Viac bezpečnosti

Nový materiál má až sedemkrát vyššiu odolnosť proti UV žiareniu ako doteraz. Tým činom disponujete odolnosťou UL-Out-door Rating (UL 746C) – je to priama možnosť vystavenia vonkajším podmienkam bez ďalšej úpravy. Vonkajšie umiestnenie býva hlavne z hľadiska krytia proti vniknutiu vody veľmi náročné, niekedy dokonca tak, že ani stupeň krytia IP66 nemusí úplne vyhovovať. Tu veľmi pomáha aj integrovaná dažďová ochranná lišta nad a pod dvierkami skrinky, ktorá zabraňuje vode, aby sa dostala čo i len priamo na tesnenie dvierok. Stupeň krytia dosahuje s rezervou minimálne IP66, resp. NEMA 4X. Všetky upevňovacie závity skrinky a príslušenstva zvnútra aj zvonka sú slepé, teda nehrozí žiadne obmedzenie tesnosti. Celkovo je dosiahnutý aj stupeň ochrany pred nebezpečným dotykom zaradením do triedy II do 1 000 V AC. Skrinky majú navyše aprobáciu podľa UL 508A a stupeň horľavosti V-0 pre severoamerický trh.

Viac efektívnosti

Vďaka ďalšiemu vývoju, a teda vyzretému dizajnu profituje výrobca rozvádzačov takpovediac na každom kroku. Už pri návrhu a projektovaní je veľkou výhodou, že všetky rozmerové varianty sú podrobne spracované v 3D so všetkými dôležitými mierami. Skrinky môžeme vyberať a konfigurovať aj pomocou ľahko dostupných a praktických konfigurátorov, ktoré tiež umožňujú podstatne zvýšiť efektívnosť už pri návrhu. Dáta si skrinka takpovediac prinesie priamo so sebou, totiž ploché diely sú vybavené jedinečnými kódmi QR, ktoré po nasnímaní už pri vstupe tovaru do výroby rozvádzača umožňujú naviazať ich na konkrétny plánovaný produkt. Ak sa napríklad v dielni potulujú dvierka z nejakej skrinky, stačí nasnímať kód QR a informačný systém vyhodí info o tomto kuse, napríklad číslo projektu alebo rozvádzača.

Celý vývoj bol zameraný hlavne na zvýšenie efektívnosti u zákazníkov. Integrované závitové otvory sú umiestnené na všetkých exponovaných častiach vnútra skrine, a tak umožňujú veľmi rýchle a praktické, súčasne pevné a spoľahlivé pripevnenie líšt a ďalších súčastí príslušenstva. Aj napríklad dverové spínače, aretácie dverí, schránky na dokumentáciu a iné sa dajú prakticky ihneď umiestniť a upevniť. Montážna doska sa upevňuje takisto na závitové otvory. Uzemniť sa dá aj dodatočne na uzemňovací otvor. Zmysel otvárania dvierok sa dá meniť veľmi rýchlo a jednoducho aj pri hotovom rozvádzači.

Viac flexibility

Na stabilné upevnenie sú na zadnej strane skriniek k dispozícii vlisované závitové matice. Takto možno jednoducho zvonka upevniť napríklad držiak na stĺp alebo priskrutkovať skrinku na stenu, príp. použiť bežné držiaky skrinky.

Štrnásť rôznych veľkostných variantov, z toho šesť s presklenými dverami poskytuje slušnú možnosť výberu. Najmenšia skrinka má rozmery 250 x 350 x 150 mm (š/v/h), najväčšia až 800 x 1 000 x 300 mm.

S týmto radom sa prvýkrát podarilo vyvinúť plastovú skrinku do podoby systémového rozvádzača – s množstvom možností vnútornej výstavby. Systémové šasi a systémové lišty sa dajú upevniť na mnohých miestach vnútri skrinky aj zvnútra na dvierkach. Práve dvierka poskytujú okrem vnútorných bočných stien ďalšie možnosti umiestnenia prístrojov, ďalších montážnych dosiek alebo napríklad tašiek na dokumentáciu.

Skrinky možno jednoducho dovybaviť aj kľučkou s možnosťou nasadenia akejkoľvek bezpečnostnej položky. Prvé typy sú k dispozícii už dnes, ostatné budú dostupné v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Igor Bartošek