Jedinečný zážitok vďaka českým firmám

Vo vlaku je okrem prvej a druhej triedy aj oddelenie Prestige. V tejto časti vlaku si až 18 cestujúcich môže vychutnávať výhľady z otočných, elektricky nastaviteľných kresiel českej značky Borcad. Borcad založil v roku 1990 Ivan Boruta ako malé konštrukčné a vývojové štúdio a hneď poslal na trh svoje prvé produkty – veterinárne stoly, pôrodné postele a gynekologické kreslá. Produkty firmy sú veľmi úspešné a niektoré sa dokonca pýšia dizajnovým ocenením Red Dot. Medzi významné projekty v histórii firmy patria sedadlá do prvého vysokorýchlostného vlaku v SR – SuperCity Pendolino. Od roku 2016 sa spoločnosť Borcad sústredí iba na výrobu sedadiel pre železničnú dopravu a kladie dôraz na komfort cestovania a inovatívne konštrukčné riešenia.

Spoločnosť Borcad si ako dodávateľa káblov pre tento projekt vybrala spoločnosť LAPP Czech Republic s.r.o., ktorá je svetovým lídrom na trhu integrovaných riešení v oblasti káblovej a spojovacej techniky. „Trh koľajových vozidiel je pre nás jednou z významných obchodných aktivít, ktorej sa venujeme už niekoľko rokov a výstupom je okrem vysokej kvality produktov a šírky sortimentu aj dobrá skladová dostupnosť a výhodná cena,“ uvádza produktový manažér LAPP Slovakia s.r.o., Bohumír Haleš.

Sedadlá pre vyššiu bezpečnosť a pohodlie cestujúcich

Trieda Prestige sa vyznačuje veľmi pohodlnými sedadlami s funkciou vyhrievania sedadla a operadla. Motoricky ovládaná bedrová opierka umožňuje ergonomicky správnu pozíciu pri jazde. Sedadlo obsahuje aj dva motory pre posun sedacieho miesta hore a dole a pre vysunutie podnožnej opierky. Tieto funkcie umožňujú jednoduchú úpravu sedadla tak, aby si cestujúci mohli nájsť pohodlnú pozíciu počas jazdy. Ďalšou funkciou je možnosť otočenia sedadiel o 180° a ich zabezpečenie elektromagnetom proti náhodnému pootočeniu.

Funkcie sedadiel, ktoré sa nachádzajú v moderných koľajových vozidlách, nie sú obmedzené iba na pohodlné sedenie počas jazdy. Sedadlá sú vybavené aj USB pripojením a dvoma sieťovými zásuvkami, švajčiarskou a európskou. To znamená, že pasažieri môžu nabíjať svoje mobilné telefóny, tablety a ďalšiu elektroniku počas jazdy.

Materiály LAPP použité v aplikácii

Všetky uvedené funkcie sedadiel, pohony motorov i napájania sú zaistené vďaka káblom a vodičom radu ÖLFLEX® TRAIN, ktoré spĺňajú náročné protipožiarne požiadavky na železnicu. Produktový rad špeciálnych káblov ÖLFLEX® TRAIN bol vyvíjaný tak, aby spĺňal najvyššie požiadavky na kvalitu a odolnosť a zároveň vyhovoval príslušným medzinárodným štandardom a normám.

Jednožilové vodiče:

ÖLFLEX® TRAIN 331 600V 1x1,5 mm2 čierny
ÖLFLEX® TRAIN 331 600V 1x1,5 mm2 zeleno-žltý
ÖLFLEX® TRAIN 331 600V 1x1 mm2 čierny
ÖLFLEX® TRAIN 301TW 300V - 1x0,5 mm2

Viacžilové káble:

ÖLFLEX® TRAIN 340 600V 3x1,5 mm2
ÖLFLEX® TRAIN 340 600V 2x1,5 mm2

Pre viac informácií navštívte webové stránky www.lapp.cz