Micro820 prináša vlastnosti, ktoré sú známe len pri väčších riadiacich systémoch, ale jeho cena je tak priaznivá, že sa približuje k cene spotrebnej elektroniky zo supermarketu.

Komunikácia

Pre komunikáciu po ethernete sú podporované protokoly EtherNet/IP™ a Modbus®/TCP, čo sú dva z troch najrozšírenejších priemyselných ethernetových protokolov. K dispozícii je aj sériové linka RS232/485 s protokolom Modbus™ RTU alebo ASCII. Vďaka týmto možnostiam je možné micro820 využiť aj ako vzdialenú jednotku RTU pre SCADA aplikácie. Pre rýchlu konfiguráciu a nahrávanie programu bez znalosti konfigurácie siete ethernet je k dispozícii aj USB port. Riadiaci systém disponuje aj 5 kHz výstupmi so šírkovo-impulznou moduláciou, ktoré možno veľmi výhodne využiť pre ovládanie solenoidov a ventilov. Niektoré modely sa dodávajú s odnímateľnou svorkovnicou, čo uľahčuje káblovanie a inštaláciu. Maximálny počet digitálnych V/V je 35.

Programovanie

Programátori ocenia zápis programu v rebríkovom diagrame, funkčných blokoch alebo štruktúrovanom texte a to všetko podľa normy IEC 61131-3. Je možnosť vytvárania vlastných funkčných blokov (inštrukcie), prípadne vďaka dôslednému dodržaniu normy IEC 61131 je veľmi jednoduché prenášať zapísané algoritmy z iných riadiacich systémov.

Vývojové prostredie Connected Component Workbench™ (CCW)

Je postavené na osvedčenej technológii Rockwell Automation a Microsoft Visual Studio a je k dispozícii bezplatne na stránke www.ab.com/go/ccws. CCW predstavuje spoločné vývojové prostredie pre viaceré technológie a produktové skupiny od Rockwell Automation, ako sú:

  • riadiace systémy radu Micro800
  • pohony PowerFlex radov 4, 520 a 7
  • operátorské rozhranie PanelView™ Component
  • servopohony Kinetix® 3 
  • konfigurovateľné bezpečnostné relé Guardmaster® 440C-CR30
  • softštartéry SMC™-50 and SMC Flex Soft Starters

Pomocou CCW je možné programovať riadiaci systém, konfigurovať a prepájať vyššie uvedené zariadenia s editorom rozhrania človek-stroj. Výhodami CCW sú najmä:

  • jednoduchá konfigurácia – jeden softvérový balík skracuje čas potrebný pre nastavenie riadenia
  • jednoduché programovanie – používateľom definovateľné funkčné bloky urcýhľujú vývoj strojov. 
  • jednoduchá vizualizácia – konfigurácia tagov a vývoj obrazoviek zjednodušuje konfiguráciu operátorského rozhrania

CCW pracuje pod operačnými systémami Windows7 (32/64 bitové verzia) alebo Windows Server 2008 R2 (32/64 bitové verzia). Z hľadiska hardvéru je potrebné PC s procesorom min. Pentium3 alebo vyšším, 2GB RAM, 3GB voľného priestoru na disku a s optickou DVD-ROM.

Priestor pre program a receptúry

Riadiaci systém Micro820 na rozdiel od ostatných modelov radu Micro800 disponuje vstavaným slotom microSD. Ako ukladací priestor možno využiť microSD kartu s maximálnou kapacitou 32GB a formátom FAT32/16. MicroSD karta je určená pre zálohu aplikačného programu, pre ukladanie údajov a receptúr a taktiež je na nej uložená aj konfigurácia samotného riadiaceho systému v textovom súbore nazvanom „ConfigMeFirst.txt“.

Možnosť ukladať údaje na microSD kartu spolu so vstavanými hodinami reálneho času,ktoré si nevyžaduje napájanie z batérií dáva možnosť vytvoriť silný nástroj pre zber a archiváciu údajov nielen z priemyselných technológií ale taktiež v domácnosti. Kapacita microSD karty umožňuje využiť až 10MB pre jeden kalendárny deň. Micro820 podporuje až 10 datalogerov, pričom každý z nich môže obsahovať až 128 premenných. Zozbierané údaje je možné ziskať pri vybratí microSD karty alebo ich pomocou príslušného softvéru aj vzdialene načítať. Údaje sú uložené v CSV formáte, vďaka čomu ich možno veľmi jednoducho zpracovať a ďalej analyzovať.

Možnosti rozšírenia

Všetky modely riadiaceho systému Micro820 majú možnosť rozšírenia o 2 moduly radu 2080 a preto je možné upraviť ich konfiguráciu podľa potrieb zákazníka, pričom vonkajšie rozmery zostanú stále rovnaké – 90x100x80 mm- Zaujímavý je aj rozsah pracovných teplôt od -20 do +65°C.

Nový textový LCD displej

Podľa zvoleného fontu môže byť displej 4 alebo 8-riadkový. K dispozícii je dotyková klávesnica s ovladacimi a funkčnými tlačidlami. Systémové menu, ktoré je k dispozícii v rôznych jazykových mutáciách umožňuje priamo prezerať a editovať riadiace premenné. Priamoz menu je možné jednoducho nastviť ethernetovú adresu riadiaceho systému. Montáž displeja sa vykonáva do dverí rozvádzača s krytím až IP65. Maximálna dĺžka komunikačného kábla pre pripojenie riadiaceho systému je 3m. Raster displeja je 192x64 bodov, veľkosť displeja je 107x48 mm. Celkové rozmery operátorského panelu sú 97x130x36 mm.

Literatúra

[1] PLC micor820™, materiály Rockwell Automation
[2] Miškovský, P.: Bude mikro PLC micro820™ produktom roku?, ControlTech, spol. s.r o.,

Rockwell Automation s.r.o.
Pekařska 695/10a
155 00 Praha 5, Česka republika
Tel.: +420 221 500 111
raczecontact@ra.rockwell.com
www.rockwellautomation.cz