Na poli termálneho merania nie je tento výrobca žiadnym nováčikom. Značka HIKMICRO vzišla zo spoločnosti HIKVISION, svetového lídra na poli stacionárnych termokamier na stráženie objektov, termálnych ďalekohľadov, optiky pre zbrane a komplexných skríningových riešení na odhalenie osôb so zvýšenou telesnou teplotou. Celosvetovo má táto spoločnosť viac ako 45 000 zamestnancov (z toho viac ako 10 % vývojových pracovníkov) a ako jeden z mála výrobcov vôbec si sám vyvíja a vyrába aj samotné čipy vysokej kvality, na ktoré poskytuje desaťročnú záruku. Ruka v ruke s kvalitnými čipmi ide aj vysoká úroveň spracovania a odolné materiály.

Tento výrobca je jedným z mnohých dôkazov, že čínske neznamená len lacné, nekvalitné alebo skopírované, ale že dokáže smelo konkurovať zavedeným výrobcom. Čím teda môže zaujať?

Rad MINI – riešenie vždy po ruke
(cenová hladina do 249 eur bez DPH)

Prečo nevyužiť to, čo má prakticky každý z nás pri sebe. Na sprevádzkovanie termovízneho modulu MINI1 stačí mobilný telefón s OS Android a portom USB-C. Vďaka voľne dostupnej mobilnej aplikácii sa z neho stane kamera s termálnym rozlíšením 160 x 120, vysokou citlivosťou <40 mK, rozsahom 350 °C a hlavne v tejto triede s bezkonkurenčnou obnovovacou frekvenciou 25 Hz. Vďaka nej je na displeji obraz plynulý bez známok oneskorenia alebo rozmazania. Okrem statických snímok možno robiť aj video. Aplikácia je lokalizovaná do českého jazyka a súčasťou je aj odolné škrupinové puzdro. To všetko s veľkosťou o niečo málo väčšou ako škatuľka od zápaliek. Tak prečo si ju nezavesiť rovno na kľúče?

Rad E a B – kompaktný do každej tašky
(cenová hladina 349 – 549 EUR bez DPH)

Kompaktným riešením máme na mysli veľkosť tak akurát. Rad E s 2,4“ displejom a rad B s 3,2“ displejom sa ideálne hodia do tašky s náradím každého elektrikára. Za cenu lepšieho multimetra cielia na používateľov, ktorí používajú klasické pyrometre na meranie teploty. S tým rozdielom, že namiesto jednobodového pyrometra sa v prakticky rovnakej veľkosti ponúkajú modely s rozlíšením až 256 x 192 (od 160 x 120), opäť vysokou citlivosťou <40 mK, rozsahom 550 °C a obnovovacou frekvenciou 25 Hz. Všetky modely sú vybavené modernými Li-Ion akumulátormi a vydržia v prevádzke až 8 hodín, pričom sa nabíjajú štandardným USB-C adaptérom. Rad B ponúka pri vybraných modeloch bezdrôtové Wi-fi pripojenie, zvukové a optické alarmy alebo zhotovovanie snímok vo viditeľnom spektre. Menu prístrojov je lokalizované do českého jazyka a snímky možno spracovávať v softvérovej aplikácii na PC. V ponuke sú modely E1L, B1L, B2L a B20.

Rad POCKET – akurát do vrecka
(cenová hladina 569 eur bez DPH)

Najnovším radom sú prístroje Pocket (zatiaľ jediný model POCKET2). Parametre sú podobné ako pri rade B, ale vďaka beztlačidlovému vyhotoveniu ponúka väčší 3,5“ displej a zmestí sa naozaj do každého vrecka (hrúbka iba 2,4 cm).

Séria M – klasické vyhotovenie s nadštandardnou výbavou
(cenová hladina 999 – 2 299 eur bez DPH)

Kamery radu M ponúkajú osvedčený dizajn a funkcie bežnej strednej triedy. Pri týchto kamerách môžete získať rozlíšenie 384 x 288 (M30) alebo 160 x 120 (M10), citlivosť <40 mK, rozsah 550 °C a obnovovaciu frekvenciu 25 Hz. Vo výbave je dotykový displej, viditeľné spektrum s funkciou prelínania kontúr do infračerveného obrazu, Wi-fi, ale najmä manuálne ostrenie, kde máte plnú kontrolu nad ostrosťou snímok. Kamery umožňujú textové aj hlasové poznámky, sekvenčné snímanie, obojsmerné ovládanie z mobilného telefónu a natáčanie videa. V dodávke sú dva akumulátory, nabíjací stojan a samozrejme odolný prepravný kufor. V ponuke sú modely M10 a M30.

Séria G – pre náročných
(cenová hladina – kontaktujte nás)

S radom G sa už dostávame na špičkovú úroveň. Rozlíšenie 640 x 480, citlivosť <35 mK, rozsah do 650 °C a obnovovacia frekvencia 50 Hz hovoria samy za seba. S ostrením sa môžete spoľahnúť na pomoc laserového systému a zaistiť tak vždy ostré snímky. A pre tých, ktorým by štandardný objektív nestačil, je možnosť rozšírenia o širokouhlé a teleobjektívy. V ponuke sú modely G40 a G60.

Kompletný opis parametrov a funkcií je nad rámec tohto článku. Navyše sú aj také, o ktorých je lepšie presvedčiť sa fyzicky. Ťažko sa dá opísať ergonómia, vysoká kvalita spracovania či príjemný materiál, z ktorého sú kamery vyrobené. To sa musí zažiť. Preto nás neváhajte kontaktovať a dohovoriť sa s nami na možnosti prezentácie nielen produktov HIKMICRO.

Ďalšie informácie nájdete na webe spoločnosti GHV Trading, spol. s r. o.

Ing. Jan Kančo

Tel.: +421 255 640 293
ghv@ghvtrading.sk