Skutočný charakter sa často ukáže, až keď ide do tuhého, a rozvádzačové skrine nie sú výnimkou. Pozrime sa napríklad na železničné tunely, kde na stenách tunela bývajú umiestnené rozvádzačové skrine pre bezpečnostné osvetľovacie systémy a napájací zdroj pre záchranné zložky. Takýto rozvádzač musí mať vysokú odolnosť, pretože vysokorýchlostný vlak generuje pri prejazde tunelom obrovskú tlakovú vlnu. Tento efekt je ešte väčší, pokiaľ sa dva vlaky v tuneli míňajú. Rozvádzačové skrine musia odolávať extrémnym výkyvom tlaku a tiež vysokej rýchlosti prúdu vetra.

Testované v tuneli v reálnych podmienkach

Nemecké stredisko pre letectvo a kozmonautiku (DLR) testovalo plastové rozvádzačové skrine AX. Tieto testy potvrdili, že plastové rozvádzačové skrine AX firmy Rittal spĺňajú požiadavky na nasadenie v tuneloch. Na základe smernice Deutsche Bahn (Ril 853.2001 A01) boli testované tri modely rozvádzačovách skríň AX. V aerodynamickom tuneli a tlakovej komore DLR preukázali svoju extrémnu odolnosť a vhodnosť pre tunelové aplikácie aj železničné projekty.

Ľad, dážď a slnko

Tieto rozvádzačové skrine však môžu ponúknuť ešte viac. Rovnako pôsobivé sú aj vo vonkajšom prostredí, napríklad vo vodárenskom priemysle a čistiarňach odpadových vôd, kde sú nepretržite vystavené poveternostným vplyvom spôsobeným ľadom, dažďom a slnkom. Rittal stále používa pre svoje plastové rozvádzačové skrine AX polyester vystužený sklenými vláknami. Úpravou zloženia tohto materiálu sa dosahuje až 7x vyššia odolnosť proti UV žiareniu. Skrine navyše spĺňajú vonkajšie hodnotenie UL F1 (UL 746C). Ďalšou výhodou je ich schopnosť zadržiavať prach a vodu. Aby splnili stupňa krytia IP 66/NEMA 4X (IP 56/NEMA 12, variant s priehľadovým oknom), vybavil Rittal dvere svojich plastových rozvádzačových skríň celoobvodovým tesnením. Aby bola zaistená ochrana proti prachu a vode, je na hornej a spodnej hrane dverí umiestnený ochranný pásik proti vniknutiu vody, skrine majú tak dvojité tesnenie.

Plastové rozvádzačové skrine sa tiež môžu pochváliť vynikajúcim správaním pri požiari. Materiál zodpovedá triede V-0 normy UL 94, ktorá stanovuje, že plast musí prestať horieť do desiatich sekúnd a nesmie vytvárať žiadne žeravé kvapky. Z hľadiska elektrickej izolácie spĺňajú skrine požiadavky normy STN EN 61140 triedy ochrany II. Samozrejmosťou je schválenie UL 508A pre severoamerický trh.

Flexibilné a univerzálne

Pokiaľ ide o vnútorné vybavenie plastových rozvádzačových skríň AX, možnosti boli doteraz často veľmi obmedzené, ale to už neplatí. Spoločnosť Rittal použila systémovú koncepciu vnútorného príslušenstva z oceľových a antikorových skríň aj v plastových skriniach. To znamená, že vnútorná strana skrine má integrované početné montážne výlisky, ktoré uľahčujú použitie systémového príslušenstva, ako sú nosné lišty, aretácia dverí, dverové spínače, vnútorné dvere a pod. Univerzálne držiaky vytvárajú rázvor 25 mm známy zo systému radových rozvádzačových skríň VX2. To má tú výhodu, že príslušenstvo pre systémové radové skrine VX25 a kompaktné rozvádzačové skrine AX možno tiež použiť v plastovej rozvádzačovej skrini AX – od svetiel a systémových šasi až po uzatváracie systémy – na rýchlu inštaláciu komponentov, pričom umožňujú plnú slobodu pri návrhu vnútorného vybavenia. Dvere poskytujú dodatočnú montážnu plochu v podobe výstužného rámu, do ktorého možno veľmi ľahko osadiť lišty, systémové šasi, dverné lišty alebo vrecko na uloženie dokumentácie rozvádzača. Montážne výlisky eliminujú potrebu obrábania korpusu skrine bez toho, aby bolo ohrozené krytie skrine IP. Montáž plastovej rozvádzačovej skrine na stenu alebo stĺp je rovnako jednoduchá, pretože zadný panel je vybavený nalisovanými závitmi na upevnenie skrutiek pri pripevňovaní držiakov.

Rýchlo a pohodlne

Montážna doska, ktorá je súčasťou dodávky, je zabalená mimo skrine, čo znamená, že obrábanie a montáž komponentov na montážnu dosku sa môže začať okamžite. Proces inštalácie osadenej montážnej dosky je tiež veľmi priamočiary – jednoducho sa nasunie na skrutky so závitom a pevne priskrutkuje na miesto. Plastové rozvádzačové skrine AX majú symetrický dizajn, čo znamená, že ich možno v prípade potreby ľahko otočiť o 180°. Závesy dverí sú navyše vymeniteľné, takže ich možno presunúť na druhú stranu – otváranie teda možno mať na ľavej alebo pravej strane, dokonca aj na mieste v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Rittal s.r.o.