Jedným z popredných svetových výrobcov elektronických komponentov je už desaťročia značka Panasonic. Ako výrobca priemyselných a spotrebných zariadení a komponentov používaných v ich obvodoch si je spoločnosť dobre vedomá požiadaviek kladených na moderné pasívne súčiastky a snaží sa prinášať na trh inovatívne riešenia. Jedným z nich je technológia výroby hliníkovo-polymérových kondenzátorov. Majú množstvo výhod, ktoré z nich robia skutočnú alternatívu k tradičným elektrolytickým kondenzátorom, polymérovým kondenzátorom a – vďaka ich kompaktným rozmerom – keramickým kondenzátorom. V ponuke spoločnosti sú prvky zoskupené pod názvom OS-CON – v katalógu TME nájdete široký výber týchto výrobkov. Odporúčame všetkým záujemcom, aby sa s touto ponukou oboznámili – nižšie uvádzame výhody a prierezové charakteristiky dostupných článkov.

Výhody série OS-CON

Kondenzátory vyrobené hliníkovo-polymérovou technológiou majú množstvo výhod a môžu pracovať v rôznych obvodoch. Základné výhody produktov radu OS-COM sú uvedené nižšie. Charakteristiky jednotlivých typov sú uvedené v nasledujúcej časti.

Charakteristika Low-ESR

Použitie polyméru umožňuje kondenzátorom OS-CON dosiahnuť špecifikáciu low ESR. Vďaka nízkej impedancii sa vyznačujú dobrou toleranciou voči zvlneným prúdom (ripple current) a prispôsobením na prácu vo vysokofrekvenčných obvodoch. Sú vhodné pre spínané napájacie zdroje, ako aj na oddelenie mikroprocesorov a mikrokontrolérov v priemyselnej a spotrebnej elektronike. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti umožňujú miniaturizáciu PCB, čo umožňuje vytvárať pohodlné sieťové nabíjačky, ako aj komplexné obvody poskytujúce rôzne napätia (napr. v spotrebnej elektronike). Nízka impedancia sa priamo premieta do obmedzeného zahrievania kondenzátorov počas prevádzky.

Súlad s normou Pb-free a smernicou RoHS

Z dôvodov ochrany zdravia používateľov elektronických zariadení (ale aj pracovníkov v továrňach a servisných technikov), ako aj z hľadiska ochrany životného prostredia, sa montáž komponentov z bezolovnatých zliatin stala celosvetovým štandardom. Odstránenie olova zo zliatin používaných v priemysle si vyžaduje používanie vyšších teplôt spájkovania vo výrobnom procese. Bohužiaľ, kondenzátory patria medzi komponenty, ktoré sú citlivé na tepelné podmienky, a to nielen počas prevádzky. Technológia OS-CON umožňuje výrobu strojovo montovaných súčiastok, tieto kondenzátory možno nielen inštalovať pomocou bezolovnatých spájok, ale aj neobsahujú olovo (charakteristika Pb Free), ako aj iné škodlivé látky, čím spĺňajú požiadavky smernice RoHS.

Dlhá životnosť a vysoká tepelná tolerancia

V porovnaní s elektrolytickými súčiastkami porovnateľného výkonu majú kondenzátory OS-CON veľmi dlhú životnosť. To závisí od konkrétnej série, ale spoločnosť Panasonic dodáva komponenty, ktoré zabezpečujú bezporuchovú prevádzku v extrémnych tepelných podmienkach (105 °C) až do 20000 hodín. Základná ponuka TME (dostupná priamo zo skladu) zahŕňa komponenty so životnosťou 5000 h, napr. série SEPC alebo SVPF. To umožňuje konštruovať elektronické zariadenia vyznačujúce sa vysokou spoľahlivosťou – čo bude obzvlášť dôležité v prípade napájacích obvodov, kde porucha kondenzátora môže viesť k poruche celého zariadenia. Dôležité je tiež spomenúť vyššie uvedenú tepelnú toleranciu, ktorá sa v prípade prvkov OS-CON môže pohybovať v rozmedzí -55...105°C, a dokonca -55...125°C – vďaka tomu sa výrobky Panasonic môžu používať v náročných aplikáciách, a to nielen vo vysokofrekvenčných a vysokoprúdových obvodoch, ale aj v zariadeniach pracujúcich v náročných podmienkach prostredia.

Široký výber kapacít

Ďalšou výhodou produktov OS-CON je dostupnosť širokej škály kapacít. Kondenzátory sú k dispozícii vo variantoch od 3,3 μF do 2700 μF, ktoré spĺňajú potreby väčšiny obvodov. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že v katalógu TME sú k dispozícii súčiastky pre povrchovú montáž (SMD) takmer vo všetkých týchto kapacitách (3,3...1500μF), vďaka čomu je možné konštruovať obvody s vysokými elektrickými požiadavkami bez potreby implementácie súčiastok pre THT montáž. Tieto sú v našom sortimente dostupné v kapacitách od 6,8 µF vyššie.

Vysoké napätie a vysoká spoľahlivosť

Hliníkovo-polymérová technológia umožňuje vyrábať kondenzátory prispôsobené vysokým prevádzkovým napätiam (aj 100 V). Väčšina výrobkov spoločnosti Panasonic zodpovedá parametrom aplikácií, ako sú DC/DC meniče používané v systémoch napájania osobných počítačov a serverov, ako aj elektrickým vlastnostiam panelov s podsvietením LCD (spotrebná elektronika), zdravotníckych zariadení a systémov používaných v automobilovom priemysle.

Ponuka TME

Sortiment OS komponentov od spoločnosti Panasonic v katalógu TME zahŕňa viac ako 20 sérií. Väčšina z nich má svoju vlastnú špecializáciu alebo špecifické, charakteristické vlastnosti. Napríklad série SXE, SEF a SEK sú vysokonapäťové kondenzátory určené predovšetkým pre priemyselné zariadenia, ako aj pre oblasť medicíny. SVPC, SVPE sú série komponentov určené pre DC/DC meniče; zatiaľ čo SVPG, SEPG tolerujú vysoké zvlnenie prúdu a vyznačujú sa extrémne nízkou impedanciou, ich určením sú elementy IKT infraštruktúry. Nižšie uvádzame prierezové charakteristiky komponentov OS-CON. Upozorňujeme, že uvedené parametre sú uvedené v rámci našej ponuky, špecifiká závisia od vybraného modelu kondenzátora.

Kondenzátory OS-CON THT

Charakteristika
Pracovné napätie  od 2V do 100V DC
Kapacita od 6,8µF do 2700µF
Impedancia od 5mΩ do 100mΩ 
Pracovný prúd od 340mA do 7,2A
Rozmery telesa od Ø5x9mm do Ø10x13mm
Raster vývodov 2mm, 2,5mm, 3,5mm alebo 5mm
Životnosť do 5000h 
Tolerancia ±20%

       

Kondenzátory OS-CON SMD

Charakteristika
Pracovné napätie od 2,5V do 100V DC
Kapacita od 3,3µF do 1500µF
Impedancia od 8mΩ do 260mΩ
Rozmery telesa od Ø4x5,4mm do Ø10x12,7mm
Životnosť do 5000h
Tolerancia ±20%

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.