Keď je posledná brána na dohľad, lyžiarka spustí kolená nízko k zemi a naplno sa opiera do zákruty. Jej lyže sa otáčajú na hranách ostrých ako žiletka a zarezávajú sa do strmého a zľadovateného svahu na Svetovom pohári. Okolo brány vyryla oblúk, narovnala sa a zamierila do cieľa. Lyže opäť naplocho kĺžu takmer bez trenia, lyžiarka sa skrčí a pretne cieľovú čiaru.

Bezpečné a zábavné

„Asi s tým budú všetci súhlasiť, že perfektne servisované lyže sú pre profesionálneho športovca mimoriadne dôležité,“ hovorí Johann Aigner, produktový manažér pre lyžiarske servisné stroje vo Wintersteiger. „Mnohí však podceňujú, o koľko bezpečnejší a príjemnejší môže byť zážitok z lyžovania aj pre amatérov, keď sú ich lyže optimálne vyladené podľa ich schopností a podmienok na svahu.“

Automatizované lyžiarske servisné stroje Wintersteiger si získali vynikajúcu povesť po celom svete a používajú sa v obchodoch so športovým tovarom, požičovniach, ako aj v profesionálnych pretekárskych tímoch. „Sme hrdí na to, čo sme doteraz dosiahli, ale tým sa naša práca nekončí,“ hovorí J. Aigner. „Trh vyžaduje stroje, ktoré sa ešte jednoduchšie obsluhujú a ktoré posúvajú rýchlosť a presnosť ešte ďalej. Na základe týchto požiadaviek sme vyvinuli našu najnovšiu generáciu automatizovaných servisných staníc – Jupiter.“

Kamera rozpozná lyže

Kľúčovou vlastnosťou nového stroja je schopnosť rozpoznať lyžu a automaticky načítať príslušné parametre. „To sa robí naskenovaním čiarového kódu, ktorý tam umiestnila požičovňa alebo predajňa športových potrieb,“ vysvetľuje Gerald Höckner, systémový vývojár vo Wintersteiger. Stroj potom načíta parametre, ktoré potrebuje, priamo zo softvéru požičovne lyží.

Na detekciu čiarových kódov vývojársky tím nainštaloval na stroj pohyblivý nosič, na ktorý namontoval kameru snímajúcu lyžu. Prvé pokusy však nepriniesli uspokojivé výsledky. „Kamery, ktoré sme testovali, bolo ťažké implementovať, pretože mali svoje vlastné samostatné vývojové prostredia. Ďalším problémom bolo, že sme neboli schopní pohybovať nosičom veľmi rýchlo,“ vysvetľuje G. Höckner.

Špina nie je prekážkou

Vývojový tím sa rozhodol otestovať nový inteligentný snímač B&R. „Bolo to veľmi jednoduché,“ spomína G. Höckner na prvý živý test. Technik B&R dodal kameru a pripojil ju priamo k riadiacej sieti stroja. „V priebehu niekoľkých minút sme robili prvé testovacie snímky. Podarilo sa nám upraviť nastavenia v B&R Automation Studio, takže sme sa nemuseli zaoberať žiadnymi ďalšími nástrojmi.“

„Spočiatku sme si neboli istí, či bude čiarový kód spoľahlivo detegovaný,“ hovorí G. Höckner. „Keď lyže zídu priamo zo svahu, môžu byť mokré alebo špinavé, takže je to samozrejme trochu problém.“ Po niekoľkých softvérových úpravách a pridaní polarizačného filtra sa však systém videnia B&R ukázal ako mimoriadne spoľahlivý aj za zložitých podmienok.

Rýchlejšie získanie obrazu

Keďže sú riadenie jednotlivých pohybových osí a kamera súčasťou rovnakého systému, môžu byť synchronizované s presnosťou na mikrosekundy. To umožnilo pohybovať nosičom s kamerou oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo, a tým zvýšiť výkon. Či už sú parametre čítané z čiarového kódu alebo ich zadáva manuálne operátor, Jupiter ponúka takmer neobmedzené množstvo možností spracovania. Každý stroj pozostáva z dvoch až ôsmich modulov, ktoré možno podľa potreby kombinovať.

Špičková svetová technológia na servisovanie lyží

Wintersteiger ponúka moduly na brúsenie hrán, základové brúsenie, voskovanie a mnohé ďalšie. Väčšina modulov prešla dôkladným vylepšením v porovnaní s predchádzajúcim strojom. „Teraz ponúkame modul na brúsenie hrán s technológiou V-Edge – riešenie, ktoré je vo svete jedinečné,“ vysvetľuje J. Aigner. Hrany sú brúsené v rôznych uhloch pozdĺž lyže, aby sa maximalizovala priľnavosť hrán a ľahké ovládanie. „Jednoducho povedané: V-Edge poskytuje maximálny zážitok z lyžovania.“

Modulárny softvér

Prispôsobiteľnosť stroja bola pre vývojárov softvéru veľkou výzvou. „Nemohli sme napísať samostatný softvér pre každý potenciálny variant stroja,“ hovorí G. Höckner. Namiesto toho zvolili modulárny prístup. „So systémom B&R to funguje naozaj dobre. Keď prvýkrát spustíme novozostavený stroj, softvér automaticky zistí, ktoré moduly boli použité.“ Týmto spôsobom bude môcť koncový používateľ vybrať len programy a kroky spracovania, ktoré je stroj skutočne schopný vykonávať.

„Používateľská skúsenosť je pre nás vždy najvyššou prioritou,“ hovorí J. Aigner. „V prípade automatizovanej brúsky na lyže to môže byť trochu zložité.“ V predajni športových potrieb môže stroj Jupiter obsluhovať nový zamestnanec bez predchádzajúcich znalostí. Na druhej strane národný lyžiarsky tím môže mať niekoho, kto takýto stroj pozná už desiatky rokov a snaží sa vyžmýkať poslednú kvapku výkonu v pretekoch svetového pohára, v ktorom rozhodujú desatiny sekundy. Odpoveďou spoločnosti Wintersteiger bol opäť modulárny prístup. Jednoduchý režim umožňuje operátorovi vybrať si medzi prednastavenými programami. Ďalšou možnosťou je zostavenie vlastných programov z hotových blokov. A pre úplných profesionálov možno doladiť každý jeden parameter.

Živý náhľad na obrazovke

Aplikácia HMI je založená na softvéri mapp View spoločnosti B&R. „Vynaložili sme veľa úsilia na zdokonalenie používateľského rozhrania,“ hovorí G. Höckner. Softvér dokonca generuje živý náhľad výsledkov prípravy sklzu na základe aktuálneho nastavenia parametrov, takže obsluha vopred vidí, ako bude vyzerať štruktúrny vzor na lyži. Keď sa ukázalo, že aplikácia HMI sa pre pôvodne plánované PLC príliš rozrastá, vývojári prešli na priemyselné PC. Na samotnú aplikáciu HMI nemala zmena vôbec žiadny vplyv. Vďaka bezproblémovej škálovateľnosti systému B&R beží predtým napísaný softvér na novom hardvéri úplne nezmenený.

Až 70 osí

K priemyselnému PC je cez sieť stroja pripojených až sedemdesiat osí riadenia pohybu, kamera strojového videnia, viaceré V/V moduly, bezpečnostný riadiaci systém a veľký ovládací panel. Spoločnosť Wintersteiger tiež pripojila IoT bránu k PC cez OPC UA, aby svojim zákazníkom ponúkol pokročilejšie popredajné služby. „Na Jupiter sme mali mimoriadne pozitívne reakcie,“ hovorí J. Aigner. „Vďaka modulárnemu automatizačnému systému B&R sa nám podarilo vyvinúť stroj, ktorý pokryje všetky potreby – od rýchleho servisu v požičovni až po špičkové nastavenie pre pretekársky sektor.“

www.br-automation.com