soľou na palety. Vďaka kombinácii robotov a uchopovačov od spoločnosti Piab dokážeme v prípade potreby zrýchliť našu produkciu,“ povedal Uwe Grundstein, technický riaditeľ spoločnosti Sapho GmbH.

Hybridné uchopovacie zariadenia spoločnosti Piab sú navrhnuté pre zaťaženie do 50 kg, a preto sú vhodné na manipuláciu s 10, 25 a 50 kg vrecami s posypovou soľou v spoločnosti Sapho. Hybridný uchopovač je pripevnený k robotickému ramenu, ktoré premiestňuje vrecia s posypovou soľou z dopravníkového pásu na paletu. Robotický uchopovač rozprestrie uchopovacie vidlice, zasunie ich pod uchopovaný predmet z oboch strán a zdvihne ho. Výsledkom je, že vrece s posypovou soľou leží počas manipulácie na veľkých uchopovacích vidliciach. Na to, aby uchopovacie zariadenie na manipuláciu s vrecami zapadlo do existujúceho systému v Sapho, bol rozstup vidlíc prispôsobený rozmerom dopravníkového pásu.
„V našom soľnom sklade, v ktorom skladujeme doslova hory soli, automaticky plníme veľké vrecia a vedrá na viac ako desiatich strojoch. Predstavuje to viac ako 800 až 1 000 paliet denne. Najmä paletizácia vriec musela prebiehať oveľa rýchlejšie ako predtým, aby sa zvýšila produktivita. Vďaka novému hybridnému uchopovaciemu zariadeniu môžeme teraz uložiť na paletu deväť vriec za minútu v porovnaní so šiestimi vrecami so starým zariadením, čo zodpovedá zvýšeniu produktivity o 16 paliet denne. Okrem toho teraz proces prebieha hladko a bez poškodení vriec. Zamestnanci sa menej namáhajú a chránia si chrbticu, pretože ťažké vrecia so soľou nemusia prenášať na paletu ručne. Navyše vákuové prísavky, ktoré sú súčasťou uchopovacieho zariadenia, dokážu umiestňovať na paletu aj medzivrstvu, teda kartón. Pri predošlom zariadení sa proces paletovania musel zakaždým prerušiť, keď chcel pracovník vložiť kartón medzi vrecia. Týmto spôsobom nemusíme proces paletizácie prerušovať a stroj pracuje efektívnejšie v porovnaní s naším starým uchopovačom,“ hovorí Manuel Bender, zástupca vedúceho v Sapho.

„Letnú prestávku v Sapho sme využili na dodatočnú montáž zariadení v závode, teraz sme už pripravení na zimné obdobie. Inštalácia bola veľmi jednoduchá a plynulá – v podstate ako plug-and-play. Vďaka podpore pri inštalácii a dodatočnému poradenstvu od zamestnancov spoločnosti Piab sa nám podarilo optimalizovať uchopovacie zariadenie a tým naplno využiť všetky jeho možnosti,“ dodáva na záver U. Grundstein.

Zdroj: With Piab’s bag grippers, Sapho increases its pace. Piab. [online]. Publikované 2. 5. 2020. Citované 29. 7. 2020. Dostupné na: https://www.piab.com/en-US/news/press-releases/with-piabs-bag-grippers-sapho-increases-its-pace/