Pri každej návšteve si prejdeme všetky oddelenia a počas celej exkurzie sa nám venuje náš úžasný kolega Nayel. Máme povolené všetko fotiť, a tak vás teraz môžeme pozvať na malú prehliadku tohto opravárenského centra, ktoré je nielen pre elektrotechnikov skutočným zážitkom. V sobotu ráno sme vstávali už o pol štvrtej ráno, nikto nezaspal, a tak sme mohli v počte deväť ľudí vyraziť smerom na letisko Ruzyne. Niekto o pol deviatej len vstáva, my sme už boli v Amsterdame na letisku a bolo tam krásne.

Opravárenské centrum spoločnosti UNIS Group sídli v severnom Holandsku v meste Grou, kam sa z letiska Amsterdam Shirpool dostaneme po dvoch a pol hodinách jazdy vlakom. Mestečko má asi sedemtisíc obyvateľov a je skutočne veľmi pekné, udržiavané a útulné. A práve sem posielame každý týždeň palety so starostlivo zabalenými dielmi na opravu. Máme tie najvýhodnejšie prepravné podmienky, a preto doprava dielov z Liberca do Holandska trvá maximálne dva až tri dni.

Spoločná fotka všetkých návštevníkov FOXON pred spoločnosťou UNIS Group a hurá dovnútra. (Obr. 1)

Prehliadka sa začína v oddelení opráv riadiacich systémov PLC, kde sa opravujú a testujú všetky známe riadiace systémy, napríklad CPU Siemens Simatics S7/S5, Mitsubishi, Allen-Bradley, Fanuc. Na susediacom oddelení sa zase technici venujú opravám HMI panelov. (Obr. 2)

Našou ďalšou zastávkou je veľká miestnosť plná zásuviek s elektronickými súčiastkami. Dozvedáme sa, že v sklade majú vyše dvadsaťpäťtisíc rôznych druhov súčiastok a celkovo ich je viac ako milión kusov. Na kontrolu otvárame zopár zásuviek a pomaly tým číslam začíname veriť. Nejako nechápeme, ako je možné, že občas trvá niektorá zložitá oprava dlhšie z dôvodu nákupu potrebných súčiastok – tu to vyzerá, že majú snáď všetky súčiastky na svete. (Obr. 3-6)

Nás všetkých zaujímalo, aké novinky prestaví oddelenie opráv a testovania servopohonov, pretože opravy kariet Simodrive 611, Fanuc a Bosch Rexroth Indramat sú náš každodenný chlieb. V UNIS Group ide asi o najväčšie opravárenské oddelenie s extra halou určenou iba na dlhodobé testovanie pod záťažou. V tejto miestnosti sa skoro nepočujeme, pretože tu stále prebieha dlhodobý test opravených kariet Simodrive 611 pod záťažou a motory sa točia naplno; ku každému opravenému pohonu je dodaný protokol o teste. Zo skúseností vieme, že napr. karty Simodrive 611 sa testujú bežne 40 – 80 hodín. Schválne sa spýtajte svojho dodávateľa opráv, či tiež testuje opravené karty dva-tri dni a či na opravené karty poskytuje záruku dva roky ako my. A prečo si takúto dlhú záruku môžeme dovoliť? Pretože daný diel vieme tak opraviť, zrepasovať a otestovať, že sme si istí, že bude minimálne ďalšie dva roky fungovať.

Ďalšia spoločná fotka v oddelení opráv servokariet. Kolegovia zo zábavy ukazujú na mňa a na kolegu Nayla, pretože sme to vlastne boli my dvaja, kto celú vzájomnú spoluprácu vtedy odštartoval. (Obr. 7)

Oddelenie opráv servokariet a meničov je plné rôznych testovacích stolíc na overenie funkcionality opravenej karty. Nachádzame tu nielen originálne testovacie stolice priamo od výrobcu, ale aj desiatky vlastnoručne vyrobených. Srdce technika zaplesá nad tým všetkým vybavením. (Obr. 8-11)

Novinkou pre nás bolo rozšírenie služieb o opravy špeciálnych zdrojov GEW e-Brick, ktoré bežne nájdeme v tlačiarenských strojoch. Tieto zdroje napájajú špeciálne UV lampy, vďaka ktorým schne natlačená farba rýchlejšie. UNIS Group má nakúpené originálne tlačiarenské stroje, aby mohli zdroje čo najlepšie otestovať. (Obr. 12)

V celej firme je poriadok a platia tu jasné pravidlá pre pohyb dielov po jednotlivých prevádzkach. V čiernych škatuliach sú diely na opravu označené čiarovým kódom a menom zákazníka. Nadpis FOXON ma na sebe veľa škatúľ a to sme radi! (Obr. 13)

Tu sa zadávajú všetky prichádzajúce nefunkčné diely do systému, fotia sa, roztrieďujú do čiernych škatuliek, nalepuje sa na ne čiarový kód atď. Práca pre päť ľudí na plný úväzok a stále majú čo robiť. (Obr. 14)

Nasleduje čistenie, umývanie a sušenie čistých dielov. Vo veľkých sušičkách strávia diely aj niekoľko hodín. (Obr. 15)

Tu môžeme vidieť obrovské množstvo dielov z rôznych častí sveta, ktoré sú už v UNIS Group a čakajú na objednávku. Veľká časť škatúľ má aj naše meno, takže sme na všemožné opravy skutočne dobre pripravení. (Obr. 16)

Oddelenie balenia opravených dielov sa najviac páčilo kolegovi Kubovi a bolo to asi tým, že vybavenie expedície v UNIS Group sa od tej vo FOXON-e líši snáď iba veľkosťou. (Obr. 17)

Naša cesta pokračuje do skladov dielov, kde sú prevažne staršie repasované diely priemyselnej automatizácie najznámejších značiek na trhu. V sklade majú cca stotisíc kusov a všetky sú evidované v systéme, do ktorého máme v Liberci prístup. Zháňate nejaký starší diel? Napíšte nám a v priebehu niekoľkých minút tieto sklady preveríme. (Obr. 18-23)

Predposlednou zastávkou bolo oddelenie vývoja a výskumu. Pýtate sa, na čo potrebuje opravárenský servis oddelenie R&D (Research and Development)? No predsa aby mohol kvalitne otestovať opravené diely pod záťažou. Na tomto oddelení sa skupina tých najlepších elektrotechnikov zaoberá vývojom testovacích stolíc, do ktorých sa následne pripoja opravené diely, a spustí sa testovací program. Samotné testovanie môže trvať zopár minúť, inokedy trvá niekoľko dní. (Obr. 24-25)

Pre niekoľko kolegov bolo najzaujímavejšie posledné oddelenie, kde sa opravujú a testujú roboty. UNIS Group celkovo opravuje hlavne elektroniku, servopohony, servomotory a ovládacie panely a disponuje veľkou škálou robotov rôznych značiek a typov na testovanie opravených dielov. (Obr. 26)

Po niekoľkohodinovej exkurzii sme už od hladu skoro nevideli, a tak naša cesta z UNIS Group smerovala priamo do reštaurácie. Neskorý obed s vychladeným pivom nemal chybu, len to pivo by mohli dávať do väčších pohárov :-) (Obr. 27)

Riešite vo vašej firme aj opravy dielov priemyselnej automatizácie? Myslíte si, že by to išlo rýchlejšie a lepšie ako teraz? Máme pre vás jedinečnú príležitosť presvedčiť sa na vlastné oči, ako opravy zabezpečujeme my v spolupráci s UNIS Group. Poďte s nami na prehliadku opravárenského centra do Holandska. Zaistíme vám kompletný pobyt vrátane odbornej prehliadky UNIS Group. Sami uvidíte, ako prebiehajú opravy a testovanie a budete mať stopercentne relevantné informácie na rozhodovanie o tom, kam posielať diely na opravu.

Ing. Jaromír Peterka