181 zettabajtov, inými slovami číslo 181 nasledované 21 nulami – taká je predpoveď objemu digitálnych dát generovaných na celom svete v roku 2025. Ako je možné toto gigantické množstvo dát stabilne a rýchlo prenášať? Samotné medené káble tento objem nezvládnu. Riešením je svetlo, presnejšie povedané optické káble.

Optické káble majú mnoho výhod

Optické káble prenášajú veľké množstvo dát rýchlosťou až 40 Gbit/s naraz na rôznych vlnových dĺžkach a sú odolné voči elektromagnetickému rušeniu. Preto nedochádza k rušeniu signálu ani k strate dát. Okrem toho je možné inštalovať podstatne dlhšie káble ako v prípade medených káblov. Medené káble sú navrhnuté pre maximálnu dĺžku 1000 metrov pri rýchlosti 10 Mbit/s (Single Pair Ethernet). Naproti tomu optické káble môžu pri vlnovej dĺžke 1550 nm ľahko dosiahnuť rýchlosť 40 Gbit/s na vzdialenosť 40 km. To umožňuje synchronizované funkcie v reálnom čase, a teda efektívnu výrobu vďaka rýchlej komunikácii aj pri veľmi vysokých rýchlostiach prenosu dát, ako je tomu u "digitálneho dvojčaťa", robotickej umelej inteligencie a Priemyslu 4.0. Navyše dochádza k veľkej úspore miesta vďaka menšiemu priemeru a nižšej hmotnosti káblov.

Inovatívne konektorové spojenie káblov so skleneným optickým vláknom

S cieľom zjednodušiť vytvorenie konektorového spojenia káblov so skleneným optickým vláknom uviedla spoločnosť LAPP, svetový líder v oblasti integrovaných riešení pre káblovú a spojovaciu techniku, na trh nové konektory na osadenie v prevádzke EPIC® DATA FFC-LC (podľa DIN EN IEC 61754-20) a EPIC® DATA FFC-SC (podľa DIN EN IEC 61754-4) pre optické káble GOF. K dispozícii sú varianty pre rôzne kategórie vlákien (OM3/OM4 a OS2) a typy rezu spojovacích plôch (APC, UPC alebo PC). Konektory Lucent Connector (LC) a Subscriber Connector (SC) sú vybavené systémom Fibre Fast Connect (FFC), ktorý umožňuje jednoduchú, rýchlu a flexibilnú montáž optických káblov GOF – a to aj v stiesnených priestoroch. Vďaka gélu s indexom lomu sú zaručené konštantné a veľmi dobré optické hodnoty. Špeciálne nástroje, laboratórne podmienky alebo zložité procesné kroky už nie sú potrebné.

Praktické sú aj konektory LC a SC, ktoré je možné osadiť v prevádzke. Sériové čísla na jednotlivých konektoroch zaisťujú úplnú sledovateľnosť. Konektory je možné navyše montovať až trikrát. Typickými oblasťami použitia sú chrbticové siete (tzv. Backhaul), kabeláž budov a dátových centier alebo použitie v rozvádzačoch. Konektory sú k dispozícii ako súprava vo variante pre káble (priemer 2 alebo 3 mm) alebo vo variante pre jadrá (priemer 0,25 alebo 0,90 mm). To značne zjednodušuje výrobu konektorového optického spojenia.

Kompletný balíček príslušenstva

V súlade s heslom "všetko z jednej ruky" pripravila spoločnosť LAPP zákazníkom aj celý balíček príslušenstva, ktorý uľahčuje osadenie na mieste.

Montážne príslušenstvo EPIC® DATA FFC-LC a EPIC® DATA FFC-SC je prakticky núdzovou zásobou pre prípad, že by potrebné príslušenstvo došlo. Patrí sem montážna súprava na bezpečné zasunutie skleneného vlákna do konektora a na zjednodušené uchytenie odľahčenia ťahu pomocou bočnej fixácie aramidových vlákien, káblové svorky na upevnenie káblov s priemerom 2 alebo 3 mm, a tiež vedenie vlákna na bezpečné zasunutie skleneného vlákna do konektora a na uchytenie ťahu ručným upevnením aramidových vlákien.

Okrem toho je k dispozícii štartovacia súprava EPIC® DATA FFC-LC a EPIC® DATA FFC-SC ako základné vybavenie s konektormi Fibre Fast Connect LC a SC, ktoré je možné osadiť v prevádzke, zariadením na rezanie vlákien a vodidlom vlákien. Vysoko presné zariadenie na rezanie vlákien (cleaver) sa používa na skrátenie optických vlákien pomocou priameho rezu (PC/UPC) alebo šikmého rezu (APC). Tým sa dosiahne ideálna hodnota spätného útlmu. Štiepačku, ktorá je vybavená vizuálne čitateľným mechanickým počítadlom, je možné použiť až 200-krát. Používateľ potrebuje svorku vlákna, aby mohol jadro pridržať. Tá zabraňuje spätnému vytiahnutiu optického vlákna. Červené značenie na svorke vlákna pomáha optické vlákno presne osadiť. Štartovacia súprava je samozrejme k dispozícii pre rôzne typy rezov (APC, UPC alebo PC) a kategórie vlákien GOF (OM3/OM4 a OS2), ale aj ako súprava vo variante pre káble (priemer 2 alebo 3 mm) alebo pre jadrá (priemer 0 ,25 alebo 0,90 mm).

Ako tretí doplnok má spoločnosť LAPP vo svojom portfóliu takzvanú súpravou nástrojov HITRONIC® FO Toolkit. Jedná sa o tašku s kompletnou súpravou náradia na prípravu optických káblov a konektorov GOF, plne vybavenú všetkými potrebnými nástrojmi, čistiacimi prostriedkami a ďalším príslušenstvom. Súprava obsahuje napríklad aramidové nožnice so špeciálnym ostrím pre ľahké strihanie aramidových vlákien, kompaktný zdroj červeného svetla s dobre viditeľným svetlom pre testovanie kontinuity optických káblov a pre identifikáciu prerušenia alebo poruchy optického vlákna a kliešte na odizolovanie vlákien s matricou pre bežné priemery pre sťahovanie jednotlivých vrstiev vlákna. Taška s náradím je ďalej vybavená čistiacimi handričkami, ktoré nepúšťajú chĺpky, čistiacou kvapalinou, pinzetou, nádobou na zvyšky vlákien, čističom koncoviek a praktickou čistiacou kazetou na odstraňovanie nečistôt z koncových plôch konektorov.

Budete tak dobre vybavení, že pri montáži konektorov EPIC® DATA FFC-LC a EPIC® DATA FFC-SC pre optické káble GOF v prevádzke nemôžete nič pokaziť.