Tento typ skrine kombinuje výhody kompaktných skríň AX s technikou radových skríň VX25. Pri ich vývoji sa kládol veľký dôraz na efektívnejšiu, bezpečnejšiu a rýchlejšiu montáž. Čo najväčšia kompatibilita je samozrejmosťou. Rad samostatne stojacich skríň VX SE novo ponúka skrine s hĺbkou 300 mm, čo sú skrine vhodné najmä na domové inštalácie. Svoje uplatnenie určite nájdu v rozvodniach aj ako rozvádzače na jednotlivých poschodiach.

Pokiaľ má byť rozvádzač inštalovaný ako samostatne stojaci, skrine radu VX SE od spoločnosti Rittal ponúkajú v porovnaní so systémom radových skríň významné výhody. Tieto skrine možno použiť v priemyselných aj v domových aplikáciách. Typickou oblasťou použitia je ich nasadenie v rámci kompaktných obrábacích strojov, kde umožňujú inštaláciu komponentov na riadenie a distribúciu elektrickej energie.

Rýchlosť

Na rozdiel od systému radových skríň s rámom a odnímateľnými bočnicami majú samostatne stojace skrine samonosnú konštrukciu, kde sú strecha, bočnice a profilovaný rám z jedného kusu materiálu. Skrine sú vyrábané z oceľového plechu alebo nehrdzavejúcej ocele. S ohľadom na skutočnosť, že strecha a bočnice sú súčasťou základnej skrine, je ľahší samotný proces špecifikácie a objednania. Ďalej odpadá nutnosť samostatného elektrického pospájania, pretože o všetko potrebné sa postará zváraná konštrukcia, čo prináša ďalšie úspory, nielen času.

Bezpečnosť

Pretože medzi bočnicami, strechou a rámom nie sú žiadne medzery a škáry, je minimalizované hromadenie nečistôt a prachu, čo zvyšuje bezpečnosť. Základná verzia modelu VX SE má stupeň krytia IP 55, odolnosť proti mechanickému nárazu IK 10, automatické vyrovnanie potenciálu, vysokú pevnosť a stabilitu vďaka mimoriadne vysokej torznej tuhosti a nosnosti 1,5 tony. Pre náročné prostredie je samostatne stojaca skriňa VX SE k dispozícii aj s krytím IP 66 a NEMA 4/4x. Integrované podlahové plechy v spodnej časti rámu zjednodušujú inštaláciu kabeláže, a to aj v prípadoch s extrémne veľkým počtom vodičov, a zaisťujú ergonomické vykonávanie prípravných prác pre kabeláž.

Jednoduchosť

Použitie samostatne stojacej skrine VX SE so šírkou až 1 800 mm ponúka výrobcom rozvádzačov významnú úsporu. Napríklad jedna skriňa môže nahradiť kombináciu až troch radovo spojených skríň. Odpadá nutnosť tesnenia a príslušenstva pre radové spojenie, medzikus montážnej dosky alebo viac podstavcov/soklov – súčasne sa šetrí čas pri montáži a inštalácii.

Kompatibilita

Aby si Rittal zachoval výhody systému radových skríň VX25, pokiaľ ide o inštaláciu vnútorných komponentov, vytvoril nové samostatne stojace skrine VX SE plne kompatibilné s VX25. Výrobcovia rozvádzačov, ktorí prechádzajú na VX SE, preto nemusia vykonávať žiadne zásadné úpravy v oblasti konštrukcie, montáže alebo inštalácie komponentov – všetko zostáva rovnaké. Pretože základný profil skríň VX SE je zhodný s profilom VX25, možno ľahko využívať a inštalovať základné príslušenstvo skríň VX25, ako sú podlahové plechy a káblové svorky.

Kompatibilitu s VX25 pre vnútorné komponenty umožňuje adaptérová lišta. Tá umožňuje jednoduchú inštaláciu všetkého vybavenia, ako sú šasi pre vnútornú montážnu rovinu a delené montážne dosky do skríň VX SE. Vďaka tomu možno skrine VX SE kombinovať s akýmkoľvek príslušenstvom VX25. Výrobcovia rozvádzačov preto nepotrebujú žiadne špeciálne príslušenstvo na inštaláciu vnútorného vybavenia do samostatne stojacej skrine. Namiesto toho môžu jednoducho využiť existujúce komponenty z portfólia už existujúceho produktového radu.

Všestrannosť

Na použitie v stavebníctve (kúrenie/chladenie/ventilácia) ponúka spoločnosť Rittal model VX SE vo verzii s hĺbkou 300 mm. Medzi výhody tohto produktu patria rozmanité možnosti inštalácie vnútorných komponentov a flexibilnej kabeláže vďaka novému modulárnemu systému kabeláže a rýchle úpravy špecifické pre zákazníka, napríklad výrezy.