Prerod aj malých skriniek u Rittalu

50 rokov starý štandard sa mení. Smeruje k štandardu Priemysel 4.0.
Prerod aj malých skriniek u Rittalu

AE. Veľmi známy rad menších rozvádzačových skriniek u svetovej jednotky – firmy Rittal. Prečo sa teraz volajú AE? Táto otázka je dosť častá ešte aj dnes, mnohí zákazníci na jej zodpovedanie už aj rezignovali. Odpoveď je pritom veľmi jednoduchá, až tak, že aj mnohí zamestnanci firmy na tento význam skratky neprišli. Je to veľmi prozaické: AE je skratkou z Aller Erste, čo v nemčine znamená prvý zo všetkých. Pretože úplne na začiatku sériovej výroby rozvádzačových skriniek a skríň sa začalo s menšími skrinkami. To sa udialo už pred viac ako päťdesiatimi rokmi. Odvtedy sa rady malých skriniek vyvíjali a vyrábalo sa ich čoraz viac. Najprv boli dostupné len v Nemecku, dnes sú dostupné prakticky po celom svete. Celkovo ich je v skladoch po svete viac ako 260-tisíc kusov na to, aby ich bolo možné dodať okamžite. Aj na Slovensku sú, samozrejme, všetky bežné typy dodateľné ihneď zo skladu. A za tých vyše 50 rokov bolo vyrobených celkovo viac ako 35 miliónov kusov! To je číslo, ktoré si človek ťažko dokáže predstaviť.

Dnes je už postavená nová továreň na zelenej lúke v nemeckom mestečku Haiger vďaka investícii 250 miliónov eur. Je to ďalšia prevádzka firmy Rittal, ktorá bude plne v znamení štandardu Priemysel4.0. To je dôkaz, že skupina firiem Friedhelm Loh Group vie, čo robí, keď sa snaží o zavedenie tohto štandardu u svojich zákazníkov na zvýšenie konkurencieschopnosti. Konkrétne tu majú hlavné postavenie firmy Rittal a Eplan. Eplan ako európska jednotka v projektovacom softvéri a Rittal ako výrobca všetkého na modernú a veľmi efektívnu výrobu priemyselných rozvádzačov: skríň, ktoré sa rýchlo a ľahko montujú, a strojov, ktoré umožňujú výrobu rozvádzačov postupne plne automatizovať. Tým pádom fakt, že aj nové menšie skrinky budú vyrábané v supermodernom závode s aplikáciou štandardov Priemysel 4.0, prichádza ako celkom logický prvok reťazca.

V súčasnosti je závod po stavebnej a technologickej stránke hotový a začína sa vyrábať. Rady skriniek AX-KX boli predstavené na poslednom ročníku popredného svetového veľtrhu Hannovermesse v nemeckom Hannoveri. Prvé skrinky budú v Európe dostupné v auguste tohto roka a úplne nahradia všetky doterajšie typy.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na hlavné rozdiely a výhody nového radu AX/KX. Celý vývoj smeruje hlavne k zvýšeniu efektívnosti výroby rozvádzačov u zákazníkov Rittalu, a to vo všetkých štádiách. Ide teda o efektívnosť konštrukcie, projekcie, konfigurácie, ďalej zrýchlenie a zjednodušenie manipulácie a montáže.

Redukcia komplexnosti

Tam, kde sme predtým mali tri typy skriniek, teda KL, EB a BG, nastáva výrazné zjednodušenie v podobe zlúčenia už len do jedného typu KX. Väčšie skrinky, ktoré predtým figurovali ako AE a CM, sú teraz zlúčené v označení AX. Aj toto zjednodušuje a sprehľadňuje výber a tým aj konštrukciu.

Efektívnosť v projektovaní

Vo fáze projekcie je nástrojom Eplan, výrazné uľahčenie sa dosahuje použitím modulov ProPanel na 3D projekciu rozvádzača a systémom EPLAN Data Portal, ktorý obsahuje detailné údaje o všetkých komponentoch, teda aj skrinkách a prístrojoch. Skrinky sa dajú konfigurovať teraz veľmi výhodne a jednoducho v internetovom konfiguračnom systéme Rittal. Ten umožňuje nakonfigurovať skrinku so všetkými výrezmi, osvetlením, ventiláciou, prírubovými doskami, a to všetko naozaj tak jednoducho, že to zvládne aj človek, ktorý nikdy nepracoval v návrhovom grafickom softvéri. Výsledkom je pritom 3D obrázok hotového rozvádzača spolu so zoznamom komponentov. Tento zoznam možno hneď poslať do lokálnej pobočky Rittal a vyžiadať si cenovú ponuku alebo priamo si objednať. Jednoduchšie si to možno len ťažko predstaviť.

Montáž

Pri montáži zažijeme zjednodušenie a zrýchlenie – a tým aj zefektívnenie – v každom kroku. Už pri rozbaľovaní si môžeme všimnúť, že ploché diely nie sú namontované na skrinke, ale priložené v balení, pretože podstatná väčšina firiem ako prvý krok po vybalení demontuje ploché diely; ak teda nie sú namontované, je to výrazné zjednodušenie. Navyše montáž dverí aj uzamykacích dielov sa vykonáva veľmi rýchlo, jednoducho a bez nástrojov.

Skrinka je v podstate jednoduchým produktom a práve preto človek až žasne, čo všetko sa dá urobiť ešte jednoduchšie a praktickejšie. Všetky drobnosti spolu umožňujú veľmi výrazné skrátenie montáže a tým zvýšenie efektívnosti a konkurencieschopnosti u zákazníkov. Pritom je každé zlepšenie maličkosťou. Zvýšenie využiteľnosti priestoru sa dosahuje zväčšením prírub pri všetkých druhoch skriniek, súčasne tak podstatne narástol možný počet vovedených vodičov. Uzemnenie montážnej dosky sa dá urobiť aj po jej montáži do skrine. Vnútorná výstavba sa realizuje lištami, ktoré možno vnútri upevniť do predlisovaných bodcov bez potreby vŕtania. Možno použiť bežné systémové príslušenstvo – lišty na veľké skrine VX25. Skrinky disponujú vysokým stupňom krytia: IP66/56 a IK10. Podstavce na väčšie typy sa používajú rovnaké ako pri skriniach VX25. Svorkovnicové skrinky AX majú väčší a čistejší prístupový otvor bez prekážajúcich kovových pásikov. To umožňuje ešte lepšie využiť vnútorný priestor.

Nový rad skriniek VX-AX bude k dispozícii aj na Slovensku približne o dva mesiace.