Pre poriadok uveďme, že v oblasti termálneho merania nie je tento výrobca žiadnym nováčikom. Značka HIKMICRO vzišla zo spoločnosti HIKVISION, svetového lídra v oblasti stacionárnych termokamier na stráženie objektov, termálnych ďalekohľadov, optiky pre zbrane a komplexných skríningových riešení na odhalenie osôb so zvýšenou telesnou teplotou. Ako jeden z mála výrobcov si spoločnosť vyvíja a vyrába aj samotné čipy vysokej kvality, na ktoré poskytuje desaťročnú záruku. Ruka v ruke s kvalitnými čipmi ide aj vysoká úroveň spracovania a odolné materiály.

Termálny čip je, samozrejme, základom každej kamery. Prechod na novú technológiu výroby (12 µm namiesto 17 µm) prináša aj nový štandard rozlíšenia. Aj pri nižších modelových radoch sa namiesto doteraz bežného rozlíšenia 160 x 120 stretnete s rozlíšením 192 x 144, ktoré je pri značke HIKMICRO novým základom. A to je iba základné rozlíšenie, tie obľúbenejšie modely strednej triedy ponúkajú 256 x 192 pixelov, často s možnosťou vylepšenia funkcií SuperIR na dvojnásobok v každom smere! Reálne teda štyrikrát viac bodov. Všetky čipy potom ponúkajú plynulejší obraz vďaka 25 Hz technológii a citlivosť 40 mK, príp. vyššiu.

Čo je teda v roku 2023 nové?

Začnime strednou triedou.

Séria M: nové modely M11, M11W, M20, M20W

Cenová hladina: 999 – 2 300 eur bez DPH

Modely série M sú typickými zástupcami strednej triedy. Sú vhodné na mechanické meranie, meranie na bežne veľkých budovách alebo detailné meranie na elektrických rozvádzačoch. Modely M11, M20 a M30 sú vybavené manuálnym ostrením, čo je v tejto cenovej kategórii nadštandardné a umožňuje používateľovi zaostriť na malé súčiastky v rozvádzači alebo dosky plošných spojov. Modely M11W a M20W sa hodia na prehľadové merania, pretože majú extra široký objektív (W z anglického wide). Nie je tak problémom zhotovenie prehľadovej snímky aj v tesnejších priestoroch. Všetky modely sú, samozrejme, vybavené objektívom pre viditeľné spektrum, dotykovou obrazovkou alebo živým prenosom obrazu pomocou Wifi alebo USB. V softvéri možno aktivovať funkciu SuperIR pri všetkých modeloch. Vďaka výmenným akumulátorom ich môžete používať nepretržite.

Rad Eco: nové modely Eco, Eco-V, PocketE

Cenová hladina: 199 – 279 eur bez DPH

Úplne novým radom sú modely radu Eco. V tomto prípade ide o skratku slova Economy, a teda o najzákladnejší rad kamier. Tieto modely majú za cieľ konkurovať najmä klasickým jednoduchým bezkontaktným teplomerom. Prečo teda nemať za cenu lepšieho teplomera radšej plnohodnotnú kameru? Použité čipy majú rozlíšenie 96 x 96, ale kamery samotné sú vybavené veľmi podobne ako ich drahší súrodenci a konštrukčne z nich vychádzajú.

Aj pri týchto základných modeloch je vo výbave softvérové zvýšenie rozlíšenia na 240 x 240. Verzie Eco-V a PocketE majú dokonca aj viditeľné spektrum. Aj tu možno snímky ukladať a analyzovať v softvéri. To žiadny bežný teplomer neponúka.

Rad Mini2: nové modely Mini2, Mini2Plus

Cenová hladina: 249 – 289 eur bez DPH

Modely určené pre mobilné telefóny a tablety si našli miesto u používateľov, ktorí využívajú kameru iba občas alebo chcú malé kompaktné zariadenie do vrecka. Aj tu došlo k zvýšeniu rozlíšenia a oba nové modely sú vybavené čipom 256 x 192. Oproti svojim predchodcom ponúkajú možnosť záznamu plne rádiometrickej snímky a správu o meraní možno vytvárať priamo v mobilnom zariadení. Model Mini2 má štandardné pevné ostrenie, ale model Mini2Plus je vybavený manuálnym zaostrovaním, čo je pri týchto zariadeniach vzácne. Vďaka predlžovacím káblom (v balení) sa dá pozrieť na miesta, ktoré sú pre bežné kamery nedostupné. To všetko vo veľkosti škatuľky od zápaliek a v odolnom prepravnom škrupinovom puzdre.

Ponuka termokamier značky HIKMICRO je teraz oveľa širšia a vybrať si tak môžu technici hľadajúci ekonomické riešenie z radu Eco alebo Mini, bežné prevádzkové kamery radov B alebo Pocket, výkonnejší univerzálny rad M alebo špičkové kamery nabité funkciami radov G a SP. Vždy však dostanú špičkovú kvalitu s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu.

Predstavenie modulu termokamery Mini2Plus

Kompletnú ponuku kamier, kontakt na našich technikov a ďalšie informácie nájdete na našom novom webe.

Ing. Ján Kančo
ghv@ghvtrading.sk