Už od verzie 2.9 môžeme vkladať hypertextové odkazy do dokumentácie pomocou QR kódov. Tieto kódy rozpoznáva a otvára mobilné zariadenie, navyše bez potreby zdĺhavého písania. QR kódy sú spracované jednoduchým naskenovaním mobilným telefónom alebo tabletom, a to aj v prípade tlačenej dokumentácie. Uložené dáta sú potom okamžite dostupné na mobilnom zariadení.

Čo sú to QR kódy?

Klasický QR kód poznáme – skladá sa zo štvorcovej matice čiernych a bielych polí, ktoré predstavujú kódované dáta v binárnom tvare. Kód je síce dosť komplikovaný, ale pekné na ňom je jednoduché použitie mobilnými používateľmi. Do QR kódov možno vložiť akékoľvek informácie. Tie sú okamžite spracované a zobrazené na smartfóne alebo tablete. Musíme však mať k dispozícii aplikáciu pre mobilné zariadenia, ktoré interpretujú údaje. Takéto aplikácie bývajú zadarmo dostupné v každom obchode s aplikáciami.

QR kódy v aplikácii EPLAN

EPLAN využíva technológiu QR kódu v softvérových aplikáciách pre priemysel. Od verzie softvéru 2.9 môžu používatelia generovať QR kódy, do ktorých sú vložené vlastnosti alebo internetová adresa. Kód potom možno umiestniť na stránku projektu a následne ho ľahko prečítať mobilným telefónom.

Pre koncových používateľov sú QR kódy užitočné počas údržby. Aby sa zaistila dostupnosť aktuálnej dokumentácie, možno priamo na stroje alebo rozvádzače umiestniť QR kódy s priamymi odkazmi na relevantnú dokumentáciu v cloude.

Ako používať QR kódy v projektoch EPLAN

QR kódy možno do dokumentácie umiestniť rovnako ľahko, aké ľahké je samotné získanie dát mobilnou aplikáciou: Do poľa Formát bloku na záložke QR kód (obr. 1) zadáme internetovú adresu alebo text, ktorý by mal byť vygenerovaný ako QR kód a zobrazený na stránke projektu.

Na výstup QR kódov vo vyhodnotení máme k dispozícii nové zaškrtávacie políčko Zobraz ako QR kód (obr. 2) pre zástupné texty v dialógu Vlastnosti zástupného objektu na záložke Umiestnenie.

A to je všetko – bavme sa „kódovaním“!

Ďalšie tipy a triky na používanie softvéru EPLAN sú k dispozícii na blogu.