Na čo slúžia dynamometrické kľúče?

Dynamometrické kľúče sa používajú prakticky v každej oblasti techniky. Umožňujú s vopred nastavenou silou utiahnuť skrutky tak, aby bolo utiahnutie silné, avšak aby žiadny zo spájaných prvkov nebol poškodený ani nadmerne utiahnutý. Často uvádzaným príkladom takéhoto spojenia sú skrutky používané pri montáži tesnenia hlavy v spaľovacích motoroch. A samozrejme v motorizácii sa dynamometrické kľúče používajú bežne – aj pri uťahovaní kolies, ale predovšetkým všade tam, kde sa používajú tesniace prvky vyrobené z hliníka alebo medi: mohli by totiž v dôsledku silného utiahnutia prasknúť alebo zmeniť tvar. S tým istým rizikom sa stretávame napr. v hydraulike a pri pneumatických prvkoch. Sila utiahnutia je dôležitým faktorom aj pri stavebných prácach: rovnako pri regulácii pnutia, ako aj v obyčajných činnostiach, napr. pri upevňovaní SDK dosiek. V tomto poslednom prípade zohráva úlohu dynamometrického kľúča zvyčajne oveľa nepresnejší mechanizmus, regulovateľná prevodovka akuskrutkovača. No také nastavenie je dosť nepresné.

Práca so strojmi vyžaduje riadenie sa pokynmi producentov a používanie náradia, ktoré používateľovi umožňuje zvoliť presne stanovenú silu utiahnutia (v skutočnosti silu krútiaceho momentu). Táto problematika je prítomná aj v práci s energetickými sieťami a priemyselnou elektrickou sieťou. Správny moment garantuje, že vodiaci prvok nebude uvoľnený, ale ani poškodený (napr. žily napájacieho kábla). V oboch prípadoch by bol výsledkom zvýšený odpor spojenia, čím by dochádzalo k prehrievaniu rozvodných prvkov a nakoniec aj k zvýšeniu rizika poruchy či dokonca požiaru.

Dynamometrické náradie značky Wera

Prezentujeme vám jedno z najlepších dynamometrických náradí v katalógu TME. Sú to produkty nemeckej značky Wera špecializujúcej sa na vybavenie pre profesionálov. Produkty tohto dodávateľa sa vyznačujú trvácnosťou a spoľahlivosťou, preto sa tešia uznaniu profesionálov a ambicióznych hobby majstrov. Všetky výrobky sú zhodné s normou 6789-1: 2017-07 prítomnou v reguláciách DIN, EN a ISO. Tento dokument vyznačuje svetové štandardy v oblasti testovania a kontroly kvality ručného náradia vybaveného nastavovaním krútiaceho momentu. S podrobnou charakteristikou opisovaných produktov značky Wera sa môžete oboznámiť v našom katalógu prostredníctvom nasledujúceho linku.

Dynamometrické kľúče Wera

Dynamometrické kľúče Wera sú dostupné vo variantoch s reguláciou od 2,5 – 25 Nm do 200 – 1 000 Nm. Sú vybavené rapkáčovým mechanizmom (račňou) a prepínačom smeru. Mechanizmus citeľne a počuteľne signalizuje požadovaný moment. Pohodlná rukoväť a vhodne zvolená dĺžka ramena (až 1 250 mm) uľahčujú opakovanie činnosti a minimalizujú únavu. Presnosť nastavenia sa pohybuje v rozsahu 3 %, čo úplne stačí dokonca pri montáži veľmi precíznych mechanizmov. V závislosti od modelu a veľkosti kľúča Wera ponúka náradie vybavené hranatým uchytením 1/2”, 3/4”, 3/8” alebo 1/4”.

Súpravy kľúčov a nadstavcov Wera

Pri reorganizácii alebo modernizácii dielne či pri výbere tašky na náradie pri práci v teréne si treba všímať súpravy, ktoré ponúka značka Wera. Všetky produkty sú uzavreté v trvácnych a odolných puzdrách vybavených priehradkami a uchyteniami na jednotlivé nadstavce. Vďaka tomu je toto náradie nielen chránené proti poškodeniu, ale je vždy správne uložené, čo urýchľuje a uľahčuje prácu. Súpravy Wera obsahujú dynamometrické kľúče aj vrtáky všetkých spomínaných druhov.

Skrutkovače Wera

Skrutkovače Wera s rovnou alebo pištoľovou rukoväťou sú vybavené systémom Rapidaptor, ktorý umožňuje rýchlu výmenu nadstavcov, pričom ich zaisťuje v samotnom úchyte. Samozrejme tým nie je obmedzená možnosť používať iné šesťhranné nadstavce (bity) veľkosti 1/4". Skrutkovače Wera sa pohodlne používajú, pretože majú rukoväť vyrobenú zo špeciálne navrhnutej kombinácie materiálov (vrátane protišmykových). Majú aj zrezaný golier zabraňujúci pretočeniu náradia. Prostredníctvom TME producent ponúka skrutkovače vyvinuté s ohľadom na elimináciu rizika elektrostatických výbojov (ESD), ich rukoväť je vyrobená z materiálu vyznačujúceho sa dokonalou povrchovou pevnosťou. Na precízne práce osobitne odporúčame súpravy obsahujúce dlhé nadstavce, ktoré sú nenahraditeľné pri manipulácii s ťažko dostupnými upevňovacími prvkami. V ponuke máme aj skrutkovače s rukoväťou v tvare T určené na prácu s imbusovými a torx skrutkami.

Izolované náradie Wera

Osobitné miesto majú v našej ponuke skrutkovače určené na elektroinštalačné práce a práce v sektore energetiky. Toto náradie sa vyznačuje úplnou izoláciou všetkých kovových prvkov aj nadstavcov (okrem samotnej koncovky). Sú zhodné s nemeckou normou VDE, t. j. môžu sa používať pri práci s prvkami pod napätím.

Viac o produktoch značky Wera na stránke TME.