Káble vydržia obvykle mnoho rokov, ale pri vysoko dynamických a náročných pohyboch s vysokými rýchlosťami a silným krútením je výhodné a finančne nenáročné, pokiaľ sú spojovacie systémy monitorované, aby sa predišlo nepredvídaným výpadkom, a tým aj zníženiu produktivity. Inovatívnym riešením spoločnosti LAPP je ETHERLINE® GUARD. Jedná sa o stacionárny monitorovací prístroj, ktorý vyhodnocuje aktuálnu spôsobilosť dátového kábla a udáva ju v percentách.

Základom sú údaje, ktoré sa zisťujú z fyzikálnych vlastností prenosu dát prostredníctvom senzorového systému. Zobrazenie stavu v reálnom čase umožňuje rozpoznať hranicu opotrebovania kábla a vopred naplánovať optimálnu dobu výmeny. Spoločnosť LAPP odporúča ETHERLINE® GUARD predovšetkým pre dátové káble pre prenosový štandard 100BASE-TX (až 100 Mbit/s) podľa IEEE 802.3, ale aj pre aplikácie EtherCAT, EtherNET/IP a 2párový PROFINET, napríklad ETHERLINE® TORSION Cat.5 alebo ETHERLINE® PN Cat.5 FD. V mnohých priemyselných odvetviach sa tieto káble používajú na niekoľkých posledných metroch, poprípade na procesnej úrovni aplikácie, sú teda často súčasťou vlečných reťazí alebo káblových vedení, ktoré podliehajú krúteniu, ako napríklad v ramenách robotov. ETHERLINE® GUARD je vhodný na montáž na DIN lištu a vďaka krytiu IP 20 môže byť použitý v rozvádzači.

Dve kompaktné verzie

ETHERLINE® GUARD sa pýši mimoriadne kompaktným a priestorovo úsporným dizajnom, pre predstavu: je o niečo menší ako štandardný balíček kariet (šírka 49 mm, výška 76,5 mm a hĺbka 36 mm). Prístroj je napájaný 24 V DC, je odolný proti vibráciám a nárazom podľa normy DIN EN 60529 a je určený pre teplotný rozsah -40 °C až +75 °C. Je zapojený do uzla dátového kábla medzi rizikovou aplikáciou alebo káblom, ktorý má byť monitorovaný, a riadiacou jednotkou. Za týmto účelom má GUARD/DATA port pre monitorovaný dátový kábel s konektorom RJ45, ktorý je vedený z rizikovej aplikácie do prístroja, a tiež DATA port pre dátový kábel s konektorom RJ45, ktorý vedie z prístroja do riadiacej jednotky. Dáta pre údržbu je možné prenášať do riadiacej jednotky vyššej úrovne pripojením tretieho dátového kábla do zásuvky LAN (variant PM03T) alebo pomocou anténneho pripojenia pre WiFi (variant PM02TWA). Obe varianty je možné nakonfigurovať pre cloudovú komunikáciu pomocou MQTT. Externé pripojenie antény SMA zaručuje bezpečné rádiové spojenie, pokiaľ je prístroj napríklad v rozvádzači.

Jednoduché uvedenie do prevádzky

Okrem štandardných LED diód sú na každom porte RJ45 tri centrálne umiestnené viacfarebné diagnostické LED diódy: PWR pre prevádzkovú pripravenosť, STATUS pre stav sledovaného dátového kábla a COM pre pripojenie (verzia LAN) alebo WiFi (verzia WiFi). Vývojári spoločnosti LAPP zámerne poskytli s prístrojom iba jednoduché možnosti diagnostiky a nastavenia. Uvedenie do prevádzky prebieha v priebehu niekoľkých minút pomocou automatizovanej a samoučiacej sa parametrizácie ("teach-in"). Spúšťa sa jednoducho stlačením tlačidla alebo cez webové rozhranie. Ďalšou výhodou je, že pre aplikáciu nie sú potrebné úplne nové dátové káble ani zmeny v konštrukcii káblov. To znamená, že upgrade je možný kedykoľvek.

Spoľahlivá komunikácia IIoT

Patentované algoritmy prediktívnej údržby od spoločnosti LAPP umožňujú ľahko odhaliť nepravidelnosti v analyzovaných dátach. Dva digitálne výstupy Q1 a Q2 umožňujú výstup stavu kábla ako spínací signál alebo ako analógový signál s pulzno-šírkovou moduláciou, pričom užívateľ môže určiť prahovú hodnotu spúšťania alarmu pre spínací výstup Q1. Varianty LAN aj WiFi môžu vysielať stav kábla prostredníctvom MQTT. Variant LAN má pripojenie LAN-RJ 45, zatiaľ čo variant Wi-Fi komunikuje bezdrôtovo. Systém ETHERLINE® GUARD priebežne vypočítava stav kábla v percentách a spustí alarm, ak sa výkon alebo prenosové vlastnosti kábla zhoršia a hrozí nebezpečenstvo poruchy. Prahová hodnota spúšťania alarmu je z výroby nastavená na 80 percent, ale je možné ju individuálne upraviť v rozmedzí 99 až 21 percent. S technológiou ETHERLINE® GUARD umožňuje spoločnosť LAPP svojim zákazníkom urobiť ďalší krok na ceste k inteligentnej továrni – len tak ďalej!

Pozrite si viac o ETHERLINE® GUAR vo videogalérii >>