Meracie prístroje

Firma Iskra sa pamätníkom spája s výrobou ručičkových prístrojov na meranie elektrických veličín, ktoré možno často vidieť v školských laviciach. Výroba prístrojov pokračuje dodnes, a to vo veľkom množstve variantov vstupov, stupníc a doplnkov. K mechanickým meracím prístrojom sa postupom času pridala automatizácia, elektromery, antény, istiace prvky pre domácnosti aj elektromobilitu a prístroje merania v školských triedach a laboratóriách. Najzaujímavejším projektom firmy je v tejto súvislosti inteligentný kruhový objazd v Ľubľane.

Synchronoskopy

Najzaujímavejším výrobkom firmy Iskra v oblasti silnoprúdovej automatizácie je však bezpochyby prístroj zvaný synchronoskop radu SQ. Táto nenápadná krabička slúži na uľahčenie synchronizácie dvoch sietí rovnakého napätia. Vďaka svojej kompaktnosti nahrádza až päť analógových prístrojov a tým šetrí miesto a uľahčuje prácu obsluhy. Vyrába sa v dvoch veľkostiach 96 x 96 a 144 x 144 mm podľa normy DIN 43 718.

Ako to celé funguje?

Mikroprocesor v prístroji zmeria fázový rozdiel medzi generátorom a zbernicou. Zmeraný uhol je znázornený rozsvietením LED diód na paneli prístroja. Červené diódy sú v rozstupe 20° a v rozmedzí ±15° od synchronizačného bodu potom v jemnejšom delení 5° a zelenej farbe. Prístroje SQ0214 a SQ0114 sú navyše vybavené čelným panelom na zobrazenie napätia, frekvencie alebo fázového rozdielu.

Ak je prístroj vybavený synchronizačným relé, zopne mikroprocesor kontakt pri vopred nastavených podmienkach synchronizácie. Tieto parametre sa nastavujú potenciometrom na zadnej strane prístroja, avšak niektoré musia byť nastavené vopred už vo výrobe (pozri katalógový list na webe GHV Trading).

Výhodou týchto prístrojov je ich kompaktnosť, odolnosť, spoľahlivosť a rôznorodosť nastavenia pre všetky vaše aplikácie. Prístroje možno tiež vyrobiť na použitie v lodnej doprave či pri extrémnych teplotných podmienkach v tropických oblastiach.

Multifunkčný prevodník MT 440

Merací multifunkčný prevodník MT440 s automatickým rozsahom merania až do 600 V a 12,5 A vyniká presnosťou 0,5 (podľa EN 60 688) a univerzálnym napájacím zdrojom 24 – 300 V DC, 40 – 276 V AC. Prístroj je vďaka svojmu jednoduchému nastaveniu cez USB a až štyrom V/V modulom pre výstupy obľúbenou pomôckou v prevádzkovej automatizácii. Prevodník meria okamžité hodnoty až 50 veličín, okrem napätia a prúdu tiež činný/jalový výkon, kapacitu, teplotu či skreslenie signálu.

Vďaka jednoduchému softvéru MiQen možno nastaviť až 32 rôznych výstrah a alarmov, ktoré sa prenášajú cez komunikáciu RS-232 alebo RS-485 a prevodník tak možno zapojiť na komunikačnú zbernicu. Softvér MiQen, ktorý je zadarmo na stiahnutie, slúži na nastavenie a zobrazenie meraných hodnôt a na ich export na všetkých štandardných verziách operačného systému Windows.

Ďalšie informácie nájdete na webe spoločnosti GHV Trading, spol. s r. o.:

  
Radek Odložilík

Tel.: +421 255 640 293
ghv@ghvtrading.sk