Hygiena je v potravinárskom priemysle povinnosťou: stroje, zariadenia a komponenty preto musia bez problémov vydržať každodenné čistenie pomocou vysokotlakových alebo parných prúdových čističov. Okrem toho musí byť povrch upravený tak, aby ho bolo možné ľahko čistiť, resp. aby sa na ňom nemohli usadzovať nečistoty.

Odvod tepla chladiacou kvapalinou

Kvapalinové chladenie skriňových rozvádzačov ponúka hneď niekoľko výhod. Vzhľadom na vysokú tepelnú kapacitu vody v porovnaní so vzduchom dokáže kvapalinové chladenie bez problémov odvádzať tiež väčšie množstvo tepla. A práve v priemyselnom prostredí je navyše často k dispozícii centrálny rozvod chladiacej kvapaliny, ktorý možno používať súčasne na chladenie skriňového rozvádzača. Ku skriňovému rozvádzaču treba už len pripojiť vhodný výmenník vzduch/voda. Pre vyhotovenie v rámci Hygienic Design je mimoriadne dôležité, že medzi rozvádzačom a okolím nedochádza k výmene vzduchu. Rittal prepracoval svoje priemyselné výmenníky tepla vzduch/voda a svojim zákazníkom v potravinárskom priemysle teraz môže ponúknuť dva varianty vo vyhotovení Hygienic Design. Výmenníky tepla vzduch/voda na montáž na stenu majú chladiaci výkon 0,65 kW, resp. 1,2 kW. Hygienická konštrukcia znižuje riziko znečistenia v potravinárskom priemysle a prispieva tak k bezpečnosti produktov.

Upravená konštrukcia

Vo vyhotovení Hygienic Design upravil Rittal na niekoľkých miestach konštrukciu. Upevnenie výmenníka na stenu rozvádzača pomocou závitových čapov a matíc je riešené tak, aby zvonku nebolo vidieť žiadne skrutkovanie. Kryt je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele a vďaka líniovému výbrusu so zrnitosťou 400 má drsnosť povrchu Ra menšiu ako 0,8 mikrometrov. Hladký povrch možno ľahko čistiť, resp. dezinfikovať. Nečistoty sa tak nemôžu usadzovať v škárach, z ktorých by ich potom bolo možné odstrániť iba ťažko.

Silikónové tesnenie medzi plášťom výmenníka a rozvádzačom zabraňuje prenosu farbív, aromatických látok a nežiaducich pachov. Tesnenie zakrýva zle čistiteľné škáry medzi výmenníkom tepla vzduch/voda a skriňovým rozvádzačom. Používateľ môže tesnenie, ktoré je dostupné ako náhradný diel, ľahko vymeniť, ak by vykazovalo mechanické poškodenie. Vďaka modrému sfarbeniu podľa smernice FDA 21 CFR 177.2600 možno tesnenie jasne rozpoznať od znečistenia, napríklad od zvyškov potravín. Rovnako sú modro sfarbené plošné tesnenia na fitingoch na pripojenie vody, ktorých geometria je vytvorená tak, aby lícovala s tvarom fitingu. Kovový doraz obmedzuje mieru stlačenia tesnenia, čím sa zabráni tomu, aby vyčnievali okraje, na ktorých by sa mohli hromadiť nečistoty alebo mikroorganizmy.

Overená hygiena

Horná plocha plášťa výmenníka má dopredný sklon pod uhlom 30° typický pre vyhotovenie Hygienic Design. To zabraňuje usadzovaniu pevných nečistôt a zároveň zaručuje, že tekutiny, napríklad čistiace alebo dezinfekčné prostriedky používané pri čistení, budú rýchlo odtekať. S triedou krytia IP 56/59 spĺňajú výmenníky tepla vzduch/voda vysoké požiadavky na vysokotlakové a parné prúdové čistenie.

Výmenníky tepla vzduch/voda majú schválenie C-UR a CSA a možno ich vďaka tomu používať na celom svete. Vyhotovenie Hygienic Design otestoval kontrolný a certifikačný inštitút v oblasti potravinárskeho priemyslu DGUV podľa GS-NV 6 (pravidlá testovania zamerané na hygienu). Zariadenia spĺňajú normu DIN EN ISO 14159: 2008 a sú vhodné na použitie v potravinárskom priemysle podľa DIN EN 1672-2: 2009.