Jedinečné spojenie riadiaceho systému linky alebo stroja a robotického ramena

B&R ako jediný dodávateľ ponúka roboty ABB a CODIAN ako neoddeliteľnú súčasť systému riadenia. Robotické ramená aj iné pohony sú riadené z jedného riadiaceho systému linky a programované jedným vývojovým prostredím, čo vytvára uniformný systém. Toto spojenie poskytuje neobmedzené možnosti využitia robotov na stroji, prináša vyššiu precíznosť riadenia, rýchlejšiu synchronizáciu, čistejšiu topológiu, menej náhradných dielov a súčasne výrazne zvyšuje produktivitu stroja.

Digitalizácia

Je neoddeliteľnou súčasťou HW aj SW riešení vrátane moderných dopravníkových a robotických systémov. Tie ponúkajú plnú simuláciu na úroveň digitálneho dvojčaťa stroja. Čo to vlastne znamená? Už pri samotnom návrhu stroja alebo výrobnej linky dokážeme nasimulovať dané prostredie a správanie celého systému. To umožňuje vyhnúť sa prípadným chybám, zahrnúť do vývoja nové nápady a optimalizáciu a zrýchliť čas samotného vývoja a uvedenia celého zariadenia do prevádzky. Simulácia a digitálne dvojča pomáha aj pri samotnej výrobe, jej optimalizácii alebo zmenách vo výrobe a údržbe.

MOBILE automatizácia

Rozširuje naše portfólio okrem iného aj v oblasti riadiacich systémov do vonkajšieho prostredia, mobilných aplikácií na automatizáciu poľnohospodárskych a cestných strojov a autonómnych transportných systémov AMR/AGV. Portfólio rozširujeme o PC, ktoré poskytne maximálny výpočtový výkon vďaka novému procesoru i7. Zvýšená odolnosť proti vibráciám, vonkajšej teplote (od –40 °C do + 85 °C) a poveternostným zmenám v krytí IP69K bude, samozrejme, zachovaná. Pribudnú aj nové displeje radu T50 extended, ktoré budú plne čitateľné aj za priameho slnečného žiarenia a zároveň odolné proti mrazu, UV žiareniu, silnému znečisteniu či vibráciám, napríklad pri strojoch v lomoch alebo búracích zariadeniach. Zásadne zvyšujeme pracovný teplotný rozsah aj pre polakované X20, ktorý sa bude začínať od –40 °C.

VISION

Kamery sa stali neoddeliteľnou súčasťou výrobných liniek a dopyt po nich stále rastie. V budúcom roku dopĺňame a rozširujeme naše riešenia o množstvo noviniek. V prvom rade ide o samotnú prácu s kamerou a jej bezproblémovú integráciu do riadiaceho systému. V jednoduchých prípadoch hovoríme o minútach a fungujúca aplikácia je na svete. Držíme sa hesla jeden nástroj na všetko, preto sa v Automation Studiu pracuje s kamerou rovnako ako s akýmkoľvek iným HW. Z pohľadu rastúceho portfólia sa bavíme o smart senzore alebo smart kamere. Rozdiel je jednoduchý. Smart senzor dokáže spracúvať iba jednu konkrétnu úlohu v čase, v smart kamere úlohy kombinujeme podľa aplikácie. Čo sa týka technických parametrov, na výber sú dvoj- alebo štvorjadrové procesory v samotnej kamere, snímače od 1,3 do 5 mpx, zabudované (S) alebo vymeniteľné (C) objektívy s množstvom filtrov. Každý, kto pracuje s kamerovým systémom, vie, že svetlo je alfa a omega. Preto je na výber zabudované osvetlenie v kamere (IR, UV, biele, červené, zelené, žlté, modré a ich kombinácia) alebo externé osvetlenie vo forme backlights, ringlights alebo light bars.

exOS

Výrobcovia strojov a programátori môžu využívať akýkoľvek kód Linux v systémoch B&R. To umožňuje úplnú slobodu v dizajne SW stroja. Zdrojové kódy písané v C++, Python, JavaScript a ďalších jazykoch sú ľahko integrované do samotnej aplikácie zariadenia. To isté platí aj pre databázové systémy. Samotné prostredie Automation Studio bude slúžiť ako centrálny vývojový a diagnostický nástroj. Dáta a premenné komunikované medzi Linuxom a samotným OS stroja sú poskytované s časovou značkou a prenášané v mikrosekundách.

Pohony

Aj tu prinášame množstvo noviniek, pribudnú nové frekvenčné meniče a servomeniče aj s možnosťou výstupnej frekvencie vyššej ako 598 Hz, čo je napríklad potrebné pri vysokootáčkových vretenách. Zaujímavosťou je aj doplnenie portfólia ACOPOSmotor, čo je servomotor s integrovaným meničom v kompaktnom vyhotovení. Výkonovo bude ACOPOSmotor dostupný od 280 W do 2,3 kW, 4 500 RPM, s krytím IP65 a napájaním 24 – 60 V DC. Podstatne sa zjednoduší a zredukuje kabeláž, nakoľko ACOPOSmotor je len vo vyhotovení jednokáblového zapojenia (komunikácia, napájanie aj bezpečnosť), ktoré navyše podporuje daisy-chain. Ak to bude aplikácia vyžadovať, ACOPOSmotor môže byť doplnený o zabudovanú planétovú prevodovku.