Novinky firmy SIEMENS v oblasti merania prietoku

Novinky firmy SIEMENS v oblasti merania prietoku

SITRANS FX330 – nový prietokomer typu VORTEX

SITRANS FX330 sa používa na meranie prietoku pary, plynu a kvapalín. Je ideálny na použitie v kúrenárskych a vzduchotechnických aplikáciách. Je to merací systém, ktorý dokáže merať prietok, tlak a teplotu v jednom prístroji použitím dvojvodičového zapojenia. Pomocou tohto prístroja môžete efektívnejšie merať a zvyšovať kvalitu procesov vďaka vyššej presnosti a tým výrazne šetriť náklady na prevádzku.

Zabudované bezpečnostné funkcie

Celý prístroj je navrhnutý tak, aby bol plne kompatibilný s bezpečnostnou normou IEC 61508 SIL 2. SITRANS FX330 je ideálna voľba pre aplikácie s vyžadovanými bezpečnostnými funkciami. Jeho výhodou je, že jednotka sa jednoducho prepína medzi SIL a non-SIL bez potreby nastavenia servisným technikom.

Úschova údajov

SITRANS FX330 poskytuje redundantné funkcie ukladania všetkých údajov o kalibrácii a konfigurácii v rámci pamäte displeja a elektronickej karty, ktoré umožňujú rýchly a jednoduchý prenos informácií medzi zariadeniami.

Základné vlastnosti SITRANS FX330

 • Integrovaná kompenzácia tlaku a teploty – nižšie náklady na inštaláciu a zvýšená presnosť.
 • Integrovaná kompenzácia hustoty online, dokonca aj pre nasýtenú paru – poskytuje vynikajúcu presnosť systému a nízke náklady na údržbu.
 • Pokročilá technológia filtrovania signálu zaisťuje stabilitu merania za kolísavých podmienok procesu.
 • Integrované zníženie nominálneho priemeru znižuje náklady na inštaláciu.
 • Senzor je vyrobený tak, aby mal nízku tlakovú stratu, čím zvyšuje účinnosť merania.
 • Komunikačné protokoly HART, Profibus PA a Foundation Fieldbus s cieľom efektívneho riadenia procesov, pokročilej diagnostiky a maximálnej spoľahlivosti procesu.
 • Podpora každodennej prevádzky sedem dní v týždni v našej sieti špecialistov v 190 krajinách.

SITRANS FS230 – nový príložný ultrazvukový prietokomer

Jeden z prvých digitálnych príložných ultrazvukových prietokomerov na trhu SITRANS FS230 digitalizuje signál už v procese merania, čím sa zvyšuje pomer signálu a šumu. V dôsledku toho spĺňa aj prísne normy pre elektromagnetickú kompatibilitu (EMC) na celom svete. Rýchlosť vzorkovania 100 Hz z digitálneho rozhrania senzora k vysielaču a PLC umožňuje FS230 detegovať aj malé a rýchle zmeny v prietoku. Predtým sa zmeny v analógovom prevodníku spriemerovali. Vysoká perióda vzorkovania tiež umožňuje kalibrovať zariadenie pri menšej rýchlosti, čo počas kalibrácie znižuje náklady na pretečené množstvo.

Komunikačné možnosti

Zabudovaný USB port a kompatibilita so SIMATIC PDM uľahčuje prístup k parametrom a operačným údajom cez PC bez prerušenia merania. SITRANS FS230 môže byť integrovateľný priamo do riadiaceho systému cez komunikačný protokol HART alebo Modbus, čím umožňuje automatizáciu a optimalizáciu procesu.  SITRANS FS230 sa skladá z prevodníka SITRANS FST030 a ultrazvukových senzorov SITRANS FSS200. Prevodník SITRANS FST030 bol navrhnutý tak, aby dosahoval najvyššiu presnosť na trhu s vysokou periódou vzorkovania údajov, pričom zároveň zabezpečuje bezkonkurenčnú odolnosť proti šumu a súčasne jednoduchosť používania. Celý prevodník je založený na digitálnej platforme a riadený odolným meracím algoritmom. SITRANS FST030 ponúka množstvo inovácií na vylepšenie merania prietoku v procesoch.

Vysoká presnosť a spoľahlivosť

V centre vysielača je algoritmus PerformancePLUSTM na rýchle a spoľahlivé spracovanie signálu a Digital Sensor Link (DSL), ktorý digitalizuje ultrazvukový signál už v štádiu merania v senzore, čím zabezpečuje vysoký odstup signálu a šumu. Výsledkom je vysoká presnosť 0,5 až 1 % prietoku a opakovateľnosť 0,25 % podľa ISO 11631 spolu s veľmi stabilným nulovým bodom a vysokou odolnosťou proti šumu spôsobenému procesom. Perióda vzorkovania 100 Hz prináša dokonalú diagnostiku a účinnosť pri odstraňovaní porúch. Inteligentné menu pomáha pri výbere potrubia, optimalizuje umiestnenie snímačov a efektívne kompenzuje podmienky pre rôzne aplikácie vrátane anomálií profilu prietoku.

Technické parametre prevodníka SITRANS FST030:

 • Vyhotovenie:
  -  Montáž na stenu, na jedno- alebo dvojcestné meranie
 • Komunikácia
 • - HART 7.5 alebo Modbus; kompatibilné so SIMATIC PDM
  Materiál
  - Hliník
 • Krytie
  - IP66/67, NEMA 4X
 • Vstupy/Výstupy
  - Šesť univerzálnych kanálov – analógový, relé, digitálny výstup alebo vstup + RTD
 • Displej
  - Plne grafický displej, 240 x 160 pixelov
 • Napájanie
  - 24 až 90 V DC, 100 až 240 V AC (univerzálny napájací zdroj)

Kombináciou prevodníka SITRANS FST030 so spoľahlivými senzormi SITRANS FSS200 Siemens vyvinul výnimočný príložný Clamp on ultrazvukový prietokomer SITRANS FS230. Tento nový príložný ultrazvukový prietokomer ponúka úsporu nákladov bez toho, aby sa znížila vysoká presnosť a spoľahlivosť potrebné pri precíznych meraniach v procesoch. Pre najširší rozsah aplikácií Siemens ponúka tri rôzne typy príložných ultrazvukových senzorov vo viacerých veľkostiach: WideBeam® (vysokoprecízne), univerzálne a pre vysokú teplotu.

Výhoda (vysokoprecíznych) senzorov WideBeam®

Ide o technológiu merania, ktorá využíva metódu tranzitného času WideBeam® na zlepšenie detekcie signálu. Presnosť merania sa zvyšuje pomocou rezonančnej frekvencie potrubia, na ktoré sa prenášajú ultrazvukové vlny tečúce kvapalinou, pričom stena potrubia pôsobí ako vlnovod. Technológia WideBeam® vytvára mimoriadne silný a zameraný signál, ktorý optimalizuje odstup signálu a šumu a znižuje citlivosť na zmenu teploty, hustoty alebo viskozity.

Vysoká presnosť, nízka údržba

Ultrazvukový prietokomer SITRANS FS230 meria s vysokou presnosťou 0,5 až 1 % z prietoku kvapalín. Dokáže merať prietok aj v aplikáciách obsahujúcich až 12 % vzduchu alebo tuhých látok bez výrazného zníženia presnosti. Typické aplikácie sú čistiarne odpadových vôd, výroba papiera a mnoho procesov, kde prebiehajú miešacie operácie. Na rozdiel od väčšiny ostatných technológií merania prietoku FS230 má nízke obstarávacie náklady a keďže ide o bezkontaktné meranie, nemá žiadne pohyblivé časti a môže byť jednoducho namontovaný na potrubie s priemerom až do 10 m bez prerušenia procesu. Takže FS230 je ideálny prístroj na meranie prietoku kvapalín na existujúcich potrubiach s korozívne, toxickými alebo vysokotlakovými médiami.

Typy príložných senzorov SITRANS FSS200 WideBeam® (vysokoprecízne) Univerzálne Vysokoteplotné Inštalácia Príložné na potrubie Merané médium Vodivé aj nevodivé kvapaliny Priemer potrubia Od 12,7 mm do 10 m Materiál senzorov Veľkosť C/D – Polyetherimide, nehrdzavejúca oceľ Veľkosť A/B – Polyetherimide, nehrdzavejúca oceľ, hliník (opcia) Veľkosť C/D – Polyetherimide, nehrdzavejúca oceľ Veľkosť A/B – Polyetherimide, nehrdzavejúca oceľ, hliník (opcia) Nehrdzavejúca oceľ Teplotný rozsah od –40 do +120 °C od –40 do +120 °C od –40 do +230 °C Materiál potrubia Oceľ alebo uhlíková oceľ Neoceľové potrubie Oceľové aj neoceľové

SITRANS FC330 – nový hmotnostný prietokomer

SITRANS FC330 je digitálny hmotnostný prietokomer typu Coriolis, ktorý sa skladá z kompaktného senzora SITRANS FCS300 a prevodníka SITRANS FCT030. Odolný a kompaktný senzor SITRANS FCS300 je jedným z najkompaktnejších Coriolisových prietokomerov na trhu. Jeho malá veľkosť zjednodušuje inštaláciu a výmenu. Má odolný rám a kryt s vynikajúcim odporom proti vonkajším vibráciám. Tým sa vytvára ideálne meracie prostredie bez rušenia. Senzorová trubica je navrhnutá s krátkou dĺžkou a veľkým priemerom, čo minimalizuje stratu tlaku a umožňuje merať výrazne vyšší hmotnostný prietok. To umožňuje vysokú dynamiku merania viac ako 100 : 1 a súčasne vysokú flexibilitu pri dimenzovaní a konfigurácii merača.

Senzor FCS300 sa dodáva vo veľkosti od DN 15 do DN 150 pre široký výber aplikácií:

 • vlastné drenážne rúry, ktoré odolávajú abrazívnym médiám s pevnými zvyškami,
 • plne otočný podstavec (0 – 180°) zabezpečený jednou svorkou,
 • vysoko výkonný dizajn, ktorý spĺňa požiadavky normy NACE-MR 175,
 • stabilný nulový bod.

Vysoká presnosť, nízka údržba

Hmotnostný prietokomer SITRANS FC330 má presnosť 0,1 % prietoku a je najlepší vo svojej triede v meraní hustoty s presnosťou 2 kg/m3. Dokáže merať prietok dvoch homogénne zmiešaných látok, známy ako frakčný prietok. FC330 sa dodáva s 18 rôznymi naprogramovanými nastaveniami vrátane Brix, Plato a percentuálneho podielu alkoholu. Inteligentný prietokomer dokáže tiež spoľahlivo merať rôzne kvapaliny obsahujúce až 10 % vzduchu vďaka vysokej perióde vzorkovania signálu 100 Hz.