Pri realizácii projektov sa výrobcovia rozvádzačov, inštalatéri, ale aj vývojári stretávajú s výzvou, ako proces zapojenia zrýchliť, urobiť ho čo najlacnejším a najkompaktnejším. Trh ponúka množstvo komponentov na tieto úlohy. Pri použití skrutkových spojov musíte zabezpečiť správne dotiahnutie skrutky, čo samozrejme vyžaduje drahý momentový skrutkovač. Tomu sa dá vyhnúť, ak sa rozhodnete pre pružinové spoje. Všade tam, kde sú tuhé alebo lankové vodiče ukončené káblovou dutinkou, sa oplatí použiť technológiu pripojenia Push-in a využiť jej mnohé výhody. Táto technológia pripojenia prináša maximálnu úsporu času a spoľahlivosť pripojenia.

Úspora miesta a flexibilita

Uvedením radu distribučných blokov PTFIX s pripojením Push-in vytvorila spoločnosť Phoenix Contact nové možnosti univerzálneho zapojenia. Cieleným znižovaním rozsahu funkcií na nevyhnutné minimum a vytváraním veľmi malých, ľahko použiteľných riešení tu spoločnosť nastavuje nový štandard. To umožňuje osadiť základné bloky rôznymi adaptérmi tak, aby sa dali namontovať vertikálne alebo horizontálne na všetky štandardné DIN lišty TH 35 a TH 15 v súlade s IEC (DIN EN) 60715 (obr. 2).

Dostupné sú aj prírubové adaptéry, ktoré možno použiť na priskrutkovanie produktov PTFIX na povrch. Poslednou možnosťou pre mnohé projekty, kde nie je k dispozícii bežný montážny priestor, je montáž prilepením. V ponuke PTFIX sú aj verzie prispôsobené na tento účel.

Pre projekty, kde je rýchlosť inštalácie dôležitejšia ako vysoká úroveň flexibility, Phoenix Contact ponúka bloky, ktoré už majú montážny adaptér osadený. Potom je to už len otázka ich vybalenia, inštalácie a zapojenia.

Aby ste ušetrili ešte viac času, na webovej stránke je k dispozícii konfigurátor. S ním si môžete vytvoriť ľubovoľnú kombináciu rôznych blokov vrátane adaptérov a vlastného označenia a všetko si priamo objednať cez nákupný košík.

Portfólio produktov Phoenix Contact už zahŕňa rozvodné bloky s prívodným kontaktom alebo bez neho s rôznym prierezom pripojenia od 1,5 do 10 mm2 na výstupe. Tu treba pripomenúť, že „monobloky“, ktoré majú len dva body pripojenia, prakticky nahrádzajú funkciu prechodovej svorky a umožňujú tak nielen rozvod, ale aj samostatné zapojenie signálov. So systémom PTFIX tak už možno realizovať veľmi zložité obvody priestorovo mimoriadne úsporným, flexibilným a rýchlym spôsobom.

Phoenix Contact teraz rozširuje produktový rad o funkčné bloky, čím poskytuje možnosť odpojenia, ochranu poistkami a dokonca aj pripojenie elektronických súčiastok, ako sú diódy alebo odpory. Tieto funkcie sú štandardom v systéme svorkovníc CLIPLINE complete, avšak len v systéme PTFIX sú dostupné v takom malom a flexibilnom riešení.

Funkcia odpojenia v miniatúrnom formáte

Nožové rozpojovacie svorkovnice sú obzvlášť vhodné pre aplikácie v strojárstve, v regulačnej a procesnej technike. Bloky PTFIX s rozpojovacími nožmi sú dostupné v dvoch vyhotoveniach. Pre vyššiu bezpečnosť proti náhodnému odpojeniu využite verziu MT, ktorá je rozpojiteľná pomocou skrutkovača. Na praktické rozpojenie bez použitia nástroja je určená verzia MTL.

Odpojovacie bloky PTFIX boli normatívne kvalifikované v súlade s harmonizovanou normou IEC (DIN EN) 60998-2-2 a testované pri použití adaptérov na lištu DIN v súlade s IEC (DIN EN) 60947-7-1 s napätím 400 V a max. 20 A na zónu odpojenia.

Distribučné bloky pre trubičkové poistky

Na doplnenie sortimentu pre konštruktérov strojov, procesných inžinierov a mnoho ďalších profesionálov z oblasti elektrotechniky bude spoločnosť Phoenix Contact od roku 2022 ponúkať distribučný blok pre trubičkové sklenené poistky vo formáte 5 x 20 mm. Okrem základnej verzie sú dostupné aj verzie so signalizáciou prepálenia poistky pre 24, 60, 240 V. Poistkové vložky sú v bloku upevnené pomocou kompaktného skrutkového držiaka (obr. 4).

Rovnaká veľkosť, rovnaké možnosti montáže – známa mantra PTFIX. Tí, ktorí už používajú modulárny systém z tejto rodiny produktov, nebudú musieť v budúcnosti robiť žiadne zmeny týkajúce sa príslušenstva. Existujúce adaptéry na DIN lištu a skrutkové príruby možno, samozrejme, použiť spolu s poistkovým blokom. Aj všetky produkty PTFIX s rovnakým menovitým prierezom možno ľubovoľne kombinovať. Verzie s menovitým prierezom 2,5 a 4 mm2 majú rovnaké bočné rozmery, takže ich možno spájať. Poistkový blok PTFIX bol testovaný na zhodu v súlade s IEC (DIN EN) 60947-7-3. Každá istená vetva je dimenzovaná na 250 V a max. 6,3 A.

Všetky verzie poistkových blokov v portfóliu PTFIX majú identické bočné rozmery ako štandardné distribučné bloky v rovnakom priereze. Ako je zvykom, znamená to, že funkčné bloky PTFIX sú kompatibilné s existujúcim systémom, dajú sa navzájom spájať a môžu byť uchytené pomocou štandardných adaptérov.

Zhrnutie

S novými odpojovacími a poistkovými blokmi v systéme distribučných blokov PTFIX teraz Phoenix Contact ponúka užitočné funkcie v kompaktných rozmeroch. Zároveň ušetríte množstvo času a komponentov v porovnaní s riešením pomocou štandardných radových svoriek.

Karol Greman