Obr. Štandardne používanými materiálmi sú zliatiny titánu,  zliatiny na báze kobaltul, nehrdzavejúca a rýchlo tvrdená oceľ a zliatiny hliníka

Spoločnosť HPF SpA so sídlom v mestečku Flagogna neďaleko mesta Udine, v hornatej krajine severovýchodného Talianska, je súčasťou holdingu spoločností AmiL Srl, ktorý vlastní rodina Lualdi – majitelia úspešných výrobných firiem pôsobiacich v sektoroch zdravotníctva, letectva a automobilového priemyslu už od roku 1945. Holding HPF sa špecializuje na výrobu kovových dielov kovaných za tepla, tepelne upravených a opracovaných. Dielňa spoločnosti práve prechádza renováciou a jej základom sú najmodernejšie CNC obrábacie stroje Haas.

Okrem výroby originálnych dielov pre trhy, ako je zdravotníctvo a veterinárstvo, HPF tiež vyrába diely na objednávku pre letectvo, automobilový priemysel a výrobu elektrickej energie. Štandardne používanými materiálmi sú zliatiny titánu, zliatiny na báze kobaltu, nehrdzavejúca a rýchlo vytvrdená oceľ a zliatiny hliníka. Spoločnosť má aj oddelenie výskumu a vývoja, kde prebieha vývoj, vyhodnocovanie a testovanie produktov.

HPF používa stroje Haas na úlohy súvisiace s výskumom, vývojom a s výrobou. Priamo na mieste (zakúpené od spoločnosti RF Celada Macchine Utensili SpA, miestnej značkovej predajne Haas) sa nachádzajú dve vysokorýchlostné vertikálne obrábacie centrá VF-2SS, pár vertikálnych modelov VM-3 na výrobu odliatkov, vertikálne obrábacie centrum VF-2 a štyri sústruhy radu SL vrátane modelu SL-20T.

„CNC stroje kupujeme preto, lebo ponúkajú dobrý pomer ceny a kvality,“ tvrdí technický riaditeľ Marco Zappa. „Stroje, ktoré používame na oddelení výskumu a vývoja bežia 8 hodín každý deň; snažíme sa ich nezastavovať. Ak nastane výpadok v práci v rámci výskumu a vývoja, používame ich na výrobu malých šarží, aby sme zabránili prestojom.“

Vo výrobných priestoroch holdingu HPF bežia stroje Haas 15 hodín denne šesť dní v týždni, vďaka čomu obrat spoločnosti vzrástol o 25 – 27 percent v roku 2015 a nárast o ďalších 20 percent sa očakáva v roku 2016. „Musíme investovať rozumne a snažíme sa štandardizovať naše obrábacie stroje, pretože momentálne máme sedem alebo osem rozdielnych značiek, čo nie je dobré,“ hovorí M. Zappa.

Stroje Haas používa aj iná spoločnosť skupiny AmiL, a to spoločnosť Lima Corporate (AmiL je Lima odzadu), svetovo uznávaný špecialista na riešenia v oblasti rekonštruktívnej chirurgie vrátane veľkých implantátov pre kolenné a bedrové systémy. Pre charakteristickú komplikovanosť týchto produktov sa už v spoločnosti používajú stroje Haas, konkrétne univerzálne obrábacie centrum UMC-750 s možnosťou päťosového obrábania a CNC sústruh ST-20Y s osou y.

„Nedávno sme urobili analýzu, aby sme našli najlepšiu značku,“ vysvetľuje M. Zappa. „Zistili sme, že stroj Haas poskytuje najlepší pomer ceny a kvality, najvyššiu presnosť a najlepšiu technickú spôsobilosť – a navyše podpora, ktorú poskytuje spoločnosť HFO-Celada, je vynikajúca! Našim zámerom je preto pokračovať so strojmi Haas a nakoniec štandardizovať našu dielňu tak, aby sme prácu zjednodušili a zefektívnili. Spoločnosť Haas ponúka široký sortiment CNC obrábacích strojov, majú pre nás vhodný stroj na všetko, čo momentálne robíme, aj na to, čo plánujeme robiť v budúcnosti.“

www.haasCNC.com