S EPLAN eView Free AR, novou aplikáciou pre rozšírenú realitu, prináša EPLAN digitálne dvojča kamkoľvek, kde sa používatelia ocitnú. Projektanti môžu zdieľať svoje 3D návrhy rozvádzača zo systému EPLAN Pro Panel so spolupracovníkmi a obchodnými partnermi prostredníctvom cloudu. Tim Oerter, manažér programu digitalizácie spoločnosti EPLAN, zodpovedá za vývoj AR riešení a vysvetľuje, ako začať s EPLAN eView Free AR: „V EPLAN Pro Panel je rozvádzač skonštruovaný a následne nahraný do cloudového prostredia EPLAN ePULSE. To umožňuje zdieľať 3D návrhy s ostatnými používateľmi v rámci prostredia ePULSE. Tým sa tiež automaticky vytvorí odkaz a QR kód, ktorý možno preposlať zvoleným príjemcom. Tí potom môžu použiť svoj inteligentný telefón či tablet na skenovanie kódu pomocou bezplatnej aplikácie Vuforia View od PTC. Teraz možno 3D návrh zobraziť kdekoľvek pomocou kamery mobilu či tabletu – možno ho teda premietnuť napríklad na stôl alebo vo výrobnom prostredí. Možno tiež vykonávať zmeny dotykom ľubovoľných komponentov rozvádzača: jednoducho kliknete na komponent a systém otvorí 2D pohľad na schému, napríklad na ďalšie doladenie pomocou funkcií pripomienkovania a schvaľovania (redlining, greenlining).

Vývoj pokračuje

Poskytovateľ riešení EPLAN vidí ďalšie príležitosti v používaní technológie AR najmä v oblasti servisu a údržby. Vývojári v súčasnosti pracujú na spoplatnenej verzii aplikácie, ktorá v budúcnosti ponúkne oveľa viac funkcií. Cieľom je vytvoriť priamu väzbu od skutočného modelu rozvádzača k jeho digitálnemu dvojčaťu. Naskenovaním QR kódu nalepeného na rozvádzači bude mať servisný pracovník prístup k všetkým jeho údajom. Ďalším cieľom je zaviesť funkcie pripomienkovania a schvaľovania v prevádzke a tým umožniť priame riešenie problémov.

„S Eplan eView Free AR možno zdieľať 3D návrhy s ostatnými používateľmi v rámci organizácie ePulse,“ Tim Oerter, manažér programu digitalizácie spoločnosti EPLAN

Základné informácie o rozšírenej realite

Rozšírená realita umožňuje umiestniť digitálny model do reálneho prostredia a tak ho zobraziť. Na rozdiel od virtuálnej reality nie je používateľ ponorený do virtuálneho sveta pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu. Namiesto toho sa virtuálne objekty premietajú do skutočného prostredia človeka. Všetko, čo potrebujete, je len inteligentný telefón alebo tablet s fotoaparátom.

Pozrite sa, ako jednoducho dokážete vytvoriť digitálne dvojča rozvádzača a využiť pri jeho prezentácii rozšírenú realitu.