Významným produktom z portfólia Dodge sú valivé a klzné ložiská. Spoločnosť Baldor, ktorá je členom skupiny ABB a špičkou vo svojej oblasti, ich vyvíja a vyrába v ložiskových telesách rôznych typov. Podľa tvaru ložiskového telesa môžu byť vyrobené ako pätkové, prírubové alebo napínacie. Z hľadiska použitého materiálu na výrobu telesa ložiska patrí spoločnosť medzi málo výrobcov, ktorí sú okrem sivej a tvárnej liatiny schopní dodať telesá vyrobené z ocele, polyméru a INOX, prípadne s rôznymi variantmi povrchovej úpravy.

Guľkové ložiská D-LOK, Ultra Kleen, E-Z Kleen

Špeciálne pre potravinársky priemysel sú určené guľkové ložiská Dodge Ultra Kleen a E-Z Kleen, ktoré zabezpečujú dlhú životnosť v drsných podmienkach čistenia. Ložiská Ultra Kleen sú vybavené vložkou z nehrdzavejúcej ocele a poskytujú najvyššiu úroveň výkonu v najťažších aplikáciách. Tieto ložiská sa dodávajú z nehrdzavejúcej ocele alebo z patentovaného vystuženého polymérového telesa a ich konštrukcia zaručuje predĺženú životnosť v mokrom a korozívnom prostredí. Guľkové ložiská Dodge E-Z Kleen majú patentovaný antikorózny náter, ktorý je lepší ako akýkoľvek poťahovaný výrobok na trhu. Materiály odolné proti korózii sú dostupné buď v nehrdzavejúcej oceli, alebo s patentovaným vystuženým polymérovým puzdrom.

Patentované funkcie na predĺženie životnosti ložísk

QuadGuard™ – patentovaný tesniaci systém sa skladá z tesnenia s trojitou reznou hranou a krycím krúžkom na vytvorenie štyroch oblastí ochrany. Proces vysokotlakového umývania je pri ložiskách náročný. Čistiace látky, ktoré sa aplikujú pod vysokým tlakom, môžu preniknúť alebo znížiť účinnosť tesnenia, a tak skrátiť životnosť štandardných výrobkov. Ultra Kleen a E-Z Kleen sú jediné ložiská v priemysle, ktoré ponúkajú patentovaný tesniaci systém zaisťujúci dlhšiu životnosť v týchto nepriaznivých podmienkach. Ich špičkový dizajn zadržuje kontaminanty a mastnotu, čím zvyšuje životnosť v ťažkých prevádzkových podmienkach.

Maxlife™ – klietka Maxlife je dvojdielna a vytvára rovnomerný priestor na mazanie okolo každého valivého prvku, čím zabraňuje vymývaniu v mokrom prostredí, pomáha udržiavať mazivo, znižuje opotrebenie, minimalizuje trenie a predlžuje interval domazávania.

Quantis – dimenzované pre vyšší výkon

Obľúbeným produktom v priemysle pod značkou Dodge sú prevodovky a pohonné valce pre dopravníkové pásy. Firma Baldor sa špecializuje na prevodovky inštalované priamo na hriadeľ poháňaného zariadenia, čo umožňuje zjednodušiť inštaláciu prevodovky a následne aj uvedenie do prevádzky. Prevodovky Dodge Quantis poskytujú najvyšší rozbehový krútiaci moment a najjednoduchšiu montáž na hriadeli akéhokoľvek poháňaného zariadenia. V spojení s motormi IEC a krútiacim momentom na úrovni NEMA Design B dodávajú až o 50 % väčší krútiaci moment pri rozbehu a preťažení oproti konkurenčným produktom, čo znamená, že je dostupný väčší krútiaci moment počas rozbehu studeného alebo plne zaťaženého poháňaného zariadenia.

Vyhotovenie prevodoviek Quantis môže byť typu InLine pre vstupný a výstupný hriadeľ. Pripojenie motora k prevodovke sa realizuje cez spojku alebo priamym pripojením motora do prevodovky cez prírubu. Pre uhlové aplikácie je určená prevodovka Quantis RHB s kužeľovo-čelným ozubením. Na optimálne pripojenie na poháňané zariadenie sa odporúča využiť patentovaný systém vložky Twin-Taper, ktorú možno inštalovať priamo na hriadeľ s bežnou strojnou presnosťou.

Dodge® D-Flex – navrhnuté na tlmenie vibrácií

Elastomérne spojky Dodge znižujú zákazníkom celkové náklady na vlastníctvo. K dispozícii sú v rôznych vyhotoveniach, veľkostiach a možnostiach aj vo vyhotovení Ex. Produktový rad spojok Dodge ponúka riešenie pre takmer akúkoľvek potrebu zákazníka. K dispozícii sú aj spojky s potenciálom vyššieho krútiaceho momentu, prispôsobenia šikmej polohy hriadeľa, predĺženia životnosti a odstránenia neočakávaného prestoja. Kombináciou spojovacích prvkov Dodge s ucelenými produktovými radmi ABB a Baldor® si zákazníci môžu objednať kompletné systémové balíky zahŕňajúce rôzny dizajn, veľkosť a rozličné možnosti. Veľká ponuka produktov umožňuje používateľom čerpadiel, dopravníkov a ventilátorov mať pohony, motory, spojky, prevodovky, ložiská i kladky dopravníkov od toho istého výrobcu.

Spojka typu S

Spojka typu S je zložená z vysoko pevných liatinových prírub, ktoré sú dierované podľa veľkosti a vyvážené podľa štandardu AGMA triedy 9, vďaka čomu je prevádzka v čerpadlových aplikáciách plynulá. S jednou závitovou skrutkou nad perom a druhou na 65° poskytujú príruby D-Flex S optimálne pripevnenie hriadeľa. Trojstupňový flexibilný prenos krútiaceho momentu vydrží šok, vibrácie a nesúosovosť, k čomu prispievajú tvarované, nemazané a vymeniteľné elastomérne vložky z EPDM, neoprénu alebo Hytrelu. Jej trojstupňové flexibilné spojenie kompenzuje torzný, uhlový, paralelný aj axiálny posun.

S produktmi ABB Baldor a Dodge dostanete viac ako iba prevádzkovú spoľahlivosť. Ponúkame vám široký rozsah dostupných výrobkov určených pre európsky trh, ale aj garanciu spoľahlivého partnera s komplexnou podporou a servisom. S dlhoročnými znalosťami špecifík jednotlivých priemyselných segmentov sme vyvinuli produktové riešenia a progresívne technológie, ktoré zvýšia výkon, znížia prestoje a zhodnotia technológie. Teraz máte jeden zdroj pre vaše potreby v oblasti priemyselných výrobkov.

Mario Pastierovič ABB, s.r.o.