Menej známou časťou sortimentu na uľahčenie výroby rozvádzačov sú viaceré pomôcky, ktoré sa uplatnia aj bez obrovskej investície a aj v menšej výrobnej prevádzke. Pritom účinok vo zvýšení produktivity a teda aj efektívnosti môže byť veľmi významný, súčasne možno očakávať podstatne príjemnejšiu, pohodlnejšiu a bezpečnejšiu prácu, čo môžu priam až zásadne oceniť samotní pracovníci. Okrem toho, aj kvalita spravidla pri použití takýchto zariadení zaznamenáva zlepšenie, keďže sa nepracuje len tak, obrazne povedané „na kolene“.

Priblížme si teda niektoré zariadenia, ktoré sú podstatným prínosom v každej dielni na výrobu rozvádzačov.

Montážny stôl

Montážny stôl je základom pohodlia pri zapájaní montážnej dosky. Tento variabilný držiak montážnej dosky zaberá v dielni pri nepoužívaní iba minimálny priestor, teda nezavadzia, pritom je však pri používaní ohromne prispôsobivý a pevný. Celý stojí na fixovateľných kolieskach, ktoré umožňujú rýchle a jednoduché presúvanie po podlahe v dielni, súčasne sa dá pevne zafixovať na mieste. Montážna doska sa naň upevňuje ľahko a rýchlo pomocou rýchloupinákov. Pomocou rozšírenia montážneho stola je možno poňať montážnu dosku s rozmerom až 1900 x 1900 mm. Celé zariadenie je úplne nezávislé od elektrickej siete. K dispozícii sú početné adaptačné možnosti – napríklad na rozšírenie šírky dosky, na vedenie vodičov alebo na upevnenie vodičových cievok. Montážna doska sa dá potom veľmi rýchlo polohovať výškovo aj sklonom na optimálnu polohu – takú, ktorá montážnikovi najlepšie vyhovuje. Práca je tým pádom príjemnejšia a tým aj spravidla produktívnejšia a menej únavná. Niekoľko takýchto montážnych stolov by mohlo byť v každej montážnej dielni rozvádzačov úplnou samozrejmosťou. Myslím, že náklady na ne sa vrátia veľmi skoro a pohodlie a nálada ľudí za to rozhodne stoja.

Úložný a transportný vozík

Niekto by povedal, že táto vec je vlastne zbytočná. Ploché diely predsa opatrne oprieme o stenu a ešte pre istotu podložíme mäkkým materiálom, máme na to zdrapy molitanovej peny. Takto to bežne funguje v dielňach. A práve preto poznáme, aké sú časté poškodenia plochých dielov škrabancami a následné reklamácie od konečných zákazníkov. Poznáme aj nekonečné dohadovania, kto tie škrabance vlastne a pri čom spôsobil. No a súčasne iba ten, kto bežne montuje ploché diely, ako montážne dosky, bočnice, dvere a zadné plechy vie, ako nenápadne pribúda únava pri prenášaní týchto často ťažkých, „dvojchlapových“ dielov po dielni. A teda hlavne ten, kto sám montuje, dokáže naozaj oceniť to podstatné uľahčenie práce, ak máme všetky ploché diely z jednej zostavy skríň pekne zaradené na jednom mieste a dokážeme ich bez námahy a jednoducho posúvať na kolieskach po dielni. Vozík má osem miest, sady držiakov sú výškovo nastaviteľné. Presúvanie po rovnej podlahe po dielni je veľmi praktické a bez námahy. Toto je ďalšia taká samozrejmá vec do každej rozvádzačovej dielne.

Funkčný stôl

Veľmi praktický pracovný stôl pre pracovníkov, ktorí oživujú zariadenie u zákazníka, prípadne vykonávajú servisné práce a podobne. Stolík sa dá pár pohybmi veľmi jednoducho zložiť, prenášať a uložiť napríklad v batožinovom priestore. Súčasne sa dá použiť aj ako rudla na prenášanie prístrojov, dokumentácie a podobne. Povrch je priamo vhodný ako podklad na myš. Disponuje pritom vysokou pevnosťou a robustnosťou, čo je dôležité práve na pracovných cestách. Je vyhotovený z intikoru 1.40301 (AISI304). Pracovná plocha je potiahnutá plastom. Integrovaná stolička má sedaciu plochu z polyesterovej látky. Tá umožňuje aj celkom pohodlné vykonávanie programovacích prác na zariadení.

Zdvíhacie a presúvacie zariadenie na zostavy skríň

Tento nástroj umožňuje ľahké a bezpečné premiestňovanie skriňovej zostavy. Zvládne zostavy až do hmotnosti 1,8 tony a celkovej dĺžky až 4,8 metra. Dlhšie zostavy sa vyskytujú v praxi už len naozaj veľmi zriedka a tieto sa potom montujú bežne až na mieste. Zariadenie na zdvíhanie zostavy prostredníctvom kľúk dokáže zdvihnúť skrine až o 230 milimetrov. Úložné uholníky sa dajú ľahko premiestniť a prispôsobiť tak tento nástroj na rôzne rozmery skriňových zostáv. Kolieska majú samozrejme veľmi vysokú únosnosť a umožňujú ľahkú manévrovateľnosť aj s veľkými skriňovými zostavami.

Igor Bartošek