Automation PC3100 Mobile

Priemyselné PC s procesormi siedmej generácie Intel Core i7 alebo Celeron v IP69K nepotrebuje rozvádzač ani v náročných podmienkach:

  • 2x Ethernet a 3x USB pripojený cez M12 konektory;
  • 2x PCI express slot (umožňujú pridať aj osem ethernetových portov);
  • 1x RS-232;
  • 1x RS-422/485;
  • 1x CAN;
  • až 480 GB flash pamäte;
  • až 16 GB RAM;
  • napájacie napätie 9 – 32 V DC;
  • teplotný rozsah –40 až +70 °C.

Nezamrzne a neprekáža mu voda ani prach

Odolnú konštrukciu dopĺňa masívny hliníkový obal, ktorý PC nielen chráni, ale zároveň plní funkciu pasívneho chladiča. Samozrejme PC s uvedenými vlastnosťami nemá žiadne rotujúce komponenty ako ventilátor alebo harddisk. Špeciálny obvod sa stará o zabezpečenie optimálnych teplotných podmienok na prácu CPU aj pri teplote hlboko pod bodom mrazu.

Presné mechanické spracovanie zaručuje odolnosť IP69K. Čo to znamená? Úplne prachotesné, vodotesné pri trvalom ponorení a odolné proti striekajúcej vode s tlakom 100 barov a teplotou 80 °C. Povrchová úprava zabezpečuje odolnosť proti poškodeniu hliníkového krytu. Vydrží naozaj oveľa viac ako bežné priemyselné PC. Jednoducho povedané – jasný outdoor.

Bez predsudkov

Spoľahlivo zvláda všetky štandardné úlohy pod Microsoft Windows 10, ale zvládne aj aplikácie Open Source pod OS Linux. Spĺňa nároky na Edge aj digitálne dvojča, IIoT aj SCADA, Datalogger aj koncetrátor dát. Pracuje samostatne aj v sieti. Predspracúva dáta pre server aj pre cloud. Všetky úlohy a funkcie, ktoré sa od priemyselného PC očakávajú. Spoľahlivo v akomkoľvek prostredí 24/7.

Rád sa vozí, naviguje, ale môže aj šoférovať

Osvedčená platforma Automation PC sa používa už v súčasnosti na stovkách AGV (autonómnych vozidlách). Mobilná verzia kladie ešte väčší dôraz na odolnosť a jednoduchosť montáže. Zohľadňuje skúsenosti výrobcov strojov a vozidiel aj pohľad ich používateľov. APC 3100 mobile je určené aj do náročnejších segmentov z hľadiska vplyvu okolitého prostredia. Práve stavebné a poľnohospodárske stroje dnes už potrebujú byť smart. Miera ich automatizácie dosahuje nevídané rozmery. Autonómne kombajny sú dnes bližšie k realite ako autonómne osobné autá. Výkon Automation PC sa využíva hlavne pri pokročilých algoritmoch na navigovanie v prostredí alebo na rozpoznávanie obrazu, ale v súčasnosti umožňuje prevziať aj funkcionalitu PLC na riadenie pohonov, hydrauliky, robotických ramien či na komunikáciu so snímačmi, kamerami apod.

Umožňuje to technológia B&R Hypervisor

Jedno jadro CPU sa využíva pre operačný systém reálneho času Automation Runtime, zvyšné jadrá sú k dispozícii pre GPOS Linux alebo Windows. Automation Runtime umožňuje realizovať všetky úlohy PLC, programovať ich ako PLC a zabezpečuje aj správanie rovnaké ako PLC. Ovládate servomotory alebo jednosmerné motory, využívate všetky typy regulácie, pripojíte si IO karty v IP20, IP67 alebo IP69 s rovnakým komfortom ako v PLC, a to cez Automation Studio. Kód je navyše prenositeľný medzi PLC a PC. Už raz odladené algoritmy, vizualizácie či protokoly tak môžete používať na oboch platformách bez obmedzení. Ušetríte tak nielen miesto v rozvádzači, ale možno rozvádzač ani potrebovať nebudete.

Nenáročný na miesto aj spotrebu

Rozmery 250 x 215 x 46 mm umožňujú montáž Automation PC 3100 mobile naozaj všade – na konštrukciu stroja, vozidla, vagóna alebo stenu haly. V ľubovoľnej polohe bez potreby dodržiavania predpísaných odstupov, bez skriniek a bez krytov.

Je flexibilný aj z hľadiska napájania: rozsah 9 – 32 V DC a spotreba 25 W pri plnom zaťažení umožňuje napájanie z batérie, fotovoltických panelov alebo bežných priemyselných 24 V DC zdrojov.

Z dobrej rodiny

B&R ako popredný dodávateľ riadiacich systémov priniesla na trh už niekoľko generácií priemyselných PC. Nemenila sa len súčiastková základňa, ale rástli aj skúsenosti vývojárov s reálnymi potrebami priemyselnej praxe. Dôraz na spoľahlivosť, odolnosť a dlhodobú dostupnosť ovplyvňujú výber CPU a chipsetov aj dizajn dosiek plošných spojov. Cesta, ktorá sa začala v 80. rokoch prvými priemyselnými PC B&R, pokračovala cez generáciu Provit 2000 a 5000, prvé Automation PC 600, neskôr 800 až po aktuálnu generáciu 910, 2200 a 3100. Porovnávať ich výkon by nebolo spravodlivé, vždy však patrili a patria k úplnej špičke vo svojej dobe.